Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Część rodziców straci 800 plus. Sprawdź, czy jesteś na liście

349

800 plus to jedno z najważniejszych świadczeń przyznawanych na każde dziecko w Polsce. Od 2024 roku kwota 800 złotych zastąpiła pierwotnie wprowadzony plan 500 plus. Niestety, nie każdy rodzic otrzyma wsparcie. Kto niedługo straci prawo do świadczenia?

Część rodziców straci 800 plus. Sprawdź, czy jesteś na liście
Świadczenie 800 plus nie przysługuje wszystkim rodzicom. Gdzie są wyjątki? (WP, Tomasz Sąsiada)

Program 500 plus, a później 800 plus był sztandarowym elementem rządów Prawa i Sprawiedliwości. Najpierw świadczenie otrzymywali rodzice przynajmniej dwójki dzieci (na drugie i kolejne). Później program zmodyfikowano i teraz na pieniądze może liczyć każdy.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Niektórzy w 2024 roku stracą prawo do 800 złotych i nie będą mogli pobierać pieniędzy na swoje dziecko. Przede wszystkim wsparcia nie otrzymają rodzice osób, które ukończyły już 18 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 15.05 Program Money.pl | Gospodarcze skutki programu 800 plus będą szerokie

To jednak nie wszystko. Z 800 plus pożegnać będą musieli się rodzice, którzy pobierają podobny zasiłek poza granicami Polski. Prawo nie pozwala na korzystanie z dwóch świadczeń jednocześnie.

Kolejne przykłady rodziców, którzy tracą prawo do świadczenia

Na 800 plus nie mogą liczyć osoby, których dzieci trafiły do placówki opiekuńczej albo rodziny zastępczej. Tak samo, jeżeli świadczenie pobiera w całości jeden z rodziców, który wychowuje dziecko samotnie.

Są również mniej oczywiste przykłady utraty świadczenia 800 plus. Rodzic nie otrzyma środków, jeżeli jego niepełnoletnie dziecko pobiera już pieniądze na swoje dziecko. Poza tym na wsparcie nie mogą liczyć rodzice osób, które są po ślubie.

Pozostali rodzice mogą oczekiwać na wypłatę 800 złotych. Przypomnijmy, że aktualnie trwa przyjmowanie wniosków na kolejny okres rozliczeniowy. Aby otrzymać środki od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie prawa do świadczenia (np. przez bank).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić