o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Inkowie mieli lepszych chirurgów niż Amerykanie 300 lat później

10
Podziel się

Mimo braku antybiotyków i silnych środków znieczulających, Inkowie byli w stanie przeprowadzić nawet 90 proc. udanych trepanacji czaszek. Na jednej ze znalezionych czaszek są ślady po siedmiu udanych zabiegach.

Inkowie mieli lepszych chirurgów niż Amerykanie 300 lat później
(East News, New York Public Library)
bEBZfCgl

Naukowcy przeanalizowali 800 czaszek ze śladami trepanacji. Jak podaje czasopismo "Science", na znaleziony w Peru zbiór składają się kości pochodzące z różnych okresów, od końca V w. p.n.e. po lata 30. XVI w. n.e. Wyniki badań na temat zaskakująco wysokiego poziomu inkaskiej chirurgii badacze z trzech amerykańskich uniwersytetów opublikowali w „World Neurosurgery”.

Inkowie doskonalili technikę przez tysiące lat. Po przeanalizowaniu czaszek badacze stwierdzili, że w latach 400-200 p.n.e. trepanacje przeżywało tylko około 40 proc. pacjentów. Jednak w czasach największej świetności imperium Inków (1400 r. do lat 30. XVI) odsetek wrósł do średnio 75-83 proc. Największe szczęście lub umiejętności mieli medycy z lat 1000-1300 n.e., których operacje były udane w aż 90 proc.

Przeżywalność zabiegów w czasach imperium Inków była prawie dwa razy wyższa niż trzy wieki później, w czasach amerykańskiej wojny domowej – twierdzą autorzy publikacji.

bEBZfCgn
Zobacz także: Zobacz także: Roboty-lekarze przeprowadzają skomplikowane operacje. Dokładniej niż człowiek

Większość trepanacji przeprowadzono na rannych wojownikach. Z 800 znalezionych czaszek tylko 19 należało do kobiet lub dzieci. Badacze spekulują, że cywili operowano w ramach leczenia bólu głowy, padaczki lub chorób psychicznych.

Nie wiadomo, w jaki sposób znieczulano pacjentów. Naukowcy uważają, ze pacjentów oszałamiano liśćmi koki, a rany dezynfekowano roślinami zawierających saponiny – związki działające m.in. przeciwgrzybiczo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie.

bEBZfCgt

Lekarze amerykańscy nie przestrzegali zasad higieny. Taką tezę wysunęli autorzy badania, ponieważ technika operacji i znajomość budowy czaszki była u Inków i Amerykanów z XIX wieku na podobnym poziomie. Dlatego najprawdopodobniej do dwa razy wyższej śmiertelności w czasach wojny secesyjnej przyczynił się brak higieny. Chirurdzy z czasów amerykańskiej wojny domowej często używali niesterylnych narzędzi medycznych i gołymi palcami sondowali otwarte rany w czaszkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEBZfCgO
KOMENTARZE
(10)
ik
3 lata temu
z drugiej strony wtedy bylo mniej zarazy i innych chorob ktore dopiero w przyszlosci przywedrowaly tam razem z bialymi z europy
Ort
3 lata temu
Koncernom a nie koncerna
facepalm
3 lata temu
Zawsze bylo tak ze nizsza kultura wyzsza zabijala. Teraz to samo mamy w Europie. Tylko kwestia czasu jest cofniecie sie do epoki sredniowiecza
bEBZfCgP
Wujo
3 lata temu
Jak araby wykopia czaski Niemcow, to tez tak powiedza, ale to bedzie z 10 tys lat roznicy.
ziutek
3 lata temu
A kto wyjaśni mi fakt - po co onkolog podaje lek który przyczynia się do rozsiewu komórek nowotworowych kobiecie walczącej z rakiem ? Szkoda że ci ,,lekarze'' nie wchodzą na takie portale b można było by im pobluźnić
gość
3 lata temu
"Największe szczęście lub umiejętności mieli medycy z lat 1000-1300 n.e., których operacje były udane w aż 90 proc." Mam inne zdanie na ten temat. Ani Egipcjanie nie projektowali piramid, ani Inkowie nie byli autorami rysunków na płaskowyżu Nazca, które są widoczne z bardzo dużej wysokości. Także technika medyczna nie jest ich autorstwa...
nicky
3 lata temu
tak, tak jest Inkowie nie kłamali w reklamach, w odróżnieniu od Donalda Rumsfelda inkowie nie brali udziału w fałszowaniu wyników badań i nie podtruwali kobiet w ciązy Inkowie nie walili w bambuko własnego narodu Mało a jak dużo
Endi Kraków
3 lata temu
Może trzeba wrócić do saponin, naturalnych środków przeciwzapalnych a nie nabijać kabze koncerną stojącym trujące paracetamole ketanole i inne syfy.
Nick
3 lata temu
A Inkowie używali sterylnych narzędzi i rękawiczek? Jakoś argument o higienie słabo mnie przekonuje.
ppower
3 lata temu
Nic dziwnego.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić