aktualizacja 

Ile obecnie kosztuje węgiel w Polsce? PGG obniża ceny

154

Węgiel od kilku miesięcy tanieje i na razie nie brakuje go w całej Polsce. Ale pojawiają się doniesienia o tym, że "czarne złoto" może zacząć znów drożeć i że trzeba będzie zapłacić sporo więcej jesienią. Na razie Polska Grupa Górnicza obniża ceny i do zakupów zachęca klientów sporymi obniżkami cen.

Ile obecnie kosztuje węgiel w Polsce? PGG obniża ceny
Węgiel znów zacznie drożeć? Niestety jest na to duża szansa (Pixabay)

Czy węgiel w Polsce znów zacznie drożeć? Niestety jest na to duża szansa, bo zbliża się jesień i za opał z pewnością będzie trzeba zapłacić więcej, niż obecnie. Póki trwa lato, zainteresowanie na składach oraz w sklepach Polskiej Grupy Górniczej nie jest duże. Ale gdy pojawią się chłody, ludzie zaczną zastanawiać się nad zakupem węgla.

Polska Grupa Górnicza, czyli największy producent węgla w kraju i Unii Europejskiej, podaje stawki, które obowiązują od początku sierpnia. I zastrzega, że będą obowiązywać do końca sierpnia. A co stanie się potem? Zapewne czekają nas podwyżki. Choć do rekordowego 2022 roku, gdy tona węgla przekroczyła 3000 złotych, nie wrócimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 08.08, godzina 11:50

Tymczasem "Gazeta Pomorska" sprawdziła ceny w swoim regionie i jest drożej, niż w sklepie PGG. Lokalni dostawcy również spodziewają się podwyżek cen, a już teraz mają węgiel droższy, niż ten dostępny w sklepie górniczego giganta. I nie tylko polski, bo kupić nadal można węgiel z Kazachstanu czy Kolumbii, który do Polski trafił rok temu.

Co ważne, nie obowiązuje już promocja, którą PGG zaskoczyło klientów. Do końca lipca można było kupić węgiel w promocji "Drugie Tyle Węgla", czyli za pół ceny. Wówczas za tonę orzecha czy kostki płaciło się nawet 700 złotych. Pula surowca przeznaczona do tej sprzedaży wyniosła 300 tysięcy ton i już się wyczerpała.

Drewno opałowe również pójdzie w górę. Obecnie kupuje się je na metry sześcienne. Za sosnę trzeba zapłacić od 150 złotych wzwyż. Brzozę można otrzymać za 200 złotych. Te dwa rodzaje są najtańsze, inne przekraczają 200 złotych, a ceny są mocno zróżnicowane.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ile kosztuje tona węgla w Polsce?

Obecne ceny węgla kształtują się następująco: węgla grubego - orzecha i kostki kosztuje od 1100 złotych za tonę, groszek kosztuje od 1220 złotych za tonę, ekogroszek luzem od 1400 złotych za tonę, a ekogroszek pakowany na paletach od 1650 złotych za tonę. Jak długo potrwa obniżka cen węgla? Atrakcyjne ceny będą obowiązywać do 31 sierpnia 2023 roku.

Czekanie na tani węgiel może być ryzykowne - ostrzega PGG.

Co będzie później? PGG przypomina, że jesienią, bezpośrednio przed sezonem grzewczym, notuje się zazwyczaj wzrost cen. Czy ceny detaliczne węgla się zmienią? Wiele zależy od poziomu zainteresowania zakupem i dostępności towaru. Dużo osób odkłada zakup ekogroszku czy innych węgli na później licząc, że tona węgla będzie jeszcze niższa. Nie warto jednak tego robić.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić