Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OPM
|

Dodatkowy urlop. Rząd znowelizował ustawę

9
Podziel się:

Za oddanie osocza przysługują dwa dni pełnopłatnego wolnego, a do tego ulga. Ustawa, choć wprowadzona w związku z pandemią COVID-19, dotyczy wszystkich krwiodawców, nie tylko tych po przejściu koronawirusa.

Dodatkowy urlop. Rząd znowelizował ustawę
Dwa dni wolnego za oddanie krwi. Zmiana prawa (Unsplash.com, LuAnn Hunt)

Krwiodawcy dostali dodatkowy dzień wolnego, nie tylko w dniu pobrania krwi, jak było dotąd, ale także na dzień następny. To rozwiązanie, które wprowadziła nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dwa wolne dni za oddanie osocza zostały wprowadzone na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Gdy już uporamy się z pandemią koronawirusa, przepisy wrócą do starej formy, czyli krwiodawcy przysługiwał będzie tylko jeden wolny dzień od pracy.

Jednak to nie wszystko. Krwiodawcy, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi na przejazdy publiczną komunikacją zbiorową. To rozwiązanie również wprowadzono tylko na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Dokumentami poświadczającym uprawnienia są:

  • w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
  • w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Nowelizacja ma oczywiście zachęcić do oddawania krwi głównie tych, którzy przeszli COVID-19. Ich osocze jest bardzo skutecznym lekarstwem w terapii tej choroby. Z kolei magazyny centrów krwiodawstwa świecą pustkami i zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Ada
2 lata temu
Fajnie daje się rekompensatę z nieswojego portfela. Dokładać dalej pracodawcą bo mają się coraz lepiej🤣 zwłaszcza w dobie pandemii! A te zamknięte to już super się mają! Tylko 2 dni dał rząd dodatkowego płatnego wolnego! Trzeba było dołożyć z tydzień! Firma zapłaci! Ma kasę! 🙉
8787
2 lata temu
Łatwo dawać nieswoje. Jak rząd zapłaci mnie i moim pracownikom, pokryje wszystkie zusyśmusy i zrobi robotę ,co była do zrobienia to nawet jeszcze 30 dni może dać wolnych.
Janusz
2 lata temu
to ja 365 dni w roku bede dawac
lex
2 lata temu
Wszystko fajnie ale w prywatnych firmach ma wolne ale traci premie!
lili
2 lata temu
DOBRY BODZIEC MOTYWACYJNY I 500+
Adamrudy
2 lata temu
A oni w woreczki do lodoweczki na samochód i za ojro do Niemiec
kkkjkgh
2 lata temu
Łatwiej zapłacić pieniędzmi pracodawcy, niż zacząć płacić za krew - jak w normalnym, cywilizowanym, kapitalistycznym kraju.
Bodek
2 lata temu
Nareszcie
Bodek
2 lata temu
Nareszcie!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić