Kryzys w Wielkiej Brytanii. Puste półki w sklepach, na stacjach nie ma paliwa

335

Wielka Brytania zmaga się z ogromnym kryzysem zaopatrzeniowym. W kraju brakuje zawodowych kierowców, co doprowadziło do braku paliwa na stacjach i towarów w sklepach.

Kryzys w Wielkiej Brytanii. Puste półki w sklepach, na stacjach nie ma paliwa
Kryzys w Wielkiej Brytanii. Puste półki w sklepach, na stacjach nie ma paliwa (Getty Images, Thierry Monasse)

Po brexicie tysiące migrantów powróciło z Wielkiej Brytanii w swoje strony, dlatego coraz trudniej o kierowców. Przez to nie ma komu dowozić dostaw do sklepów i paliwa na stacje benzynowe, gdzie problemy z zaopatrzeniem trwają już od 10 dni.

Żeby zachęcić obcokrajowców do pracy w charakterze zawodowych kierowców, brytyjski rząd złagodził przepisy imigracyjne i wprowadził tymczasowe wizy pracownicze, które będą obowiązywać do marca.

Rządowe apele do obcokrajowców i łagodzenie przepisów okazały się nieskuteczne. Jak podaje dziennik "The Times", zaledwie 27 kierowców z krajów Unii Europejskiej aplikowało o tymczasową wizę pracowniczą, aby móc rozwozić paliwo na terenie Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Puste półki w sklepach w Dublinie. Wszystkiemu winny Brexit

Puste dystrybutory, puste półki

Brak kierowców oznacza, że na stacjach benzynowych wciąż będzie brakować paliwa. Problem jest jednak znacznie szerszy. Media na Wyspach szacują, że w branży transportowej może brakować nawet 100 tys. pracowników.

Wiele brytyjskich sklepów świeci pustkami, bo nie ma komu dostarczać towarów. Kryzys dotyka przede wszystkim duże sieci, o problemach z dostępnością swoich produktów informowała m.in. IKEA, czy sieć McDonald's, w której zabrakło shake'ów i napojów butelkowanych.

Rząd zaprzecza

Choć większość ekspertów twierdzi, że za kryzys odpowiada przede wszystkim brexit, rząd Borisa Johnsona winą obarcza media i panikujących obywateli, którzy stoją w kolejkach przed stacjami benzynowymi.

Przyznając, że brexit doprowadził do obecnego kryzysu, Johnson dałby swoim przeciwnikom broń do ręki. Jednym z głównych argumentów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było stwierdzenie, że na Wyspach mieszka za dużo migrantów.

Autor: WZI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić