Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Czesi i Litwini masowo ruszają do Polski. Mają jeden cel

16
Podziel się:

Niemcy przyjeżdżają do Polski po to, by tankować samochody, natomiast Czesi i Litwini wybierają się do naszego kraju przede wszystkim na zakupy. Ochoczo wykorzystują czasową obniżkę VAT.

Czesi i Litwini masowo ruszają do Polski. Mają jeden cel
Coraz więcej Czechów i Litwinów przyjeżdża do Polski na zakupy (Getty Images)

Gazeta "Mlada Fronta Dnes" już na pierwszej stronie donosi, że "Czesi ruszyli szturmem na polskie sklepy". W artykule zaznaczono, że w porównaniu z cenami w Czechach, niektóre produkty są w Polsce tańsze aż o 1/3.

Czescy dziennikarze przypominają nawet sytuację z lat 90. Wówczas do przygranicznych miejscowości przyjeżdżano na zakupy autokarami.

Wspomniany dziennik przytoczył wypowiedzi klientów oczekujących w długich kolejkach do kas w marketach w Cieszynie czy Kudowie-Zdroju. Jednogłośnie podkreślają, że co prawda zakupy w Polsce nie są dla nich niczym nowym, jednak teraz przyjeżdżają co nas jeszcze chętniej - za sprawą obniżki VAT na żywność i paliwa.

Aktualnie litr benzyny jest w Polsce tańszy niż w Czechach o 8 koron. To również sprawia, że Czesi chętnie obierają kurs na nasz kraj.

Litwini również kursują do Polski

Nie tylko Czesi. "Najazd" na Polskę robią również Litwini. Tutaj powodem też jest obniżka VAT.

W przekazach medialnych pojawiają się relacje z Suwałk. Właśnie tam Litwini udają się na zakupy. - Żywność jest tańsza. Przyjeżdżamy tu właśnie z tego powodu - przekazała portalowi 15min mieszkanka miejscowości Taurogi.

Litwini nie ukrywają, że za podobne zakupy w swoim kraju musieliby zapłacić dwa, a może nawet trzy razy więcej! Na uwadze mają też obniżone ceny paliw w Polsce.

O ile w ubiegłym tygodniu w przygranicznej miejscowości Łoździeje na Litwie litr najtańszej benzyny kosztował ponad 1.40 euro, o tyle po stronie polskiej był tańszy o ponad 20 eurocentów - spostrzega portal 15min.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
michał
5 miesięcy temu
Tak, tak na pewno wszyscy się rzucają na nasze produkty, które to tylko wybrane staniały średnio o 5- 10 groszy. Zejdźcie na ziemie
Andi
5 miesięcy temu
60% podwyżki dla rządu to ma być prawo i sprawiedliwość-To obłuda
nmjk2
5 miesięcy temu
po co sa te komentarze jak nic nie można napisać bo wszystko jest usuwane? każdy wie jak jest
Lucass
5 miesięcy temu
Ja tam głosuję na pis - błędy każdemu się zdarzają, ale w sumie na pewno żyje się lepiej niż gdyby miał rządzić Tusk.
Gosc
5 miesięcy temu
Jak Polacy jeździli do Rosji po tańsze paliwo i tytoń to był przemyt i zabierano nadmiar bo nie można. A teraz są zadowoleni jak obcokrajowcy przyjeżdżają do nas po paliwo i artykuły spożywcze i nie krzyczą nic o przemycie. ZAKAZAĆ TEGO
Clpka
5 miesięcy temu
7627 Co z tego ze "R^O"K^S^Y" juz nie ma jak drzlwki na ^P"U"K^A^C"Z"U^ nadal kreca lody 😎
Pomuol
5 miesięcy temu
Slowacy sa najluczniejsza grupa a nikt o tym nie pisze. Cent w sklepach w euro sa bardzo wysokie. Cieszcie sie ze mieszkacie w Polce I nie plujcie na rzad
Adam N 1973
5 miesięcy temu
Nic dziwnego że na Litwie ceny nawet 3 razy większe niż u nas, skoro mają tam euro. W 2007 Tusk obiecywał w kampanii wyborczej że wprowadzi euro. Na szczęście to była jedna z wielu obietnic które nie spełnił. W 2008 roku przyszedł kryzys i złoty nas przed nim ochronił. Jak też to że PO-PSL przejęli rozpędzoną przez koalicję PiS-Samoobrona-LPR gospodarkę z 6,7% wzrostu PKB w 2007, która tylko zwolniła zamiast się skurczyć. Gdybyśmy mieli euro to dzisiaj bylibyśmy drugą Grecją bez szans na szybki rozwój. Raczej nasz dług publiczny rósłby lawinowo. Może już lecielibyśmy w przepaść. Jedynym wyjściem mogło by być opuszczenie strefy euro, ale czy UE by się na to zgodziła?
Gość
5 miesięcy temu
Polska dla Polaków! Czeskim skrytozercom mówimy stanowcze nie!
XYZ
5 miesięcy temu
Pazerni Czesi nie dość że przez nich Polska płacić będzie wysokie kary za Turów to jeszcze bezczelnie sobie przyjeżdżają na zakupy i pustoszą nasze sklepy. Pognać tą cholotę z powrotem!
Sarmata
5 miesięcy temu
Litwin w Polsce jest też u siebie - w Rzaczpospolitej Obojga Narodów. Czech - NIE.
Sebastian
5 miesięcy temu
Należy ograniczyć ilość towarów dla Czechów bo nas wykupią. Tak Czesi mówili o Polakach pracujących w Czechach kilka lat temu. Na granicy ich celnicy pytali ile masz dzieci. Wiozłem 5 paczek lentilek to zabrali mi 3. Zostawili po jednej paczce na dziecko. Mimo że pracowaliśmy mieliśmy ich korony to i tak zabierali 50% towarów bo Polacy ich wykupią. Teraz należy się im rewanż.
Johnny Manero...
5 miesięcy temu
Czeskim .... zapakować worek węgla brunatnego i wyj. Kopa w **** . Gdy lata temu Polacy robili u nich zakupy , w oczach mieli nienawiść a media mówiły ,że wykupią im kraj i trzeba zamknąć granice .
TYLKO PIS
5 miesięcy temu
Ale jak to się mogło stać ...Przecież tefaułen mówi coś innego, że państwo upada !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić