Dodatkowy urlop. Rząd znowelizował ustawę

13

Za oddanie osocza przysługują dwa dni pełnopłatnego wolnego, a do tego ulga. Ustawa, choć wprowadzona w związku z pandemią COVID-19, dotyczy wszystkich krwiodawców, nie tylko tych po przejściu koronawirusa.

Dodatkowy urlop. Rząd znowelizował ustawę
Dwa dni wolnego za oddanie krwi. Zmiana prawa (Unsplash.com, LuAnn Hunt)

Krwiodawcy dostali dodatkowy dzień wolnego, nie tylko w dniu pobrania krwi, jak było dotąd, ale także na dzień następny. To rozwiązanie, które wprowadziła nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dwa wolne dni za oddanie osocza zostały wprowadzone na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Gdy już uporamy się z pandemią koronawirusa, przepisy wrócą do starej formy, czyli krwiodawcy przysługiwał będzie tylko jeden wolny dzień od pracy.

Jednak to nie wszystko. Krwiodawcy, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi na przejazdy publiczną komunikacją zbiorową. To rozwiązanie również wprowadzono tylko na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Dokumentami poświadczającym uprawnienia są:

  • w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
  • w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Nowelizacja ma oczywiście zachęcić do oddawania krwi głównie tych, którzy przeszli COVID-19. Ich osocze jest bardzo skutecznym lekarstwem w terapii tej choroby. Z kolei magazyny centrów krwiodawstwa świecą pustkami i zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców.

Autor: OPM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić