Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KBB
|

Afganistan to czołowy producent opium. Talibowie zarabiają na tym setki milionów dolarów

103
Podziel się:

Talibowie, przejmujący właśnie Afganistan, to jedni z największych na świecie producentów narkotyków. Z tego zajęcia czerpią większość swoich dochodów. Teraz zapowiadają, że skończą z uprawą maku. Ktoś im uwierzy?

Afganistan to czołowy producent opium. Talibowie zarabiają na tym setki milionów dolarów
Z opanowanego przez Talibów Afganistanu ucieka kto tylko może. Nie ma też wątpliwości, że religijni fanatycy będą się utrzymywać z produkcji narkotyków (PAP/EPA, Staff Sgt. Victor A. Mancill, US Marine Corps)

Afganistan odpowiada za 69 proc. światowej produkcji maku lekarskiego, używanego do wytwarzania uzależniających narkotyków, w tym heroiny i opium.

W ostatnich latach w Afganistanie większość nielegalnych upraw maku znajdowała się na terenach kontrolowanych przez talibów, np. w położonych na południu kraju prowincjach Helmand i Kandahar.

Afganistan jest największym na świecie producentem opium. Według ONZ w tym kraju wytwarza się ponad 80 proc. globalnej produkcji tego narkotyku. 95 proc. heroiny (robionej właśnie z opium), która trafia do Europy, zostało wyprodukowane w Afganistanie.

Zobacz także: Co dalej z ewakuacją z Afganistanu? Dosadne słowa wiceszefa MSZ

Produkcja maku to wielki narodowy biznes

Według szacunków ONZ nielegalna uprawa maku oraz produkcja i sprzedaż opiatów odpowiada za 7-11 proc. PKB Afganistanu. Uprawa maku daje zajęcie 120 tys. osób i jest największym pod względem liczby zatrudnionych sektorem afgańskiej gospodarki.

Talibowie zapowiedzieli, że Afganistan stanie się państwem bez narkotyków, a uprawy maku zostaną zlikwidowane. Zaznaczają też, że za czasów ich poprzednich rządów uprawa maku i eksport narkotyków z Afganistanu się zmniejszyły - przypomina BBC.

W pierwszych latach rządów Talibanu, między 1998 a 2000 r., powierzchnia upraw maku w Afganistanie wzrosła o ponad połowę. Jednak w lutym 2000 talibowie zakazali upraw maku, co rzeczywiście spowodowało niemal całkowite zaprzestanie produkcji tej rośliny w kraju - pisze BBC na podstawie raportów ONZ i amerykańskiej dyplomacji. Zakaz uprawy maku w Afganistanie spowodował znaczący spadek dostępności opium i heroiny na całym świecie.

Według amerykańskiego Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (SIGAR) nielegalne uprawy maku i produkcja narkotyków odpowiadają za niemal 60 proc. rocznych dochodów talibów. Jak informuje ONZ, talibowie każdego roku z sektora narkotykowego mogą czerpać zyski w wysokości 100-400 mln dolarów.

Produkcja narkotyków idzie pełną parą

Chociaż można obserwować pewne wahania między poszczególnymi latami, generalnie w ciągu ostatnich dwóch dekad uprawy maku w Afganistanie oraz produkcja i eksport wytwarzanych z nich narkotyków nieustannie rosną - podkreśla BBC.

W ciągu ostatnich 15 lat USA wydały ponad 8 mld dolarów na walkę z przemysłem narkotykowym w Afganistanie - pisze Agencja Reutera. Dodaje, że te działania nie przyniosły rezultatów; gdy wojska amerykańskie opuszczają kraj, Afganistan jest wciąż największym na świecie dostawcą nielegalnych opiatów, a narkotyki stanowią jedno z głównych źródeł dochodu talibów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
żyd
3 miesiące temu
Biznes to biznes ! nie ważne na co ,opium ,broń czy mięso
NORMAL
rok temu
Zalegalizować produkcję opium I heroiny A RYNEK SAM SIĘ UREGULUJE to czysta ekonomia..m
Polak
rok temu
Zrzucać napalm na plantacje i po sprawie.
olo
rok temu
przecież to nic nowego. Przez 20 lat pod bokiem i śmiem twierdzić przyzwoleniem USA ten biznes rozkwitał . Nic nowego w XIX w taki sposób WB i USA działali w Chinach sprzedając Chińczykom opiułm. Niejedna fortuna na tym handlu powstała
Hilton
rok temu
I ktoś taki pokonał najpotężniejszą armię świata, ktoś kogo roczny dochód oscyluje w granicach pół miliarda dolarów.Śmiechu warte
Henryk
rok temu
To pod bokiem Amerykanow przez 20 lat, Afganistan byl potentatem w produkcji heroiny i opium?
reporter woje...
rok temu
Artykuł zapewne sponsorowany przez CIA które do tej pory miało monopol na produkcję narkotyku.
nicki
rok temu
Media zagraniczne pisza o tym ze Talibowie maja dostep do broni atomowej... lub też mogą mieć z pomocą kraju sąsiadującego...
Rabar
rok temu
Za coś muszą kupować od Rosji i USA broń, wszystkim jest to na rękę
Ekonomista
rok temu
Jeżeli jest popyt to produkują i sprzedają , czas zalegalizować na cele lekarskie i nagle ceny spadną , tak zrobiła Holandia , Belgia .... I nagle wezmą się do normalnej pracy !!!
Katrin
rok temu
Też mi news...To wiedzą wszyscy.... Nawet Amerykanie.... Tylko nie na rękę im zbombardować te pola....interes musi się kręcić.... Tylko nam wciskają walkę o wolność i demokrację.... śmiechu warte....
Mirek
rok temu
Awganistan trzeba podzielić tak jak Niemcy po wojnie.
f-23
rok temu
... czeka nas 140 lat wojny domowej w tym kraju i con. 4 mln emigrantów na naszej wsch. granicy (to najbliższa perspektywa) . tylko w jednym popieram pis - właśnie w tym co robi. przykre to ale prawdziwe . a czemu nie weźmie ich arabia i szejkanaty , to też wyznawcy allaha i koran nakazuje udzielać jałmużny i wspomgac biednego bliźniego ... ? saudi wiedzą co to za zioła i nie ma mowy o wpuszczeniu ich do szybów ropy . niech rozwalają "głupich i humanitarnych" białasów .
Gośc
rok temu
Nielegalnie produkują opium żeby za tą forsę kupić nielegalnie amerykańską broń. USA na bank będzie z całych sił zwalczać ten proceder przez następne 20 lat.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić