Uwaga emerycie. Jeśli nic nie zrobisz, poczekasz na pieniądze do czerwca

18

Dostajesz emeryturę i czekasz na zwrot nadpłaconego podatku? Jeśli nic nie zrobisz, pieniądze trafią do ciebie dopiero w czerwcu. Wypłatę możesz przyspieszyć – zobacz, jak to zrobić.

Uwaga emerycie. Jeśli nic nie zrobisz, poczekasz na pieniądze do czerwca
Emerycie, przyspiesz zwrot nadpłaconego podatku. (PAP, DAREK DELMANOWICZ)

Do tej pory podatki emerytów rozliczał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Było to rozwiązanie bardzo wygodne i proste. Nadpłata podatku trafiała na konta emerytów najczęściej w marcu.

Obecnie sprawa się skomplikowała. Nadpłata oczywiście może zostać rozliczona automatycznie, ale dopiero po kilku miesiącach.

Zobacz także: PIT 2020. Zeznania są dostępne w e-urzędzie. Do kiedy czas na rozliczenie?

Jak sprawdzić, czy należy ci się zwrot nadpłaconego podatku?

W przypadku emerytów taką informację najłatwiej znaleźć w piśmie z ZUS. Mowa o druku PIT-11A – dostają go osoby, które mają nadpłatę podatku. Trafia on również do osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. Z kolei do osób, które mają niedopłatę i będą musiały dopłacić, trafi PIT-40A.

Wróćmy jednak do tych emerytów, którzy czekają na zwrot nadpłaconej sumy. W tym roku ograny podatkowe mogą zrobić to automatycznie, ale takie osoby trafiają na koniec kolejki. Oznacza to, że ich zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Urząd Skarbowy ma dodatkowe 45 dni na wysłanie przelewu – a to oznacza, że pieniądze można dostać nawet w połowie czerwca.

Można to jednak przyspieszyć. Jak? Trzeba samodzielnie zaakceptować zeznanie. Można to zrobić przez internet.

Wchodzimy na stronę e-Urzędu Skarbowego (https://urzadskarbowy.gov.pl/). Do zalogowania i akceptacji zeznania potrzebujemy kilku danych. Są to PESEL lub NIP, kwota przychodu z rozliczenia za 2019 r. oraz kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. a także kwota nadpłaty lub podatku do zapłaty z poprzedniego rozliczenia. W praktyce wszystko mamy na rozliczeniach za 2019 i 2020 rok.

Po zalogowaniu możemy zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Ale warto też sprawdzić, czy w zeznaniu jest wskazana organizacja, której przekażemy 1 proc. podatku i numer własnego konta. Można tam też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, dodać ulgi (np. termomodernizacyjną, rehabilitacyjną etc.).

Tak rozliczone zeznanie znacznie przyspieszy wypłatę nadpłaconego podatku. Urząd ma na to 45 dni, więc pieniądze możemy dostać jeszcze w marcu.

Emeryt może też wypełnić formularz papierowy i wysłać go pocztą do urzędu skarbowego. Wtedy jednak na zwrot podatku czeka się nawet trzy miesiące. Czyli wtedy przelew z nadpłaconym podatkiem otrzyma dopiero w lipcu.

Autor: KBB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić