aktualizacja 

Grzyby już na straganach. Wiadomo, gdzie można kupić je najtaniej

5

Pierwsze burze nad Polską, a wraz z nimi coraz więcej grzybów pojawiających się w polskich lasach. Wytrawni grzybiarze przynoszą pełne kosze kurek i borowików szlachetnych, które chętnie wystawiają na sprzedaż. Okazuje się jednak, że ceny grzybów znacząco różnią się w zależności od części kraju.

Grzyby już na straganach. Wiadomo, gdzie można kupić je najtaniej
Sezon na kurki i borowiki szlachetne trwa w polskich lasach. Grzyby trafiają na stragany. Zdjęcie ilustracyjne. (AKPA, AKPA)

Grzybiarze zacierają ręce wypatrując deszczu, a fani aromatycznych sosów czy pysznej jajecznicy z kurkami nerwowo rozglądają się po targowiskach śledząc ceny za kilogram grzybów w bieżącym sezonie.

Okazuje się, że te znacząco różnią się w zależności od regionu. Zbieracze ogłaszają się na lokalnych portalach proponując świeżo zebrane okazy i zależnie od województwa proponowane przez nich ceny znacząco się różnią.

Dobrze widać to na przykładzie borowików szlachetnych i popularnego szczególnie o tej porze roku pieprznika jadalnego, czyli po prostu kurki. Okazuje się, że te smaczne, jasnożółte grzyby najtaniej możemy kupić w województwie świętokrzyskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie

Grzybiarze z tamtych terenów oferują swoje zbiory w cenie 35 złotych za kilo. Warunkiem jest jednak zakup proponowanego przez sprzedawcę minimum, jakim są 3 kilogramy grzybów.

Ale ceny są mocno zróżnicowane, inny grzybiarz z tego samego terenu proponuje kilogram pieprznika jadalnego ponad dwa razy drożej, w cenie 75 złotych za kilo. Średnia cena tych grzybów wynosi jednak około 40 złotych. Tyle życzą sobie za nie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Taniej można natomiast dostać borowiki szlachetne w województwie lubelskim. Tamtejsi grzybiarze oferują swoje zbiory już od 25 złotych za kilo. W województwie mazowieckim, grzybiarze oferują też usługę dostarczania grzybów bezpośrednio do klienta pod wskazany adres za dodatkową opłatą.

Sanepid przestrzega jednak przed kupowaniem grzybów z nieznanych źródeł bez atestu.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić