Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

NASA straciła teleskop. Koniec Kosmicznego Teleskopu Spitzera

89
Podziel się

NASA postanowiło zakończyć misję Teleskopu Spitzera, która trwała od 16 lat. Urządzenie wykorzystywano do obserwacji kosmosu w podczerwieni - dane wysyłało na Ziemię. Agencja zdecydowała się zrezygnować z dalszych badań.

NASA straciła teleskop. Koniec Kosmicznego Teleskopu Spitzera
(youtube.com, NASA Spitzer)
bCHLvPhN

Kosmiczny Teleskop Spitzera to maszyna, która przez 16 lat była w kosmosie. Należący do NASA teleskop kosmiczny, który był wykorzystywany do obserwacji kosmosu w podczerwieni, przeszedł jednak na "emeryturę". Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zdecydowała się na wycofanie teleskopu z badań.

NASA zrezygnował z Kosmicznego Teleskopu Spitzera

W czwartek agencja rządu Stanów Zjednoczonych ogłosiła, że Spitzer został oficjalnie przestawiony w tryb awaryjny. Jednocześnie wstrzymano wszystkie obserwacje naukowe. Był to ostatni krok w kierunku wycofania urządzenia z użycia. Decyzję o zakończeniu misji ogłosił kierownik projektu Spitzer, Joseph Hunt.

Misja Kosmicznego Teleskopu Spitzera początkowo miała trwać 2,5 roku z możliwością przedłużenia do 5 lat. Gdy stało się jasne, że urządzenie jest w stanie dalej uczestniczyć w badaniach i obserwacjach, NASA kontynuowało misję. Co zatem było powodem przejścia maszyny w stań "uśpienia"? Dryfowanie tak daleko od Ziemi sprawia, że utrzymanie zasilania staje się wyzwaniem.

bCHLvPhP

Zobacz także: Tak zmienia się nasz klimat. Koszmarne podsumowanie NASA

Spitzer nie poruszał się tak szybko, jak Ziemia, która stale go wyprzedzała. Przez wiele lat nie stanowiło to problemu - teleskop mógł dokonywać swoich obserwacji i kierować swoją antenę na Ziemię, żeby przekazać dane z powrotem do domu.

Jednak Spitzera znalazł się tak daleko od Ziemi, że miał bardzo mało czasu na przesłanie danych, zanim ponownie musiał zawrócić i zbierać energię ze światła słonecznego na swoich panelach. Gdy wydajność zbliżała się do zera, NASA zdecydowała, że wreszcie nadszedł czas, aby wyciągnąć wtyczkę i pozwolić Spitzerowi odpocząć w kosmicznym spokoju.

bCHLvPhV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHLvPiq
KOMENTARZE
(89)
Snajper
5 miesięcy temu
Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang. SST, Spitzer Space Telescope, wcześniej znany jako Space Infrared Telescope Facility) – należący do NASA teleskop kosmiczny, przeznaczony do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego. Teleskop, którego budowa kosztowała 670 milionów USD[1], został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Delta II 7920H ELV 25 sierpnia 2003 z przylądka Canaveral. SST został umieszczony na nietypowej orbicie heliocentrycznej, czyli wokółsłonecznej, zwykle satelity tego typu umieszcza się na orbicie geocentrycznej (obiegającej Ziemię). SST na swojej orbicie podąża za Ziemią i oddala się od niej o mniej więcej 0,1 jednostki astronomicznej rocznie. Na pokładzie SST znajdują się urządzenia przeznaczone do obserwacji promieniowania podczerwonego, średnica zwierciadła głównego teleskopu wynosi 85 cm, jest ono wykonane z berylu i w czasie pracy zostaje schładzane do temperatury 5,5 K (-267,7 °C). W przeciwieństwie do większości teleskopów, których oficjalna nazwa jest nadawana przez instytucje naukowe, Teleskop Spitzera otrzymał swoją nazwę w wyniku konkursu otwartego dla wszystkich[2]. Nazwany został na cześć Lymana Spitzera, który w latach 40. jako pierwszy zaprezentował ideę umieszczania teleskopów w przestrzeni kosmicznej. (Wikipedia) Czyli po 17 latach jest 1,7 jednostki astro od Ziemi. co daje ćwierć orbity ziemskiej. Poza tym ciekły hel skończył się w 2009 roku i satelita nie schładza już sensorów podczerwieni do 5,5K, tylko pasywnie kryjąc się w cieniu osłon do 30K. Dodatkowo po 17 latach baterie słoneczne są zdegradowane i dają energię tylko na 2,5 godziny pracy na dobę. Dlatego zdecydowano o wyłączeniu.
Job
5 miesięcy temu
I co teraz?, kto to posprząta ? He?
KOMET
5 miesięcy temu
Prosimy o dokładniejsze koordynaty złomu teleskopowego. PUNKT SKUPU METALI NIEŻELAZNYCH "ZŁOMCIO"
bCHLvPir
Absmak
5 miesięcy temu
Co to znaczy - straciła. Satelita miał pracować 2,5 - 5 lat. Pracował 16, swoje zrobił.
PYTAM2
5 miesięcy temu
DO ET ..NAIWNIAKU NIE MA TELESKOPU W KOSMO WYCELOWANEGO W ZIEMIE A WSZYSTKIE FOTKI ZIEMI NASA POKAZUJĄ POWIERZCHNIĘ ALBO JASNĄ PLAMKĘ TO NIE JEST T. SPISKOWA TYLKO FAKT KAZDA FOTKA ZIEMI JAKO KULA Z KOSMO TO GRAFIKA KOMPUTEROWA
Najnowsze komentarze (89)
Jurcio
5 miesięcy temu
Czyli teraz zaśmiecamy nawet heliocentrycznie!!! Brawo .
we5ike567o
5 miesięcy temu
nie straciła tylko zrezygnowała z urządzenia, które może realnie pracować niewiele ponad dwie godziny na dobę i jest już mocno zdezelowane. PO CO SIEJECIE DEFETYZM?!? straciła to tak jakby zgubiła, albo się rozbił o inny obiekt:/
Agnieszka
5 miesięcy temu
W temacie autentycznych zdjęć ziemi jako kuli z przestrzeni kosmicznej powiem tyle że nie tylko takich zdjęć ziemi nie ma w necie ale nawet zdj innych planet to WIELKA LIPA !! a zdj pierscieni saturna to kicz nad kicze byle jakiego grafika - rysownika NASA
anty fan
5 miesięcy temu
kiedy Jahira się uspokoi
Ech
5 miesięcy temu
Co za idiotyczny tytuł!
TYLKO dodam.
5 miesięcy temu
ZE moj bul chorowalem przez miesiac.zwrocil ich uwace .dwie wizyty ..ufo..i raz aniol z niebios pomagajac mi pokazal SIE i rozmawial ze mna trzymajac ZA reke.drugi raz pomagal mi jako niwidzalny......pomogli mi moi przyjaciele wiedzecz z kosmosie inne swiaty z zewnatrz.i bylem raz wewnatrz innego pieknego swiata...... 40 LAT temu telepatycznie podrozowalem w kosmosie do gwazdy polnocnej TAK jasno migajacej swiatlem i zostalo przerwane przez osoby drugie niestety.. ...GOOD LUCK....
Pociecha.
5 miesięcy temu
TE ZMIANY BEDA ZACHODZICZ POWOLI ALE STANOWCZO... ZACZNIJMY MYSLECZ PO POMAGANIU SOBIE NA WZAJEMN JAK TU PRZETFWcz ZMIANY JAK najdluzej.. Jestesmy wielkim ciezarem i problemem DLA wyzej rozwinietych cywiliacji zyjacych w swiece ziemskim I kosmosie... BO mna SIE opiekowali JAK chorowalem.. ...good luck...
Marko
5 miesięcy temu
Niby złom, niby uśpiony...ale jak będzie potrzeba to, znowu się go wykorzysta oby tylko w pokojowych celach, choć nieco w to wątpię. Taki "śpioch" to już sprawdzony element ... szpiegowski ?
bCHLvPij
PYTAM2
5 miesięcy temu
DO ET ..NAIWNIAKU NIE MA TELESKOPU W KOSMO WYCELOWANEGO W ZIEMIE A WSZYSTKIE FOTKI ZIEMI NASA POKAZUJĄ POWIERZCHNIĘ ALBO JASNĄ PLAMKĘ TO NIE JEST T. SPISKOWA TYLKO FAKT KAZDA FOTKA ZIEMI JAKO KULA Z KOSMO TO GRAFIKA KOMPUTEROWA
bbb
5 miesięcy temu
i kolejny śmieć w kosmosie
Aser
5 miesięcy temu
No i kolejny śmieć pozostał w kosmosie.
Gerg
5 miesięcy temu
Niczego nie stracili. Sami uznali, że już dość. Rozumiem, że tytuł miał przyciągnąć rzeszę czytelników. Może i przyciągnął, ale tracicie w ten sposób wiarygodność.
565
5 miesięcy temu
To koniec .Byczenia na dzisiaj bo idę do kościoła.O!Tyle to wszystkich interesuje
Tutejszy
5 miesięcy temu
A co tam będzie drugi
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić