Himalaje topnieją w zatrważającym tempie. Może dojść do masowych migracji

76

Lodowce w Himalajach topnieją dwa razy szybciej, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. To wynik postępujących zmian klimatycznych. Naukowcy ostrzegają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, skutki będą katastrofalne.

Himalaje topnieją w zatrważającym tempie. Może dojść do masowych migracji
(East News, Mallaun Ludwig)

W Himalajach znajduje się ok. 600 miliardów ton lodu. Rozciągające się na powierzchni 2 tys. kilometrów lodowce dostarczają ok. 800 milionom ludzi wodę do picia, irygacji i produkcji energii.

W tym stuleciu topnienie lodowców znacznie przyspieszyło. Teraz co roku himalajskie lodowce kurczą się o blisko pół metra. To dwa razy więcej niż pomiędzy 1975 a 2000 rokiem – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, których badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Science Advances".

Co roku topnieje ok. 8 miliardów ton lodu. Badacze mówią, że powstała w ten sposób woda stanowi ekwiwalent 3,2 miliona basenów olimpijskich. Alarmują, że może przez to dochodzić do powodzi, ale w dalszej perspektywie także do suszy.

Zobacz także: Zobacz też: Pod koniec wieku z Alp znikną lodowce

Skutek globalnego ocieplenia. Naukowcy, którzy wzięli pod lupę dane pochodzące z 40 lat obserwacji satelitarnych Indii, Chin, Nepalu i Butanu, nie mają wątpliwości, że do topnienia lodowców przyczyniły się rosnące temperatury. W regionie wzrosły one na przestrzeni dekad średnio o 1 stopień Celsjusza.

Ocieplenie atmosferyczne zdaje się być główną przyczyną utraty lodu – powiedział główny badacz Joshua Maurer, którego cytuje CNN.

Topnienie lodowców może poskutkować masowymi migracjami. Chris Rapley, niezwiązany z badaniem profesor nauki o klimacie na Kolegium Uniwersyteckim w Londynie, podkreśla, że to "przytłaczająca" perspektywa. Inny profesor, Joerg Schaefer – jeden z autorów badania, mówi z kolei, że jednym sposobem, by spowolnić topnienie, jest "ochłodzenie planety". Obawia się, że nawet gdyby trzymano się ustaleń paryskich z 2015 roku, "scenariusz dla lodowców himalajskich byłby druzgocący".

To badanie daje jasny obraz tego, co się wydarzy w ciągu najbliższych 50 lat. Jeżeli lodowce dalej będą się topić w takim tempie, skutki będą katastrofalne – oznajmił prof. Schaefer.

Nie tylko w Himalajach. Lodowce topią się w zastraszającym tempie także na Grenlandii. W ubiegłym tygodniu jednego dnia Grenlandia straciła 2 miliardy ton lodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić