o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Emerytury księży rosną szybciej niż zwykłych obywateli. Podwójna waloryzacja

35
Podziel się

Świadczenia emerytalne Polaków rosną raz do roku o kilka procent. Nie dotyczy to jednak wszystkich obywateli. Emerytury księży są bowiem waloryzowane dwukrotnie.

Emerytury księży rosną szybciej niż zwykłych obywateli. Podwójna waloryzacja
Emerytury księży rosną szybciej niż zwykłych obywateli (Getty Images)
bErxTCoR

Zwykły emeryt mógł w ubiegłym roku liczyć na podwyżkę emerytury o 3,25 proc. W znacznie lepszej sytuacji niż inni obywatele są jednak księża. Emerytury duchownych rosną szybciej dzięki Funduszowi Kościelnemu, który jest znacznie hojniejszy niż ZUS.

Emerytury księży z podwójną waloryzacją. Mogą liczyć na więcej pieniędzy

Mogłoby się wydawać, że ksiądz na stare lata nie ma łatwego życia. Jednak na emeryturę nie powinien narzekać, a przynajmniej na coroczną waloryzację świadczenia. W porównaniu do zwykłego Kowalskiego, który całe życie odkładał na ZUS, może liczyć na podwójną waloryzację.

bErxTCoT

Księża emeryci w Polsce dostają pieniądze z dwóch źródeł. Po ukończeniu 65. roku życia otrzymują wypłatę z ZUS-u. W wieku 75 lat zaczynają otrzymywać również pieniądze z Funduszu Kościelnego.

Jak donosi Super Express, w ostatnim czasie wzrosły wydatki emerytury duchownych. Dziennikarze powołują się przy tym na dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z nich, że w 2019 roku księża otrzymali podwyżkę świadczenia z Funduszu Kościelnego.

Na emerytury duchownych przeznaczono 153 mln złotych. W porównaniu z rokiem ubiegłym, pula ta została zwiększona o blisko 6 mln złotych. Dziennikarze Super Expressu wskazują, że tym samym waloryzacja emerytur księży wyniosła 4,08 proc.

bErxTCoZ

W tym samym czasie emeryci w ZUS, do których zalicza się też księży, dostali 2,86 proc. lub 70 złotych podwyżki. Wychodzi więc na to, że nie tylko waloryzacja u duchownych jest podwójna, ale też Fundusz Kościelny jest zdecydowanie hojniejszy od ZUS.

Emerytury księży rosną znacznie szybciej. Fundusz Kościelny bardzo hojny

Wydatki na Fundusz Kościelny w Polsce rozpędzają się bardzo dynamicznie. W 1990 roku państwo przeznaczało na Fundusz Kościelny nieco ponad 2 mln zł. W 2019 roku było to już około 171 mln zł. Oznacza to zatem 90-krotny wzrost w ciągu ostatnich 30 lat.

Dziennikarze Super Expressu zauważają także, że księża płacą niższe podatki. Świadczenia, które otrzymują, nie są jawne. Emerytura księży wyliczana jest w zależności od "przepracowanych" lat, wielkości parafii czy poziomu w hierarchii kościelnej.

bErxTCpa

Emerytowanym księżom należą się również rządowe "trzynastki". Jedynym źródłem finansowania Funduszu Kościelnego, jest budżet państwa. Pieniądze trafiające do duchownych, pochodzą zatem z  podatków wszystkich obywateli.

Obejrzyj także: Ksiądz wskazuje formę nacisku na Kościół. "Tylko te zjawiska mogą coś zmienić"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErxTCpu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Nic wam nie p...
6 miesięcy temu
Świadczenia emerytalne nie wzrastają!!! Są takie same!!!! Podlegają waloryzacji o tyle ile straciły w wyniku podwyżek cen i inflacji! Inaczej i prościej mówiąc chodzi o to by biedny jak mysz kościelna Polski emeryt za swoją emeryturę mógł kupić taką samą ilość droższych już bochenków chleba jak przed rokiem!
Mikołaj
6 miesięcy temu
Przegonić tę czarną zarazę do Watykanu!!!. Niech och Opłaca Watykan i Kto chce !.Ponadto zrewidować i wycofać porozumienia z Kościołem w Polsce, czyli Konkordat jest wprowadzony wbrew Woli Narodu Polskiego !.
@@@
6 miesięcy temu
To się nazywa prawo i sprawiedliwość:)
bErxTCpv
siasiontko
6 miesięcy temu
Emerytura należy się za bardzo potrzebną i konkretną pracę. A nie różni się ona od tych otrzymujących najniższe emerytury. Nawet ubecy i sbecy mają większe
Marek
6 miesięcy temu
Jak ktoś zazdrości księżom to niech idzie do seminarium i będzie bogaty
Agnieszka
6 miesięcy temu
Ten temat dla idiotów aby ich nakręcić bo to bzdura. Proszę sprawdzić, że to nieprawda w ZUS bo tam pracuje, dostają jak każdy inny obywatel.
Janek
6 miesięcy temu
Natychmiast zerwać konkordat,opodatkować kler,znieść fundusz kościelny,wyprowadzić religie ze szkół,to samo uczynić z kapelani wszelkiej maści. to do was mówię kutafony i złodzieje żądzacy tym panstwem.caly tam rząd powinien szlag trafić,tego wam życzę z całego serca jak również całemu PiSowi,amen.
Mc2
6 miesięcy temu
Oczywiście ten artykuł to POZORNA prawda. Bo faktycznie podaje źródła i zasady naliczania emerytura, ale już nie podaje, na jakie ostatecznie kwoty się to wszystko składa. I fajnie jest użyć określenia, że są "niejawne", bo jakby je ujawnić, to ksiądz który nie wykonywał dodatkowej pracy na umowę, np. nie uczył w szkole, nie był kapelanem szpitala, dostaje na rękę 1200 - 1500 zł. Faktycznie, jest czego zazdrościć. Nie mówimy tu o kapelanach wojskowych, bo ci są uposażeni zależnie od stopnia wojskowego i nieraz mają faktycznie ładne pieniądze. Poza tym faktycznie to brzmi bulwersująco, że cały fundusz kościelny pochodzi z budżetu państwa, tylko nie zapominajmy, co to jest ten fundusz kościelny. To rekompensata za odebrane w czasach stalinowskich mienie, które nadal jest w rękach państwa. I państwu, obecnie już demokratycznemu, zdecydowanie bardziej opłaca się mimo wszystko nadal płacić fundusz kościelny niż zwrócić to mienie.
Gość 😁
6 miesięcy temu
To wiadomo zabrać żołnierza policjantom strażakom a księciuniom rosną emeryturki
J77
6 miesięcy temu
nie płaca składek a biorą emerytury
emeryt
6 miesięcy temu
pis musi się jakoś podlizać.
1,2....
6 miesięcy temu
SKANDAL z moich podatków wypłacają emerytury duchownych religii z którą się nie identyfikuję....jakim prawem???
olik
6 miesięcy temu
Przeciętny wikary jest bogatszy niż większość Kowalskich w tym kraju.
bErxTCpn
VOYTEC
6 miesięcy temu
Idźcie do seminarium, też będziecie mieli kokosy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić