Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Dostał pismo o podwyżce za prąd. "Ponad 2,5 strony reklam rządu"

115
Podziel się:

W Polsce lawinowo rosną koszty energii elektrycznej. Niecodziennym rachunkiem podzielił się czytelnik portalu Business Insider Polska. Mężczyzna pokazał pismo, które otrzymał od swojego dostawcy prądu. Okazuje się, że ponad połowę dokumentu stanowią informacje o obniżce akcyzy oraz tarczy antyinflacyjnej.

Dostał pismo o podwyżce za prąd. "Ponad 2,5 strony reklam rządu"
Czytelnik Business Insider Polska pokazał nietypowy rachunek za prąd (Getty Images, Twitter)

Dostałeś wysoki rachunek za gaz czy prąd? A może zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną i chcesz się podzielić informacją, jakie przyniosła efekty? Wyślij swój rachunek na dziejesie.wp.pl lub oznacz go hasztagiem #przyszedlrachunek w mediach społecznościowych.

Bardziej niż podwyżka, zaskoczyło go samo pismo. "Ponad 2,5 strony reklam rządu"

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w grudniu nowe stawki za prąd dla gospodarstw domowych. Stawki za samą energię elektryczną wzrosły o 37 proc. Dla przeciętnej rodziny oznacza to wzrost o ok. 20 zł miesięcznie – zauważa Business Insider Polska.

Wielu mieszkańców kraju musi liczyć się z podwyżkami. Czytelnik portalu Business Insider Polska podzielił się tym kontekście interesującym dokumentem. Pokazał pismo, które otrzymał od swojego dostawcy energii.

Mężczyzna wskazuje, że bardziej niż nowa stawka zaskoczyła go objętość dokumentu. Ponad połowa pisma skupia się na informacjach o obniżce akcyzy i tarczy antyinflacyjnej.

Na 4 strony rachunku prawie 2,5 strony stanowiły reklamy rządu i antyreklamy UE – zwrócił uwagę mężczyzna, cytowany przez Business Insider Polska.

Nietypowy rachunek za prąd. Znalazło się miejsce na kampanię na temat cen energii

Do zamieszczania informacji o obniżce akcyzy sprzedawcy energii zobligowani są odpowiednimi wprowadzonymi niedawno przepisami. W podobny sposób sklepy muszą informować o czasowym zniesieniu podatku VAT na artykuły spożywcze.

W piśmie znalazł się jednak także komunikat o stawkach za prąd. W dokumencie czytamy, że 59 proc. "uśrednionych kosztów wpływających na cenę energii elektrycznej spowodowanych jest opłatami za uprawnienia do emisji CO2, wynikającymi z Polityki Klimatycznej Unii Europejskiej".

Warto podkreślić, że Enea jest członkiem stowarzyszenia Polskie Elektrownie. To właśnie ono rozpoczęło jakiś czas temu kampanię billboardową dotyczącą kosztów energii. Kosztująca 12 mln zł akcja została skrytykowana przez ekspertów jako wprowadzająca w błąd.

To, co widnieje na plakatach, to koszty generacji energii, które dotyczą spółek energetycznych. Wpływ tego, co nazywamy unijną polityką klimatyczną na rachunkach dla odbiorców indywidualnych, to około 20 proc., czyli trzykrotnie mniej, niż wskazują na to plakaty. Ten znak równości między unijną polityką klimatyczną a drogą energią jest kompletnie dezinformujący – tłumaczył w Wirtualnej Polsce Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com.

Obejrzyj także: Tarcza antyinflacyjna dla każdego? Semeniuk o szczegółach walki z inflacją

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(115)
Fryderyk
5 miesięcy temu
Spółki energetyczne przerzuciły koszty i ceny dystrybucji na odbiorców. Pis musi mieć co rozdawać. Polityka wysokich i fiskalizmu doprowadzi do upadku państwa. Wszyscy dostajemy przy rachunku 3 strony reklam pisiorów.
Seniorka- kat...
6 miesięcy temu
Od jutra będę zrywać w sklepach kartki z informacją o zerowym vacie na produkty spożywcze. Po cholerę je wieszać, skoro ceny wyższe!!!
Najprościej
6 miesięcy temu
Jasne ..kozła ofiarnego i winowajcę zrobili z Uni ..
lud
6 miesięcy temu
Rachunek za prad 58 zł z tego 15 zł sam prąd a reszta to wszelkiego rodzaju opłaty.ZŁODZIEJEEEEEEEE
wrthewrt
6 miesięcy temu
w sumie mamy wybór: albo coś rząd zrobi w sprawie energii i pozwoli nam normalnie żyć albo go po prostu wymienimy. mam nadzieję, że do wyborów zdążą.
Normanie myśl...
6 miesięcy temu
dalszy ciąg ogłupiania narodu, szkoda papieru na te bzdury. Władza uznaje że ma nieuków i samych idiotów w kraju. Szkoda słów....
Okrakiem
6 miesięcy temu
Buchachachacha. Ja od Niemca z RWE (jakkolwiek się teraz nazywa) dostałem identyczną reklamę. Niemiec też chodzi na pasku PiS-u
emeryt
6 miesięcy temu
Dlaczego nie wydrukowali na rachunku tego, że podnieśli marże na energię do 70% i w grudniu elektrownie zarobiły na tym ponad 4 mld zł?
DODO
6 miesięcy temu
Ze względu na możliwe wymioty i nagłe wypróżnienia, tego typu treści należy czytać w ubikacji.
Prawdziwy Pol...
6 miesięcy temu
Powtarzam to od kilku lat: pójść na wybory i zmienić władzę, nic prostszego...
non stop
6 miesięcy temu
Właśnie na tym polega rządzenie, tj. na ogłupianiu wyborców.
wojtek
6 miesięcy temu
Propaganda spółek skarbu państwa ma się dobrze, niekompetentnych ludzi w nich pełno i wypisują bzdury których rządzący oczekują
Dadek
6 miesięcy temu
tyle papieru za nasze pieniądze...
Filip
6 miesięcy temu
...żal ,że podczas rządów PO-PSL autorów artykułów na tym portalu nie przykuwały działania oraz majątki ówczesnych urzędników spółek SP i innych "uczciwych" inaczej...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić