Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. TOS
|

Latanie będzie droższe. Zapłacisz więcej za bilet. Wiadomo, o ile!

3
Podziel się:

Bilety lotnicze będą droższe, bo wzrosną opłaty na lotniskach. Temat, który rozgrzał branżę i pasażerów, powoli zmierza ku końcowi. Wiceminister infrastruktury podał w czwartek, o jakich podwyżkach jest mowa. Wygląda na to, że możemy odetchnąć z ulgą.

Latanie będzie droższe. Zapłacisz więcej za bilet. Wiadomo, o ile!
Latanie będzie droższe. Zapłacisz więcej za bilet. Wiadomo, o ile! (Adobe Stock, Anek)

Od nowego roku szykuje się wzrost kosztów dla branży lotniczej. W górę mają pójść opłata terminalowa i trasowa, które pobiera Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Na nadchodzące podwyżki bardzo narzekały lotniska. - To dewastujący pomysł - mówił w rozmowie z money.pl Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego portu lotniczego. W podobnym tonie wypowiadał się szef lotniska w Gdańsku Tomasz Kloskowski. - Mam szczerą nadzieję, że ten absurdalny pomysł nie wejdzie w życie - podkreślał.

Specjalne pismo na ręce szefa polskiego rządu złożył nawet prezes Ryanaira Michael O’Leary. Przekonywał w nim, że linie lotnicze nie będą w stanie unieść nowych opłat.

Zobacz także: Spór o Turów. Związkowcy "Solidarności" jadą do Luksemburga. Chcą zawieszenia TSUE

Plan wprowadzenia podwyżek jest jednak coraz bliżej realizacji. Jednak - jak zapewnia wiceminister infrastruktury Marcin Horała - skutki nie będą tragiczne.

Ceny biletów lotniczych wzrosną. Oto, jakich podwyżek trzeba się spodziewać

Jeżeli mówimy o podwyżce o 70 proc. dla portów regionalnych, to jest podwyżka jednocześnie o kilkaset złotych na operację. W przeliczeniu na jeden bilet to 3 zł, maksymalnie 5 zł przy założeniu, że przewoźnik będzie chciał przerzucić te koszty na cenę biletu - mówił w czwartek w Sejmie Horała.

Wiceminister ocenił, że trudno oczekiwać, by ktoś zrezygnował z wylotu na wakacje z powodu podwyżki biletu przykładowo z 200 zł na a 205 zł. Jak zapewniał, skala podwyżek opłat trasowych, pobieranych od samolotu w przestrzeni powietrznej, jest w Polsce "poniżej średniej europejskiej" i wynika m.in. z tego, że mamy rozproszony model transportu lotniczego.

Zwrócił uwagę, że nawet wśród lotnisk regionalnych opłaty terminalowe w Polsce będą mniejsze niż np. w Rumunii czy na Węgrzech. - Opłaty nawigacyjne, trasowe i terminalowe ustalane są w procedurze, która jest jednolita dla wszystkich krajów UE - zapewniał Horała.

Opłaty lotniskowe w górę

Zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia kontroli przestrzeni powietrznej i wskazał, że podwyżki opłat terminalowych i trasowych mają miejsce w całej Europie, a w Niemczech są najwyższe, aż o 150 proc. Wzrost kosztów dla branży lotniczej od 1 stycznia 2022 r. ma nastąpić w związku z planowanym wdrożeniem projektu "Planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020–2024". Projekt ten, zgodnie z wymogami europejskimi, przygotował Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Opłata terminalowa ma od 2022 r. wzrosnąć dla Lotniska Chopina z 343,08 zł do 524,58 zł, a dla portów regionalnych z 791,12 zł do 1347,76 zł; opłata trasowa ma zwiększyć się z 195,70 zł do 245,81 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Wojciech
rok temu
Po kolei sprawdzają się wszystkie "teorie spiskowe". Chipowanie ludzi na razie, zaznaczam NA RAZIE jest tylko "paszportowaniem" ludzi chociaż jest miejsce gdzie niepokornym każą nosić opaski jak za III Rzeszy. W Stanach pracownicy budżetówli mają do wyboru - "znamię bestii" albo bezrobocie, w Australii od 1,5 miesiąca trzymają ludzi zamkniętych w domach a kto sie nie wyszczepi ten będzie siedział w areszcie domowym. To wszystko oczywiście "dla dobra ludzi". Rządy robia co tylko mogą żeby zlikwidować turystykę i zamknąć ludzi w klatkach. Wprowadzają nowe, chore rególacje, podnoszą opłaty. Byle tylko ludzie przestali latać. Dlaczego? Dlatego, że takie jest polecenie z centrali NWO czyli od Rotschilda. Ludzie maja siedziec w domach żeby można ich było łatwo kontrolować. Latrac po swiecie będą tylko "wybrani". Wszelkie Rozenki, Wieniawy czy Szczury. Reszta nie ma prawa zanieczyszczać sobą świata.
bez szyderstw
rok temu
Linie lotnicze stać na segregację pasażerów, lata co drugi, to będzie stać i na nowe opłaty.
Mędrzec
rok temu
Zlikwidować lotniska w Polsce , przecież mamy lotnisko w Berlinie !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić