aktualizacja 

Chciał kupić kawę w Krynicy Morskiej. "Skandaliczna cena"

688

Sezon wakacyjny jeszcze na dobrze się nie zaczął, a ceny nad polskim morzem już nas zaskakują. Czytelnik o2.pl, pan Mateusz przysłał nam zdjęcie z kawiarni w Krynicy Morskiej. Przyspieszone bicie serca może spowodować cena zwykłej czarnej kawy, a także kawy rozpuszczalnej.

Chciał kupić kawę w Krynicy Morskiej. "Skandaliczna cena"
Pokazał cenę na kawę w Krynicy Morskiej (Wikimedia Commons, o2.pl)

"W Hiszpanii na lotnisku jest taniej" - skomentował pan Mateusz przesłane nam zdjęcie z Krynicy Morskiej. Jak zapewnia, chciał po prostu napić się kawy i kiedy zobaczył niewielką kawiarnię na bulwarze, stwierdził, że tam przysiądzie.

Czytelnik chwycił za telefon

Jednak cennik, który tam zobaczył, wprowadził go w osłupienie. Wynika z niego, że za zwykłą czarną kawę zapłacimy tam 13 zł!

Za mleko w kawie zapłacimy dodatkowo 2 złote, a za mrożoną - 17 złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska w ogonie elektromobilności. Ale jest coś, czym możemy się chwalić

W podobnych cenach są cappuccino i latte - 15 i 16 złotych. Najwięcej pytań wzbudzają jednak kawy parzona i rozpuszczalna. Za drugą zapłacimy aż 12 złotych, co oznacza tylko złotówkę różnicy w porównaniu z czarną mieloną.

Cena za wodę z proszkiem jest skandaliczna. Ile zapłaciłbym za duży słoik rozpuszczalnej w sklepie? 20 złotych? A tutaj za te pieniądze nie kupiłbym nawet dwóch filiżanek - mówi nam pan Mateusz.

Droga kawa w Krynicy

W największych sklepach sieciowych cena za 100 g kawy rozpuszczalnej wynosi średnio od 22 do 26 złotych. Jednego takiego słoika wystarczyłoby średnio na 50 porcji kawy.

Dla porównania, w czasie gdy kawa rozpuszczalna w Krynicy Morskiej kosztuje 12 złotych, w popularnej światowej sieciówce, która nie należy do najtańszych, espresso kosztuje 9,90 zł. We Włoszech ze świecą szukać miejsc, gdzie będzie kosztowała więcej niż 2 euro.

Polacy zwrócili uwagę na wzrost ceny kawy w 2022 roku. Wszystko przez wzrost notowań surowca na rynku światowym, a także rosnących kosztów energii, wykorzystywanej w procesie palenia. W listopadzie ceny detaliczne kawy były o 22,6 proc.

Portal money.pl wskazuje, że na cenę kawy wpływają też rosnące koszty przetwórstwa i dystrybucji kawy, związane z utrzymującą się silną presją kosztową w polskiej gospodarce - wzrost kosztów pracy, energii, transportu i opakowań.

Wartość rynku kawy w Polsce szacuje się na około 6 mld zł rocznie i, jak wskazują eksperci, należy się spodziewać kolejnych podwyżek.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić