Emerytury księży rosną szybciej niż zwykłych obywateli. Podwójna waloryzacja

66

Świadczenia emerytalne Polaków rosną raz do roku o kilka procent. Nie dotyczy to jednak wszystkich obywateli. Emerytury księży są bowiem waloryzowane dwukrotnie.

Emerytury księży rosną szybciej niż zwykłych obywateli. Podwójna waloryzacja
Emerytury księży rosną szybciej niż zwykłych obywateli (Getty Images)

Zwykły emeryt mógł w ubiegłym roku liczyć na podwyżkę emerytury o 3,25 proc. W znacznie lepszej sytuacji niż inni obywatele są jednak księża. Emerytury duchownych rosną szybciej dzięki Funduszowi Kościelnemu, który jest znacznie hojniejszy niż ZUS.

Emerytury księży z podwójną waloryzacją. Mogą liczyć na więcej pieniędzy

Mogłoby się wydawać, że ksiądz na stare lata nie ma łatwego życia. Jednak na emeryturę nie powinien narzekać, a przynajmniej na coroczną waloryzację świadczenia. W porównaniu do zwykłego Kowalskiego, który całe życie odkładał na ZUS, może liczyć na podwójną waloryzację.

Księża emeryci w Polsce dostają pieniądze z dwóch źródeł. Po ukończeniu 65. roku życia otrzymują wypłatę z ZUS-u. W wieku 75 lat zaczynają otrzymywać również pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Jak donosi Super Express, w ostatnim czasie wzrosły wydatki emerytury duchownych. Dziennikarze powołują się przy tym na dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z nich, że w 2019 roku księża otrzymali podwyżkę świadczenia z Funduszu Kościelnego.

Na emerytury duchownych przeznaczono 153 mln złotych. W porównaniu z rokiem ubiegłym, pula ta została zwiększona o blisko 6 mln złotych. Dziennikarze Super Expressu wskazują, że tym samym waloryzacja emerytur księży wyniosła 4,08 proc.

W tym samym czasie emeryci w ZUS, do których zalicza się też księży, dostali 2,86 proc. lub 70 złotych podwyżki. Wychodzi więc na to, że nie tylko waloryzacja u duchownych jest podwójna, ale też Fundusz Kościelny jest zdecydowanie hojniejszy od ZUS.

Emerytury księży rosną znacznie szybciej. Fundusz Kościelny bardzo hojny

Wydatki na Fundusz Kościelny w Polsce rozpędzają się bardzo dynamicznie. W 1990 roku państwo przeznaczało na Fundusz Kościelny nieco ponad 2 mln zł. W 2019 roku było to już około 171 mln zł. Oznacza to zatem 90-krotny wzrost w ciągu ostatnich 30 lat.

Dziennikarze Super Expressu zauważają także, że księża płacą niższe podatki. Świadczenia, które otrzymują, nie są jawne. Emerytura księży wyliczana jest w zależności od "przepracowanych" lat, wielkości parafii czy poziomu w hierarchii kościelnej.

Emerytowanym księżom należą się również rządowe "trzynastki". Jedynym źródłem finansowania Funduszu Kościelnego, jest budżet państwa. Pieniądze trafiające do duchownych, pochodzą zatem z  podatków wszystkich obywateli.

Obejrzyj także: Ksiądz wskazuje formę nacisku na Kościół. "Tylko te zjawiska mogą coś zmienić"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić