Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Czy biedę się dziedziczy? Te dane rodzą zaskakujące wnioski

4
Podziel się:

Bieda rodziców może sprawić, że również dzieci będą miały problem z tym, by się dorobić - pokazują najnowsze dane Eurostatu. Dziedziczenie biedy okazuje się być powszechnym zjawiskiem, z którym walczyć jest niezwykle ciężko.

Czy biedę się dziedziczy? Te dane rodzą zaskakujące wnioski
Czy bieda jest dziedziczna? (Pexels, Tatiana Sirikova)

Bieda niczym wyrok

Jest źle, choć było jeszcze gorzej. Jeszcze przed dwoma wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród dorosłych osób w Unii Europejskiej wynosił 23 proc. Statystyka dotyczy osób, które w wieku ok. 14 lat wychowywały się w gospodarstwie domowym w "złej" sytuacji finansowej. To aż o 9,6 punktu procentowego więcej niż w przypadku osób z dobrze sytuowanych rodzin.

Wnioski nasuwają się same. Jeśli twoi rodzice byli niezamożni, ciężej będzie ci zdobyć fortunę, przynajmniej w porównaniu do bogatych rówieśników. Są jednak i pozytywy. Dane Eurostatu wykazują bowiem, że zagrożenie dziedzicznym ubóstwem w Polsce spada.

W 2011 roku takie ryzyko miało nad sobą 21,1 proc. dorosłych Polaków, którzy w dzieciństwie byli w złej sytuacji materialnej. Spada też wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób dorosłych, które były w dobrej sytuacji materialnej w przeszłości.

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

W Europie bywa różnie

Największe dysproporcje odnotowano w Bułgarii. W prawie wszystkich państwach członkowskich UE wskaźnik zagrożenia ubóstwem był wyższy w przypadku osób, które w przeszłości znajdowały się w złej sytuacji materialnej. Największe dysproporcje odnotowano w Bułgarii, gdzie różnica między złą i dobrą sytuacją finansową w przeszłości wynosi 27 proc. Na kolejnych miejscach znalazła się Rumunia (17,1 pp.) i Włochy (14,8 pp.).

Znacznie lepiej jest nieopodal Polski. Prym pod względem braku barier wiedzie Łotwa (0,6 pp.) i Austria (0,7 pp.) oraz Estonia (1,8 pp.). Dobrze radzi sobie również Finlandia (2 pp.). Co ciekawe, w Danii wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród osób, które w przeszłości miały dobrą sytuację materialną, był wyższy niż osób, które miały złą sytuację materialną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
uxu
10 miesięcy temu
Ta spada... Zwłaszcza dzięki zamykaniu gospodarki i inflacji
Gość niedziel...
10 miesięcy temu
Jeżeli dzieci widzą jak postępują rodzice np jeżeli nic nie robią ponad to co potrzebne do egzystencji tzw minimum w domu jest często alkohol to dzieci widzą i często powielają wzorce. Nawet jeżeli założą własne rodziny prędzej czy później będą podobnie postępować. Nie można generalizować wszystko zależy od charakteru, ambicji. W naszym kraju może być podobnie za kilka lat. Kiedy to latorośle beneficjentów 500+ dorosną. W szczególności niepracujących, przykład idzie z góry.
Tom2
10 miesięcy temu
No trochę prawdy w tym jest
Gosposia
10 miesięcy temu
Panie niech Pan nie podaje przepisów na karpia! Bo za drogi i śmierdzi szlamem. Nie ma sensu! Kupię sobie schabu i pieczarek i zrobię zrazy. Będzie i smacznie, i aromatycznie, i za niższą cenę... Wesołych Świąt!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić