Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

"Dawaj dziesięcinę". Ksiądz apeluje, by ludzie oddawali część dochodu

1243

Jednym z narzędzi do walki z bożkiem pieniądza jest dziesięcina - mówi ks. Stanisław Szczęsny, który prowadzi profil na Facebooku. Duchowny zaapelował, aby wierni oddawali na kościół dziesiątą część swoich dochodów. Nagranie niesie się po sieci i jest komentowane przez wielu internautów.

"Dawaj dziesięcinę". Ksiądz apeluje, by ludzie oddawali część dochodu
Ksiądz prosi wiernych o dziesięcinę na Kościół (Facebook, Getty Images)

Ksiądz Stanisław Szczęsny prowadzi aktywne życie w mediach społecznościowych. Wrzuca wiele filmów w których zaprasza wiernych do modlitwy. Na początku zawsze pyta swoich fanów: "Jak się macie?". Ks. Szczęsny ma konto na Facebooku i na Tik Toku.

Jedno z nagrań, które wrzucił niedawno duchowny z diecezji toruńskiej, jest szeroko komentowany i udostępniany w sieci. Ksiądz Stanisław Szczęsny mówi w nim o tym, jak walczyć z bożkiem pieniądza. Duchowny apeluje do wiernych, aby oddawali część swoich dochodów w ramach dziesięciny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na Lewandowskim skupia się więcej rywali. "To tworzy przestrzeń dla naszych zawodników"

- Jednym z narzędzi, które daje nam Bóg do walki z bożkiem pieniądza, jest dziesięcina, czyli oddawanie jednej dziesiątek swoich dochodów miesięcznych wspólnocie kościelnej, na przykład parafii, która daje Ci życie - mówi ks. Szczęsny.

Możesz pomyśleć, że ksiądz woła o pieniądze. Możesz, masz prawo do tego. A ja ci mówię dla twojego dobra - dawaj dziesięcinę - apeluje duchowny.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ksiądz apeluje o dziesięcinę. Co to jest?

Ks. Stanisław Szczęsny powiedział również, że zna wiele osób, które dają dziesięcinę i są z tego faktu zadowolone, bo "Bóg ich zabezpiecza, także finansowo". Dodatkowo taki sposób zarządzania swoimi dochodami ma pomóc w walce ze wspomnianym już "bożkiem pieniądza".

Dziesięcina znana jest już z czasów biblijnych. Polegała na oddawaniu dziesiątej części swoich plonów lub dochodów na określony cel. Dziesięcina w średniowieczu była obowiązkową opłatą dla chrześcijan, którzy mieli utrzymywać duchowieństwo. Opłata na rzecz kościoła wywoływała ogromne spory, dlatego z niej rezygnowano. Na ziemiach polskich dziesięcina nie obowiązuje od XIX wieku. Likwidowano ją w czasach zaborów.

Film księdza Szczęsnego został udostępniony m.in. przez OMZRiK. Jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych. Większość osób nie jest skłonna oddawać swoich pieniędzy na wspólnotę kościelną.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić