Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ekogroszek wcale "eko" nie jest. Ale górnicy i tak wiedzą swoje

172
Podziel się:

Z towarów na sprzedaż wkrótce zniknie ekogroszek. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można go nabyć. Po prostu produkt ten zmieni nazwę. Dla górników to jednak powód do wszczęcia rabanu i zarzutów, że rząd łamie ustawę społeczną.

Ekogroszek wcale "eko" nie jest. Ale górnicy i tak wiedzą swoje
Ekogroszek zamieni się wkrótce w "groszek III" (Adobe Stock)

Z katalogu paliw stałych miały wypaść ekogroszek i ekomiał. Tak przynajmniej wynikało z przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektu rozporządzenia. Resort przedstawił pomysł jeszcze w czasach, gdy kierował nim Michał Kurtyka - przypomina portal BizBlog.pl.

Zmienić się też miały ich parametry. Po zmianach wilgotność nie mogłaby przekroczyć 11 proc., a zawartość popiołu miałaby się zmieścić w przedziale od 2 do 7 proc. Wartość opałowa w stanie suchym miała przekraczać 28 MJ/kg. Sam ekogroszek zmieniłby nazwę na "groszek III".

Górnicy wszczęli larum

Decyzja resortu nie spodobała się górnikom. W ich ocenie taka decyzja rządu to złamanie umowy społecznej dotyczącej zamykania kopalń. Dlaczego? Ponieważ skoro kopalnie nie będą mogły sprzedawać ekogroszku, to ich przychody jeszcze bardziej się uszczuplą.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

A skoro kopalnie będą zarabiać mniej, to szybciej dojdzie do ich zamknięcia. Stąd silny sprzeciw górników, którzy obawiają się, że rząd tylnymi drzwiami dąży do szybszego wygaszenia górnictwa w Polsce.

A nic takiego przecież nie będzie miasto miejsca. Ten gatunek węgla będzie dalej sprzedawany, tylko pod inną nazwą, nie wprowadzającą w błąd - uściśla w rozmowie z Bizblog.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Resort przestraszył się górników

Bunt górników był na tyle stanowczy, że dotarł do właściwych uszu w rządzie. Obecnie o tym rozporządzeniu nie słychać już nic. W międzyczasie Michała Kurtykę na stanowisku kierownika MKiŚ zastąpiła Anna Moskwa.

Resort tłumaczy, że potrzebuje wypracować konsens społeczny przed zmianami w wykazie paliw stałych. Dlatego najpierw chce pozyskać "niezbędne dane ze strony sektora górnictwa". Dzięki temu - według MKiŚ - uda się uwzględnić uzasadnione interesy górników.

A ekogroszek nadal pozostaje "eko", choć z ochroną środowiska nie ma nic wspólnego. Podkreślali to wielokrotnie nie tylko klimatolodzy i aktywiści klimatyczni, ale również sam Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - przypomina BizBlog.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(172)
Skor
4 miesiące temu
Ekogroszek nie jest eko tylko węglem III, rozumiem, że coś tak niskiej jakości powinno mieć odpowiednio niską cenę...
Raf
4 miesiące temu
Ciekawe co mówią ci którzy dali sie wpuścić na dotacje ekologiczne i zmienili ogrzewanie z węglowego na gazowe
Afera Węglowa
4 miesiące temu
Kopalnie MASOWO DEFRAUDUJĄ ZŁOŻA WĘGLA SPRZEDAJĄC ELEKTROWNIOM ZA 240 ZŁ ŚREDNIO A NA ŚWIECIE WĘGIEL JEST PO 880 ZŁ TEN DLA ELEKTROWNI. RZĄD PLANUJE JESZCZE ZDEFRAUDOWAĆ KASĘ NA ZWOLNIENIA GÓRNIKÓW W KWOCIE 25 000 000 000 ZŁ A KOPALNIE W 2021 STRACIŁY NA BRAKU LUB MARNYM EKSPORCIE na rynki światowe OKOŁO 50 000 000 000 ZŁOTYCH. W KOPALNIACH JUŻ OD LAT POWINNA NOCOWAĆ POLICJA PROKURATURA I AGENCJA Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Tytus
4 miesiące temu
Zmienić nazwę silnik spalinowy i je produkować ,, bo dalej chcę jeździć prawdziwym autem z 500KM , a nie zabawkowym elektrykiem, prossste
Syk
4 miesiące temu
Do górników stałe dopłacamy skończmy z tym
suqeren
4 miesiące temu
zabrac przywileje jak slugo bedziemy placic nakoministyczny relokt
Trep
4 miesiące temu
Czasy Gierka się skończyły.Pozamykac te kopalnie zostawić pięć najbardziej rentownych i koniec. I zmniejszyć im płacę. Niewykształcona siła robocza powinna robić za najniższa krajową.Nauczyvielom i lekarzom dołożyć.
Edwarowa
4 miesiące temu
nie boja sie gornikow a zwiazkow zawodowych ktorych jest wiecej niz fizycznych gornikow hahahahhahah.To ci cwaniacy boja się ze beda na lodzie. Ale co sie dziwic takiemu rzą..........On ze strachu niedlugo w ......... .........
nikt48
4 miesiące temu
Co to jest "konsens społeczny"?
Tedi 007
4 miesiące temu
Warszawa to dopiero eldorado i za czyje podatki
MAFIA pis
4 miesiące temu
boi się tzw. górników. W PGG pracuje 40 tysięcy osób, ale prawdziwych górników, którzy ciężko pracują jest aż 5 tysięcy osób, ale za to jest 38 związków zawodowych, uzwiązkowienie wynosi ok. 120 % (TAK to PRAWDA). A każdy pracujący Polak i emeryt, co roku płaci 400 zł na tzw. górnictwo (czytaj cwaniaków). Zyski PGG czytaj STRATY i wypłaty z zysku 13, 14, 15 - ki, barbórka, sznaps 31 zł dziennie, ołówkowe, kredkowe, książkowe. Tak dobrze tzw. górnicy nie mieli nawet za gierka. Robić się nie chce, tylko działać i brać kasę na którą składa się cały naród.
antyfan
4 miesiące temu
Za PO do górników strzelano. To i tak zmiana na lepsze.
Gaz
4 miesiące temu
Z gazu od Rosji też nie powinno się rezygnować tylko wypracować lepszą umowę
Barbórka
4 miesiące temu
Teraz są ekologiczne metody spalania węgla opracowane przez polskich naukowców tylko trzeba je wdrożyć i korzystać ze swojego bezcennego paliwa .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić