Holendrzy mają problem. Polacy już nie chcą pracować

1573

Przedstawiciele holenderskiej agencji badawczej Decisio sprawdzili, jak radzą sobie rodzimi przedsiębiorcy. Wyniki badania okazały się zaskakujące – mimo że popyt na pracowników z Polski pozostaje wysoki, samych chętnych jest niewielu. Ustalono, z czego to wynika.

Holendrzy mają problem. Polacy już nie chcą pracować
Firmy, które regularnie korzystały z usług pracowników z Polski, coraz częściej nie są w stanie zatrudnić wystarczającej liczby osób (Getty Images)

Według ustaleń Holenderskiego Urzędu Statystycznego CBS jeszcze w grudniu 20219 roku w kraju mieszkało ponad 198 tys. Polaków. Przewidywano również, że na przestrzeni kolejnych lat ta liczba będzie się zwiększać, szczególnie że osoby tej narodowości stanowiły największą grupę pracowników sezonowych.

Praca w Holandii dla Polaków. Dlaczego spada liczba chętnych?

Jak informuje holenderski portal NH Nieuws, na brak Polaków zainteresowanych pracą skarżą się nie tylko prywatni przedsiębiorcy, lecz także pośrednicy. Prawdopodobne przyczyny wskazuje Suzanne Steegman, przedstawicielka agencji Decisio.

Zdaniem Suzanne Steegman coraz więcej Polaków woli szukać możliwości zarobku we własnym kraju. Steegman wskazuje, że rozwój gospodarczy jest na tyle prężny, by mogli zrezygnować z rozłąki z bliskimi i znoszenia pozostałych niedogodności w imię zysku.

Zobacz także: Zobacz też: Pracownicy z zagranicy jedynym ratunkiem? Brakuje rąk do pracy

Suzanne Steegman zwróciła także uwagę, że Polscy zaczęli stawiać pracodawcom coraz wyższe wymagania. Domagają się m.in. zapewnienia im lepszych warunków, a także są gotowi negocjować stawki. Ponieważ popyt na imigrantów zarobkowych nie zmniejsza się, znajdują się na silnej pozycji.

Popyt na imigrantów zarobkowych pozostaje duży. Ale ze względu na rozwijającą się gospodarce w Polsce stawiają oni coraz większe wymagania. Domagają się lepszych warunków pracy i nie chcą zbyt daleko podróżować, aby do niej dojechać – tłumaczy Suzanne Steegman (NH Nieuws).

Steegman uważa, że Polaków do wyjazdów zniechęca również nowe prawo podatkowe. Obecnie osoby, które zarabiają nie tylko w ojczyźnie, lecz także za granicą, muszą uwzględniać to w zeznaniu podatkowym. Miejsca pracy, zajmowane dotychczas przez imigrantów z Polski, przejęli Węgrzy oraz Bułgarzy.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić