Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Władze kurortu narciarskiego zlekceważyły niebezpieczeństwo epidemii. Rozpoczyna się śledztwo

183
Podziel się:

W Austrii rozpoczęło się śledztwo w sprawie niezgłoszenia przypadku koronawirusa przez właścicieli baru w narciarskim kurorcie Ischgl. Alpejskie miasteczko mogło być rozsadnikiem zarażeń na całą Europę

Władze kurortu narciarskiego zlekceważyły niebezpieczeństwo epidemii. Rozpoczyna się śledztwo
(Getty Images, Jan Hetfleisch / Stringer)

Austriacka policja rozpoczęła śledztwo w sprawie zignorowania przez jeden z barów w Ischgl nakazu zgłaszania podejrzeń koronawirusa. Chodzi o jednego z pracowników, który miał wykazywać symptomy choroby już pod koniec lutego.

Bar Kitzloch, gdzie zatrudniony był zarażony, jest jednym z najpopularniejszych w całym kurorcie. Ischgl bywa nazywany "alpejską Ibizą" z powodu bogatego życia nocnego i koncertów gwiazd organizowanych na koniec sezonu narciarskiego. Rocznie odwiedza go około pół miliona osób. Mimo sygnałów, że wirus mógł pojawić się w kurorcie, imprezy były nadal organizowane.

Leżący w Tyrolu resort jest związany z setkami zarażeń w całej Europie. Chodzi o obywateli m.in. z Niemiec, Austrii, Islandii i Norwegii, którzy przed stwierdzeniem u nich koronawirusa odwiedzali właśnie Ischgl. Szczególnie duży procent infekcji przeniesionych z Austrii odnotowano w krajach skandynawskich.

Lekceważenie norm bezpieczeństwa

Władzom miasteczka, a także całego Tyrolu, zarzuca się, że z powodu lęku przed utratą pieniędzy zignorowały normy bezpieczeństwa. Choć o pierwszym zakażeniu przyniesionym z Ischgl doniesiono już 1 marca, kiedy COVID-19 zdiagnozowano u 15 mieszkańców Islandii, to regionalny rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich kurortów dopiero 13 marca. Sam bar Kitzloch, gdzie prawdopodobnie pojawił się koronawirus, działał aż do 10 marca.

Chciwość zatriumfowała nad odpowiedzialnością za zdrowie lokalnej społeczności i gości - ocenił postępowanie Tyrolczyków dziennik Der Standard.

Werner Kurz, burmistrz Ischgl nazwał, w rozmowie z niemiecką gazetą Der Spiegel, zamknięcie miasteczka "katastrofą", usprawiedliwiając się, że wszystkie obostrzenia zostały "wprowadzone na czas". Ostatecznie jednak alpejski kurort, jak i cały region, mogą na dłuższą metę silnie stracić na lekceważeniu problemu, bo w mediach jest dziś o nich głośno głównie jako jednych źródeł epidemii.

O tym, jaki kroki zostaną podjęte wobec właścicieli baru oraz innych osób, które mogły być odpowiedzialne za zignorowanie sygnałów o pojawieniu się koronawirusa, zdecydują wyniki śledztwa.

Zobacz także: Koronawirus. Lekarze z warszawskiego szpitala planują pozew.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(183)
edy
3 lata temu
"Leżący w Tyrolu resort" - po jakiemu to jest?
Znowu ja
3 lata temu
A fryzjerzy i kosmetyczki dalej mogą rozprzestrzeniać wirusa zgodnie z wytycznymi
Właśnie tak
3 lata temu
Ale nasz rząd dalej nie zamknął salonów fryzjerskich i kosmetycznych, chyba właśnie po to, żeby w takich miejscach roznosić dalej wirusa
jaja
3 lata temu
przykre
monkey99
3 lata temu
Oj tam chciwość, mamona czy złoty cielec. Po prostu biznes, tak to dziś się nazywa.
Sweetpsycho
3 lata temu
Rozstrzelać bez procesu!!!
stefan
3 lata temu
„Potrzeb jemy tylko odpow iedniego kryzys u, a ludzie zaak ceptują N ow y Por ządek Świ ata” „Istnieje potrzeba stworzenia Now ego Porz ądku Świat owego, nowego ładu globalnego. Pamiętajmy, przy tym, że depopulacja powinna być najwyższym priorytetem trzec iego świata.” Henry Kissinger, wypowiedź z roku 1974.
czlowiek
3 lata temu
Moze sie czegosc nauczom wotpie i siestem pewny ze te malpy chciwe to z czlowieka to majom jedno ze chodzom na dwoch nogach
Stary
3 lata temu
Chciwość, pycha, nieczystość, łakomstwo, zazdrość, gniew, lenistwo
🦁ser
3 lata temu
Kilkaset pozwów cywilnych i po sprawie....
jarek
3 lata temu
a masoneria już w tunelu Gotarda siedzi?
WEO
3 lata temu
karać , karać ! karać! każdego kto ukrywa lub nie stosuje się do zaleceń i rozprzestrzenia wirusa
abc
3 lata temu
Do;Loli; to nie jedyny przypadek,teraz jestem ciekaw gdzie są te pacjentki 141 kobiet które przyjął,czy też dalej udają,że się nic nie stało,czy już zawinęły się w prześcieradła i toczą się w stronę cmentarza,Na Podlasiu tak samo restaurator wrócił zarażony z wycieczki ;Italia; i pierwsze co zrobił to otworzył knajpę tacy jesteśmy, sanepid do niego przyjechał dostał mandat i zabrali do szpitala,a druga strona piszę tu o rządzących nie robią testów ukrywają prawdę,a to my będziemy umierać.
polo
3 lata temu
Trzeba zaorać miejscowość, by ją odkazić . Czy nie trzeba zaorywać?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić