Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Ludobójstwo w Birmie. Spalili ponad 200 muzułmańskich wiosek

475
Podziel się:

Masowe podpalenia, plądrowanie i mordowanie – tak wygląda konflikt między buddystami a muzułmanami. Międzynarodowa organizacja Human Rights Watch nazywa to książkowym ludobójstwem.

Ludobójstwo w Birmie. Spalili ponad 200 muzułmańskich wiosek
(Getty Images, Allison Joyce / Stringer)

Prześladowana jest muzułmańska mniejszość Rohingja. Buddyści nazywają ich tykającą bombą. Oskarżają Rohingja o spiskowanie i planowanie ataków terrorystycznych. Zdjęcia satelitarne wykonane w maju i wrześniu tego roku wyraźnie pokazują skalę zniszczeń.

Na fotografiach widać zgliszcza wiosek. Chodzi o Myar Zin, Nwar Yon Taung i Yae Twin Kyun. Organizacja Human Rights Watch, która przekazała te tragiczne wiadomości, upubliczniła sześć zdjęć będących dowodami. W każdej z nich zniszczone jest co najmniej 90 proc zabudowań.

Wykonane zdjęcia pokazują to, o czym mówili świadkowie. Międzynarodowa organizacja dotarła do uciekających przedstawicieli mniejszości. Ci opowiadali o licznych podpaleniach, mordowaniu i plądrowaniu przez wojsko, policję i buddyjskie bojówki.

Te zdjęcia to szokujący dowód masowych zniszczeń i tego jak siły specjalne Birmy próbują pozbyć się Rohingja – powiedział Phil Robertson z Human Rights Watch w Azji.

Przedstawiciele tej organizacji namawiają przywódców krajów zjednoczonych w ONZ do działania. Chcą, żeby przyjęto rezolucję potępiającą to, co dzieje się w Birmie. Sekretarz Generalny powinien też wprowadzić sankcje, a w szczególności embargo na broń.

Muzułmańska mniejszość nie ma wyjścia i musi uciekać. Do pobliskiego Bangladeszu przedostało się już 400 tys. osób. 240 tys. z nich to dzieci.

Zupełnie inne zdanie o konflikcie mają wojskowi z Birmy. Twierdzą, że po prostu prowadzą akcję przeciwko muzułmańskim bojownikom, którzy pod koniec sierpnia podpalili 30 punktów policyjnych i bazę wojskową. Zabili przy tym 12 osób. Ich zdaniem wioski spłonęły, bo podpalili je sami muzułmanie.

Rohingja stanowią ok. 2 proc. mieszkańców Bimy. Tamtejszy rząd nie uznaje ich za grupę etniczną. Przyznano im jedynie status imigrantów z Bangladeszu, co wśród samej mniejszości budzi duże kontrowersje. Rohingja nie mają dokumentów, nie mogą korzystać z państwowej opieki medycznej, edukacji czy szukać pracy. Ich głównym zajęciem jest rolnictwo - szczególnie połów ryb.

Zobacz także: Zobacz też: Birma. Ostrzegamy - łatwo stracić tam rachubę

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(475)
Buddyzm to fi...
5 lata temu
Wszystkiego dobrego na dobrej drodze życia i pozazdrościć suwerennego narodu, który czuje zło i wspólnie potrafi zrobić porządek. Mam nadzieję, że uda im się odrobaczyć swój kraj. Brawo!!!
Omarek (to mó...
5 lata temu
Trzeba tą metodę zastosować jak najprędzej w Europie.
Pytanie: kto ...
5 lata temu
Odpowiedź: tylko Żydzi i Birmańczycy.
Ekspert
5 lata temu
HRW to islamistyczna organizacja. Roghnya maja partyzantkę.
Twój nick
5 lata temu
Nareszcie dobre wiadomości
Apostazy
5 lata temu
Zdrowy organizm zniszczy pasożyta w zarodku ,o ile wiem buddysci to raczej spokojnie ludzie, i nawet w takiej społeczności wyznawcy allaha doprowadzili do reakcji obronnej.W Europie będzie to samo w niedalekiej przyszłości ,mam tylko nadzieję że przywódcy polityczni i ich mocodawcy odpowiedzialni za plan eksterminacji ludności Europy zostaną osądzeni i straceni
bieta
5 lata temu
Ludzie najpierw wymyślili relegie w imię których póżniej zaczęli się mordować i tak mamy do dzisiaj.Religie to zło tego śiata.
Butungu the r...
5 lata temu
Żeby tak wkurzyc buddystę to trzeba zrobić cos potwornego..
stefan
5 lata temu
dzieci, dzieci i dzieci, te dzieci zostaną kiedyś terrorystami, a nawet jak nie będą chciały to rodzice założą im bomby i zdalnie odpalą w imię allacha
as
5 lata temu
gdzie rzetelnośc dziennikarska??? kto tam napadał i zabijał , kto pierwszy zaczął , kto ich tam sprowadził -rodowitym mieszkańcom na głowę może to juz inny temat ,ale napiszę byli to brytyjczycy .I odtąd były tylko kłopoty ..a potem(teraz) próbowali przejąc państwo(mułzumanie) -no to mają odpowiedz.Jestem ZA!!!
olo
5 lata temu
i bardzo dobrze niech ich wybijaja
ads
5 lata temu
Zapraszam buddyjskich pracowników z Birmy do naszych oddziałów firmy w Niemczech i Francji, tutaj możecie się bawić na całego :D
goscxl
5 lata temu
jakos nie piszecie że to właśnie ta mniejszość muzułmańska dotychczas mordowała Chrześcijan i Buddystów . palenie kościołów Katolickich i napady na turystów było na porządku dziennym . Przypominam że Indie składały się z Pakistanu i Bangladeszu ( ostatnie oba to Muzułmańskie kraje. ). Tak wiec maja Muzułmanie swój kraj to po co emigrowali do Birmy i Tajlandii . Jak widac nie w celach pokojowych .
hmm
5 lata temu
Ale te zdjęcia nie przedstawiają tych samych miejscowości! Chyba rzeki i drogi się nie poprzemieszczały w kilka miesięcy? :P
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić