Greta Thunberg. Zapytaliśmy Polaków, co myślą o 16-letniej aktywistce

681

Greta Thunberg próbuje zmieniać świat, ale po drodze napotyka wiele przeszkód. Wśród nich są coraz częściej pojawiające się głosy krytyki pod adresem 16-letniej aktywistki klimatycznej. Sprawdziliśmy, jak Greta Thunberg odbierana jest przez Polaków.

greta thunberg zmiany klimatyczne
greta thunberg zmiany klimatyczne (East News, STEPHANIE KEITH/Getty AFP)

W ubiegłym tygodniu Gretha Thunberg, która w 2018 roku rzuciła szkołę, by walczyć z politykami i ich opieszałością czy wręcz biernością w walce ze zmianami klimatycznym, wygłosiła płomienne przemówienie na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

Ludzie cierpią, ludzie umierają, walą się ekosystemy. Stoimy u progu wielkiego wymierania, a wy potraficie mówić tylko o pieniądzach i opowiadać bajki o wiecznym wzroście gospodarczym – mówiła szwedzka aktywistka.

Nie wszyscy wierzą w szczerość intencji 16-latki. Po szczycie kpił z niej prezydent USA, a wśród komentatorów z prawej strony pojawiały się głosy, że Greta Thunberg jest "produktem marketingowym ekologów". Aktywistka dziwiła się złośliwościom, mówiąc, że nie rozumie, dlaczego dorośli wyśmiewają i grożą nastolatkom i dzieciom za promocję nauki.

Zobacz także: Zobacz też: "Świat nie jest na to gotowy". Przerażające wyniki raportu ekspertów

A jak Gretę Thunberg odbierają Polacy? Okazuje się, że nad Wisłą wiele osób wciąż jej nie zna. Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że o szwedzkiej aktywistce słyszało tylko 43 proc. badanych. Aż 57 proc. stwierdziło, że nie wie, kto to jest.

Ci, którzy o niej słyszeli, w większości oceniają Grethę Thunberg pozytywnie. Najwięcej osób – 31 proc. – powiedziało, że szwedzka aktywistka wzbudza w nich sympatię.

Niewiele mniej badanych – 28 proc. – powiedziało, że swoim uporem i walką 16-letnia aktywistka wywołuje w nich podziw.

Zdecydowanie mniej jest tych, wśród których wzbudza irytację (13 proc.) czy nawet politowanie (9 proc.).

A co Wy myślicie o Grecie Thunberg? Wzbudza w Was sympatię czy irytację? Czekamy na Wasze komentarze.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 27 – 30 września 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić