}
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ile zarabia zakonnica? W Polsce jest ich ok. 17 tys. Jesteście gotowi?

922

To ile zarabiają polscy księża, nie od dziś budzi ogromne kontrowersje A co z zakonnicami? W Polsce jest ich ok. 17 tys. Pracują w kościołach, szkołach, wojsku, szpitalach i domach opieki. Składają ślub ubóstwa, przez co nie mogą liczyć na duże wynagrodzenie za pracę.

Ile zarabia zakonnica? W Polsce jest ich ok. 17 tys. Jesteście gotowi?
Zarobki zakonnic w Polsce. Niektórzy będą oburzeni (Adobe Stock, FedericoChiccoDodiFC)

Zarobki duchownych nie od dziś wzbudzają kontrowersje. Księża w Polsce potrafią bowiem zarobić pokaźną sumę pieniędzy, głównie dzięki datkom, jakie zostawiają na tacy parafianie oraz odprawianiem mszy ślubnych i pogrzebowych. 

O księżach mówi się, że finansowo na wiele mogą sobie pozwolić. Okazuje się, że w zupełnie innym położeniu są zakonnice, które wciąż pozostają w ich cieniu. O ich zarobkach mówi się jednak znacznie rzadziej. 

Niektórych może zdziwić fakt, ile zarabiają w porównaniu do męskich przedstawicieli stanu duchowieństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski ksiądz o świętach w Ukrainie: została garstka parafian

Zakonnice w Polsce. Jakie mają wynagrodzenie?

Polskie zakonnice stanowią liczną grupę. Obecnie według danych Konferencji Episkopatu Polski jest ich ok. 17 tys. Swoją pracę wykonują m.in. na rzecz szpitali, szkół, domów opieki, czy wojska. Dodatkowo często także prowadzą przedszkola, czy domy dziecka. 

Podobnie jak księża, niektóre otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Jak wylicza portal superbiz.pl, dotyczy to 10 proc. sióstr zakonnych. 

Są jednak zakonnice, które mimo wieloletniej posługi nadal muszą walczyć o dobre warunki umowy i normalne emerytury. 

O tym, jak wygląda sytuacja sióstr zakonnych w Polsce, opowiadała na TikToku jedna z nich - siostra Paula ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny. 

My nie mamy swoich pieniędzy, mówię o Zgromadzeniu Sióstr Świętej Katarzyny. Jeśli otrzymujemy wynagrodzenie za pracę, wszystko idzie do siostry przełożonej, a jeśli czegoś nam brakuje lub coś nam potrzeba, idziemy do niej i jej to zgłaszamy. Nie ma z tym większego problemu - opowiadała na TikToku zakonnica.

O tym, że siostry zakonne nie mają własnych pieniędzy, pisała również Marta Abramowicz, autorka książki "Zakonnice odchodzą po cichu": "(...) siostrom nie wolno posiadać żadnych dóbr, własnych pieniędzy, innych ubrań niż habit. O wszystko trzeba poprosić – o bieliznę, wyjście na spacer, zgodę na przeczytanie książki".

Z kolei kwestia emerytur wygląda tak, że siostry zakonne otrzymują świadczenia z Funduszu Kościelnego. Z ZUS-u natomiast mogą liczyć na minimalną emeryturę.

Obecnie jest to 1588,44 zł brutto. Nierzadko zdarza się, że pieniądze są przekazywane siostrze przełożonej, jeśli zakonnica pozostaje czynna.

Autor: ACZ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić