o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Ludobójstwo w Birmie. Spalili ponad 200 muzułmańskich wiosek

475
Podziel się

Masowe podpalenia, plądrowanie i mordowanie – tak wygląda konflikt między buddystami a muzułmanami. Międzynarodowa organizacja Human Rights Watch nazywa to książkowym ludobójstwem.

Ludobójstwo w Birmie. Spalili ponad 200 muzułmańskich wiosek
(Getty Images, Allison Joyce / Stringer)
bDfqDfqt

Prześladowana jest muzułmańska mniejszość Rohingja. Buddyści nazywają ich tykającą bombą. Oskarżają Rohingja o spiskowanie i planowanie ataków terrorystycznych. Zdjęcia satelitarne wykonane w maju i wrześniu tego roku wyraźnie pokazują skalę zniszczeń.

Na fotografiach widać zgliszcza wiosek. Chodzi o Myar Zin, Nwar Yon Taung i Yae Twin Kyun. Organizacja Human Rights Watch, która przekazała te tragiczne wiadomości, upubliczniła sześć zdjęć będących dowodami. W każdej z nich zniszczone jest co najmniej 90 proc zabudowań.

Wykonane zdjęcia pokazują to, o czym mówili świadkowie. Międzynarodowa organizacja dotarła do uciekających przedstawicieli mniejszości. Ci opowiadali o licznych podpaleniach, mordowaniu i plądrowaniu przez wojsko, policję i buddyjskie bojówki.

bDfqDfqv

Te zdjęcia to szokujący dowód masowych zniszczeń i tego jak siły specjalne Birmy próbują pozbyć się Rohingja – powiedział Phil Robertson z Human Rights Watch w Azji.

Przedstawiciele tej organizacji namawiają przywódców krajów zjednoczonych w ONZ do działania. Chcą, żeby przyjęto rezolucję potępiającą to, co dzieje się w Birmie. Sekretarz Generalny powinien też wprowadzić sankcje, a w szczególności embargo na broń.

bDfqDfqB

Muzułmańska mniejszość nie ma wyjścia i musi uciekać. Do pobliskiego Bangladeszu przedostało się już 400 tys. osób. 240 tys. z nich to dzieci.

Zupełnie inne zdanie o konflikcie mają wojskowi z Birmy. Twierdzą, że po prostu prowadzą akcję przeciwko muzułmańskim bojownikom, którzy pod koniec sierpnia podpalili 30 punktów policyjnych i bazę wojskową. Zabili przy tym 12 osób. Ich zdaniem wioski spłonęły, bo podpalili je sami muzułmanie.

bDfqDfqC

Rohingja stanowią ok. 2 proc. mieszkańców Bimy. Tamtejszy rząd nie uznaje ich za grupę etniczną. Przyznano im jedynie status imigrantów z Bangladeszu, co wśród samej mniejszości budzi duże kontrowersje. Rohingja nie mają dokumentów, nie mogą korzystać z państwowej opieki medycznej, edukacji czy szukać pracy. Ich głównym zajęciem jest rolnictwo - szczególnie połów ryb.

Zobacz też: Birma. Ostrzegamy - łatwo stracić tam rachubę

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDfqDfqW
KOMENTARZE
(475)
Aaa
3 lata temu
Ciekawe ile chcieliby za wyczyszczenie Europy?:))
gość
3 lata temu
Nareszcie jakiś normalny kraj, który wie co niesie ze sobą islam i jego wyznawcy.
zeb
3 lata temu
nikt za muzułmańskimi terrorystami płakał nie będzie, skoro mieszkańcy Birmy uznali że kraj należy oczyścić to nam pozostaje jedynie życzyć im powodzenia w realizacji planów i zamierzeń
bDfqDfqX
dawid
3 lata temu
W końcu ktoś robi coś dobrego :)) te dzieci muzułmańskie to mali zabójcy
zdziwiony
3 lata temu
No to im zdobili dżihad. Jakoś nie współczuje. Niestety, ale tę "religię pokoju" trzeba wyplenić, gdyż jej przedstawiciele stanowią duże zagrożenie. Muzułmanie codziennie mordują przedstawicieli innych religii oraz ateistów. Nosił wilk razy kilka.... Chciałbym aby ten pogrom rozniósł się po świecie.
Najnowsze komentarze (475)
Buddyzm to fi...
3 lata temu
Wszystkiego dobrego na dobrej drodze życia i pozazdrościć suwerennego narodu, który czuje zło i wspólnie potrafi zrobić porządek. Mam nadzieję, że uda im się odrobaczyć swój kraj. Brawo!!!
Omarek (to mó...
3 lata temu
Trzeba tą metodę zastosować jak najprędzej w Europie.
Pytanie: kto ...
3 lata temu
Odpowiedź: tylko Żydzi i Birmańczycy.
Ekspert
3 lata temu
HRW to islamistyczna organizacja. Roghnya maja partyzantkę.
Twój nick
3 lata temu
Nareszcie dobre wiadomości
Apostazy
3 lata temu
Zdrowy organizm zniszczy pasożyta w zarodku ,o ile wiem buddysci to raczej spokojnie ludzie, i nawet w takiej społeczności wyznawcy allaha doprowadzili do reakcji obronnej.W Europie będzie to samo w niedalekiej przyszłości ,mam tylko nadzieję że przywódcy polityczni i ich mocodawcy odpowiedzialni za plan eksterminacji ludności Europy zostaną osądzeni i straceni
bieta
3 lata temu
Ludzie najpierw wymyślili relegie w imię których póżniej zaczęli się mordować i tak mamy do dzisiaj.Religie to zło tego śiata.
Butungu the r...
3 lata temu
Żeby tak wkurzyc buddystę to trzeba zrobić cos potwornego..
bDfqDfqP
stefan
3 lata temu
dzieci, dzieci i dzieci, te dzieci zostaną kiedyś terrorystami, a nawet jak nie będą chciały to rodzice założą im bomby i zdalnie odpalą w imię allacha
as
3 lata temu
gdzie rzetelnośc dziennikarska??? kto tam napadał i zabijał , kto pierwszy zaczął , kto ich tam sprowadził -rodowitym mieszkańcom na głowę może to juz inny temat ,ale napiszę byli to brytyjczycy .I odtąd były tylko kłopoty ..a potem(teraz) próbowali przejąc państwo(mułzumanie) -no to mają odpowiedz.Jestem ZA!!!
olo
3 lata temu
i bardzo dobrze niech ich wybijaja
ads
3 lata temu
Zapraszam buddyjskich pracowników z Birmy do naszych oddziałów firmy w Niemczech i Francji, tutaj możecie się bawić na całego :D
goscxl
3 lata temu
jakos nie piszecie że to właśnie ta mniejszość muzułmańska dotychczas mordowała Chrześcijan i Buddystów . palenie kościołów Katolickich i napady na turystów było na porządku dziennym . Przypominam że Indie składały się z Pakistanu i Bangladeszu ( ostatnie oba to Muzułmańskie kraje. ). Tak wiec maja Muzułmanie swój kraj to po co emigrowali do Birmy i Tajlandii . Jak widac nie w celach pokojowych .
hmm
3 lata temu
Ale te zdjęcia nie przedstawiają tych samych miejscowości! Chyba rzeki i drogi się nie poprzemieszczały w kilka miesięcy? :P
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić