Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Greta Thunberg. Zapytaliśmy Polaków, co myślą o 16-letniej aktywistce

572
Podziel się

Greta Thunberg próbuje zmieniać świat, ale po drodze napotyka wiele przeszkód. Wśród nich są coraz częściej pojawiające się głosy krytyki pod adresem 16-letniej aktywistki klimatycznej. Sprawdziliśmy, jak Greta Thunberg odbierana jest przez Polaków.

greta thunberg zmiany klimatyczne
greta thunberg zmiany klimatyczne (East News, STEPHANIE KEITH/Getty AFP)
bCNSRrFh

W ubiegłym tygodniu Gretha Thunberg, która w 2018 roku rzuciła szkołę, by walczyć z politykami i ich opieszałością czy wręcz biernością w walce ze zmianami klimatycznym, wygłosiła płomienne przemówienie na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Ludzie cierpią, ludzie umierają, walą się ekosystemy. Stoimy u progu wielkiego wymierania, a wy potraficie mówić tylko o pieniądzach i opowiadać bajki o wiecznym wzroście gospodarczym – mówiła szwedzka aktywistka.

Nie wszyscy wierzą w szczerość intencji 16-latki. Po szczycie kpił z niej prezydent USA, a wśród komentatorów z prawej strony pojawiały się głosy, że Greta Thunberg jest "produktem marketingowym ekologów". Aktywistka dziwiła się złośliwościom, mówiąc, że nie rozumie, dlaczego dorośli wyśmiewają i grożą nastolatkom i dzieciom za promocję nauki.

bCNSRrFj

Zobacz też: "Świat nie jest na to gotowy". Przerażające wyniki raportu ekspertów

A jak Gretę Thunberg odbierają Polacy? Okazuje się, że nad Wisłą wiele osób wciąż jej nie zna. Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że o szwedzkiej aktywistce słyszało tylko 43 proc. badanych. Aż 57 proc. stwierdziło, że nie wie, kto to jest.

Ci, którzy o niej słyszeli, w większości oceniają Grethę Thunberg pozytywnie. Najwięcej osób – 31 proc. – powiedziało, że szwedzka aktywistka wzbudza w nich sympatię.

Niewiele mniej badanych – 28 proc. – powiedziało, że swoim uporem i walką 16-letnia aktywistka wywołuje w nich podziw.

bCNSRrFp

Zdecydowanie mniej jest tych, wśród których wzbudza irytację (13 proc.) czy nawet politowanie (9 proc.).

A co Wy myślicie o Grecie Thunberg? Wzbudza w Was sympatię czy irytację? Czekamy na Wasze komentarze.

Przeczytaj też:

bCNSRrFq

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 27 – 30 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNSRrFK
KOMENTARZE
(572)
jan
10 miesięcy temu
Sterowana nastolatka
bbb
10 miesięcy temu
cóż dzieciak tak się nakręcił jak w ZSRR pionierzy donoszący partii na własnych rodziców.
dd
10 miesięcy temu
Ustawka !
bCNSRrFL
Ktosiek
10 miesięcy temu
Kolejny artykuł zaklinający rzeczywistość. Nikt tej dziewczyny nie bierze na poważnie to jedna wielka ustawka
R
10 miesięcy temu
Niestety ale ta dziewczyna wzbudza u mnie złość. Wszystko przez te grymasy i miny jakieś powykrzywiane. Bardzo sztuczna osoba.
Najnowsze komentarze (572)
John
8 miesięcy temu
Nie całkiem przyznaję jej rację, ale podziwiam za upór i siłę przekonywania. Oczywiście popieram rozwój elektromobilności i OZE.
asd
9 miesięcy temu
Wykorzystywanie chorego na Aspergera dziecka do celow politycznych jest etycznie ... no wlasnie - JAKIE ?
kolo9
10 miesięcy temu
W latach 90-tych też była taka małoletnia aktywistka, nie pamiętam jak się nazywała, można sprawdzić jak kogoś interesuje. Też była zapraszana za zjazdy ONZ, klaskali jest przywódcy państw itd, itp, bla bla bla, tyle, że ona dla odmiany walczyła z oziębieniem klimatu i nową epoką lodowcową, jak USA chciała najechać na Irak to też wykorzystali małolatę, która opowiadała w Senacie USA o broni masowego rażenia, oba te przypadki okazały się perfidną ustawką, teraz jest pewnie to samo, tylko jeszcze bardziej perfidne bo wykorzystują niepełnosprawną, która pewnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Wytłumaczcie mi jeszcze jedną rzecz, Greta pięknie opowiada na różnych zjazdach o zmianach klimatycznych ale na pytanie zadane znienacka przez dziennikarzy nie jest w stanie sklecić jednego zdania, dlaczego?
Patriota
10 miesięcy temu
Jak dla mnie powinna sie leczyc u specjalistow chorob psychicznych. Zas w PL nasza rodzima aktywistka powinien sie zajac sad rodzinny I odebrac to biedne dziecko zwichrowanym rodzica
ŻenaDA
10 miesięcy temu
Takiej socjotechniki nie powstydziłby się sam Goebbels!
Bbh
10 miesięcy temu
Coz ona moze wiedzieć o życiu...
marocco
10 miesięcy temu
HOW DARE YOU !!!! ;-)
ks
10 miesięcy temu
Jesteście w kilkunastu procentach hejterów plujących na tą dziewczynę?
bCNSRrFD
Edi
10 miesięcy temu
Sama w sobie jest pozytywna. Coś robi, walczy o czystość planety, wspaniale, więcej takich. Tylko że wszystko na to wskazuje że to ustawka, z której ona sama może sobie sprawy nie zdawać. Wiele mamy przypadków w historii gdzie ludzi i ich sztytne cele i osiągnięcia wykorzystywano do całkiem czego innego. Tu obawiam się jest tak samo. Korporacje, żądy, tak manipulują społeczeństwem żeby Ci sami myśleli że to ich cel i przyszli do nich z proźbą o realizację jego. A chodzi tu o podatek CO2. Po co na siłę coś nażucać jak można w kimś taką potrzebę stworzyć. Zwykły zabiek marketingowy. Tak jest ze sprzedażą wszystkiego. Tak działa przemysł, naukowcy, wojsko. Np potrzebujemy nowego systemu obrony... Odpowiedź ale już mamy i nikt nas nie atakuje, więc robi się jakiś zamach i ludzie sami proszą i dają pieniądze by on powstał. Musimy zrobić szczepionki na nową chorobę, ale nikt na nią nie choruje, no właśnie zaraz zachoruje. Tu się nic nie zmieni, tylko nowy podatek powstanie.
Dinozaur
10 miesięcy temu
Bardzo nieprzyjemna wręcz brzydka twarz. Sposób wymowy, mimiki i gestów jest oddychający. Widać w tym sztuczność i wyuczoną rolę. Zieloni też potrzebują parę dolarków. Za rok o małej pryszczatej i nieurodziwej nastolatce nikt nie wspomni. A ziemia sobie poradzi. Jak trzeba będzie to nas strzepnie i odrodzi się na nowo. Tak już było parę razy w dziejach. Ale to jest bardzo złożony temat a nie wykrzykiwanie chwytliwych haseł przez sterowaną terrorystkę.
Wojtek 889
10 miesięcy temu
Dzięki niej będziemy płacić globalny podatek CO2,wszyscy!!
Ffjgvbhgju
10 miesięcy temu
Pawka Morozow.
Pop
10 miesięcy temu
Kazali jej gebe drzec to drze. Bajeczki to dla naiwnych. Lewactwo libi stulac.
widzę "pustak...
10 miesięcy temu
"Pustaki" z Polski też Jej nie lubią, choć walczy o czystość przyrody również dla nas. Ale jak się jest "pustakiem" to wiadomo, że najeży się rzucić na to czego się ie rozumie. To szkoła Kaczyńskiego. To jego ulubiona widownia. "Pustakami" łatwo się steruje. Jak im się powie "bierz" to rzucają się nawet na siebie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić