Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

Energetyki, mąka, olej. Ceny po inflacji, Polska vs. Niemcy

Podziel się:

Inflacja? Drożyzna? Te terminy nie schodzą z ust Polaków już od wielu miesięcy. Wszyscy zmagamy się z kryzysem, który jest pokłosiem klęsk i globalnych wydarzeń ostatnich lat - pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Youtuber postanowił przyjrzeć się, jak inflacja zmieniła ceny w Polsce, a jak w Niemczech. Jak wypadliśmy na tle zachodnich sąsiadów?

Energetyki, mąka, olej. Ceny po inflacji, Polska vs. Niemcy
Youtuber z kanału "Sprawdzam Jak" (YouTube)

Inflacja nie wybiera - dotyka zarówno tych najbardziej potrzebujących, jak i najbogatszych. Inna jest jedynie skala. Drożyzna to m.in. pokłosie pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Te dwie katastrofy odbiły się czkawkom wszystkim krajom w Europie.

Youtuber z kanału "Sprawdzam Jak" postanowił przyjrzeć się cenom po inflacji. Na pierwszy ogień wziął dwa kraje. Porównał Polskę i Niemcy.

Polska dwa razy gorzej?

Swoje porównanie zaczął od płacy minimalnej w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce jest to 3010 złotych. Dla porównania w Niemczech - 1725 euro.

Ceny były podane przez youtubera analogicznie w złotówkach w Polsce i euro w Niemczech. Następnie mężczyzna dzielił pensję minimalną przez koszt produktu - wtedy wychodziło na ile sztuk danego produktu mogą sobie pozwolić Polacy i Niemcy zarabiający najniższą krajową.

I tak dla przykładu - olej rzepakowy "Wielkopolski" kosztuje 9,48 zł w Polsce. W Niemczech 3,49 euro. Stąd Polak kupi go w ilości 317 sztuk, podczas gdy Niemiec - 494 sztuk.

Napój energetyczny "Monster" w naszym kraju kosztuje 5,48 zł, a w Niemczech jedynie 1,49 euro. Oznacza to, że Polak kupi go sobie 549 razy, a Niemiec 1158 razy. To ponad dwa razy częściej.

Koszt mąki z kolei to 3,79 zł. Za miesięczną pensję minimalną kupimy jej sobie 794 kg. U naszych zachodnich sąsiadów jest to wydatek rzędu 1,09 euro i przeciętny Niemiec może kupić sobie 1583 kg tego towaru.

Jak widać, różnice są kolosalne. Jednak czy jest to reguła?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić