Chcesz mieć wyższą emeryturę? Prezes ZUS-u ma dla ciebie radę

69

Prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska wypowiedziała się w sprawie rozwiązań stosowanych przez rządzących w dobie wysokiej inflacji. Uważa, że trzynasta i czternasta emerytura to lepsze rozwiązanie niż podwójna waloryzacja. Urzędniczka zdradziła także, co robić, by emerytura była wyższa.

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Prezes ZUS-u ma dla ciebie radę
Szefowa ZUS podpowiedziała, co jej zdaniem mogą zrobić osoby, które chcą otrzymać wyższą emeryturę. (Getty Images, Piotr LATACHA)

Waloryzacja rent i emerytur

Sejm podjął decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy w sprawie waloryzacji rent oraz emerytur. Zgodnie z zapisami, świadczenia te wzrosną w 2023 r. o wskaźnik waloryzacji na prognozowanym poziomie 113,8 proc. Ma obowiązywać waloryzacja procentowo-kwotowa. Jak podaje Interia, zagwarantowana minimalna podwyżka wyniesie 250 zł, a minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł. 

ZUS wyda na waloryzację około 40 mld złotych 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes ZUS-u zapowiedziała, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń będzie sporym obciążeniem dla systemu ubezpieczeń społecznych.

Koszt przyszłorocznej waloryzacji to około 40 mld zł. To są stosunkowo duże wydatki, które będą pochodziły z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To są tak zwane stałe zobowiązania. Każda waloryzacja ma swoje konsekwencje na przyszłe lata. Podejmując decyzję o wzroście świadczeń, trzeba się z tym liczyć — powiedziała Uścińska.

Szefowa ZUS-u wspomniała także o tym, w jaki sposób można otrzymać wyższą emeryturę. Choć podkreśliła, że jest to indywidualna decyzja każdej ubezpieczonej osoby, "warto odłożyć choć o rok moment przejścia na emeryturę, ponieważ bezpośrednio przekłada się to na wzrost świadczenia". 

Każdy z nas powinien sam podjąć taką decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw. Zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji — mówiła.

Dłuższa aktywność zawodowa to wyższa emerytura 

Jak podkreśliła Uścińska, system emerytalny jest skonstruowany w taki sposób, by zachęcać do wydłużenia czasu aktywności zawodowej.

Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany.

Pytana o to, czy w związku z wysoką inflacją warto rozważyć przeprowadzenie dwóch waloryzacji w ciągu roku, jak w przypadku płacy minimalnej, jasno wskazała, że trzynastka i czternastka są lepsze niż podwójna waloryzacja.

Waloryzacja oparta o wzrost kosztów utrzymania i przeciętnego wynagrodzenia jest adekwatna do sytuacji i uwzględnia zmiany, które dokonały się w danym roku kalendarzowym - odpowiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Wspomniała także, że jej zdaniem od podwójnej waloryzacji lepsza jest polityka wypłaty jednorazowych świadczeń, które w przeciwieństwie do waloryzacji, nie zaciągają stałych zobowiązań FUS. 

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”
Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić