aktualizacja 

Lepiej się nie spóźnij. Bez tego zapłacisz wyższe rachunki za prąd

30

Limit na tańszy prąd dla większości gospodarstw domowych ma wynieść w 2023 r. 2000 kWh. Niektórzy będą mogli skorzystać z wyższych progów, jednak muszą złożyć wniosek u swojego sprzedawcy prądu. Niestety, mają na to jedynie kilka miesięcy, a jeśli przegapią termin, nie skorzystają z tańszego prądu.

Lepiej się nie spóźnij. Bez tego zapłacisz wyższe rachunki za prąd
Wniosek należy złożyć u swojego sprzedawcy prądu, jeśli chce się korzystać z wyższego limitu zużycia. (unsplash)

Limity taniego prądu 

Zamrożenie cen prądu na 2023 r. to jedno z rozwiązań, które ma chronić obywateli przed wysokimi podwyżkami cen energii. Maksymalna cena energii elektrycznej pozwoli zapłacić niższy rachunek, jednak, by nie odczuć tak mocno podwyżki, trzeba zmieścić się w obowiązującym limicie zużycia prądu. To wiąże się z określonymi formalnościami, których trzeba dopełnić. 

Dla kogo jakie limity prądu? 

Dla tych z gospodarstw, które nie przekroczą limitu zużycia prądu, opłaty w 2023 r. nie ulegną zmianie. Ile wynoszą? Jest to kolejno:

  • 2000 kWh — dla większości gospodarstw domowych
  • 2600 kWh — dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością
  • 3000 kWh — dla rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny lub dla gospodarstw domowych rolników

Jak skorzystać z limitu?

Większość gospodarstw domowych będzie mogła skorzystać z najmniejszego limitu, czyli 2000 kWh. Te osoby nie muszą dopełniać żadnych formalności, ponieważ limit przysługuje im ustawowo. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku osób, które mogą skorzystać z większego limitu zużycia prądu. Muszą one złożyć oświadczenie poświadczające o prawie do wyższego limitu u swojego sprzedawcy prądu. 

Jak podaje Fakt, większość firm energetycznych przygotowała już wzory takich oświadczeń. Wystarczy wypełnić wszystkie informacje i złożyć oświadczenie w formie papierowej w punkcie obsługi klienta lub elektronicznie. 

We wniosku należy podać podstawowe dane, a także numer punktu poboru energii elektrycznej, czyli PPE, który znajduje się na każdej wystawionej fakturze. Następnie w oświadczeniu określa się, do którego limitu jest się uprawnionym. 

Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie?

Termin na złożenie oświadczenia upływa 30 czerwca 2023 roku, dlatego nie warto odkładać tego na później. Jeśli nie złoży się oświadczenia, w przyszłym roku będzie się mieć prawo jedynie do limitu zużycia w wysokości 2000 kWh. 

Ważne jest jednak to, że w tym czasie, możesz nabyć prawo do wyższego limitu. Wtedy należy złożyć oświadczenie do 30 dni od nabycia uprawnień, a limit będzie wyliczony proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 roku. 

Czy do wniosku trzeba dołączyć dokumenty? 

Tak, do składanego wniosku trzeba dołączyć dokumenty poświadczające o prawie do korzystania z wyższego limitu. W przypadku gospodarstw rolników jest to:

  • numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,
  • nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję,
  • kopię decyzji

W przypadku rodziców co najmniej trójki dzieci:

  • numer Karty Dużej Rodziny,
  • kopię Karty Dużej Rodziny.

W przypadku osób z niepełnosprawnościami nie trzeba dołączać kopii orzeczeń poświadczających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jednak te osoby mogą zostać poproszone o przedstawienie tych dokumentów, dlatego warto mieć je ze sobą. 

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić