Chcieli sprzedać obraz za 1500 euro. Okazało się, że to dzieło Caravaggia

12

Kolekcjonerzy sztuki z Madrytu chcieli sprzedać obraz ze swojej kolekcji za 1500 euro. Okazało się, że jest to dzieło autorstwa Caravaggia. Władze Madrytu zarekwirowały malowidło i wpisały na listę dziedzictwa kulturalnego wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Chcieli sprzedać obraz za 1500 euro. Okazało się, że to dzieło Caravaggia
Madryt zarekwirował domniemany obraz Caravaggia (Adobe Stock, Irina Opachevsky)

Dzieło włoskiego malarza Caravaggio trafiło na listę dziedzictwa kulturalnego wspólnoty autonomicznej Madrytu. Obraz został zarekwirowany w kwietniu 2021 r. przez rząd Hiszpanii Odpowiedzialna za kulturę w rządzie regionu Madrytu Marta Rivera de la Cruz, procedura wpisania na listę malowidła została zapoczątkowana krótko po jego zarekwirowaniu.

De la Cruz przypomniała, że obraz uznawany za dzieło włoskiego mistrza znajdował się dotychczas na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Był on w posiadaniu rodziny kolekcjonerów dzieł sztuki, która próbowała sprzedać je za granicę. Obraz olejny uznawany za dzieło Caravaggia to obecnie jedno z najwartościowszych dzieł figurujących na liście dziedzictwa kulturalnego regionu Madrytu.

W lipcu włoska historyk sztuki Maria Cristina Terzaghi przygotowała opis naukowy obrazu. Wskazała ona w swojej analizie, że jest on autentykiem. W kwietniu obraz miał zostać sprzedany za granicę za 1500 euro. Transakcja została udaremniona przez rząd Hiszpanii, który tymczasowo przejął pieczę nad malowidłem.

Obraz dotąd był uważany za dzieło jednego z uczniów hiszpańskiego malarza Jose de Ribery zatytułowane "Ecce Homo". Prawdopodobnie jednak, jak wskazują historycy sztuki, jest to malowidło pędzla Caravaggia o nazwie "Cierniem ukoronowanie Jezusa".

Autor: KRWL
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić