Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Holandia. Wielka awantura o wyrzucanych z kraju chrześcijan

485

Przed aresztem w mieście Zeist w Holandii odbył się burzliwy protest. Jego uczestnicy sprzeciwiają się deportacji siedmioosobowej rodziny z Afganistanu. Powód? To chrześcijanie. Holendrzy masowo ujmują się za Afgańczykami. Twierdzą, że w ojczyźnie mogą oni ponieść śmierć z powodu swojej wiary.

Holandia. Wielka awantura o wyrzucanych z kraju chrześcijan
(iStock.com, RadekProcyk)

Holandia żyje sprawą afgańskiej rodziny. Protestujący przed aresztem pochodzili nie tylko z Zeist. Mieszkańcy miasta Burgum przyjechali na miejsce specjalnym autobusem. Demonstracje odbyły się w niedzielę 15 grudnia.

Zgromadzone osoby śpiewały, modliły się i przechadzały po terenie przed aresztem. W sprawę zaangażował się także holenderski pastor Bram Buitenhuis. Duchowny ręczy za członków rodziny, przekonując, że są szczerze zaangażowani w życie jego kościoła.

Afgańska rodzina przebywa w Holandii od czterech lat. W jej skład wchodzą rodzice i pięcioro dzieci: córki w wieku 13 i 11 lat oraz synowie: 19-, 15- i 5-latek.

Zobacz także: Zobacz też: Buddyjski Afganistan. Historia, którą talibowie chcieli wymazać

Imigranci deklarowali, że przyjechali do Europy ze względu na prześladowania. Jak twierdzili, z powodu wyznawania przez nich wiary chrześcijańskiej w ojczyźnie groziło im śmiertelne niebezpieczeństwo.

W przeszłości rodzina wyznawała islam, jednak zdecydowała się na zmianę religii. Właśnie ta decyzja miała ściągnąć na nich zagrożenie ze strony współobywateli w Afganistanie.

Holenderscy urzędnicy już od dawna dążyli do deportowania Afgańczyków. Jednak za każdym razem aktywiści podejmowali starania, by w legalny sposób odwlec rozpoczęcie działań. Pojawiła się także propozycja, by udzielono amnestii nieletnim dzieciom pary. Jednak holenderskie władze konsekwentnie odmawiały nawet rozważenia podobnej ewentualności.

Z jakiego powodu rząd holenderski zdecydował się na deportację rodziny? Jak twierdzą przedstawiciele władz, historia o prześladowaniu z powodu wiary jest nieprawdziwa. Do takich ustaleń doszli pracownicy państwowej służby imigracyjnej i naturalizacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić