Niesamowity fart w lesie. Mieszkaniec Pyzówki poszedł na grzyby

220

Mieszkaniec Pyzówki podczas grzybobrania natknął się na niemal niespotykany w Polsce okaz. Dla grzybiarza z Małopolski znalezienie tego grzyba to jak odnalezienie igły w stogu siana.

Niesamowity fart w lesie. Mieszkaniec Pyzówki poszedł na grzyby
Biała trufla. (Facebook)

Niezwykłe znalezisko pana Jakuba Łęczyckiego opisał Tygodnik Podhalański. Mieszkaniec Pyzówki w lesie na Podhalu natknął się na bardzo rzadko spotykanego grzyba w Polsce - truflę białą. Cena tego grzyba, który charakteryzuje się niezwykłym aromatem, z pewnością będzie dla wielu ogromnym zaskoczeniem.

Ceny trufli sięgają nawet do 30 tys. zł za kilogram. Oczywiście, nie wszystkie są tak drogie - kulinarnie liczą się jedynie niektóre gatunki, a ich owocniki muszą być w doskonałym stanie. Najtańsze na rynku trufle kosztują nieco ponad złotówkę. Za 1 gram - wyjaśnia pani Sylwia, która przesłała do "Tygodnika Podhalańskiego" informacje o znalezisku.

Pani Sylwia przekonuje, że trufle w Polsce nie są żadną nowością, a te najsmaczniejsze i o najwyższej jakości mogą być cenniejsze od złota.

Najsmaczniejsze i najwyższej jakości są cenniejsze od złota, sprzedaje się je na specjalnych aukcjach za tysiące euro. Trufle w Polsce nie są żadną nowością. Po prostu odkrywamy je na nowo - większość osób jest przekonanych, że trufle w naszym klimacie po prostu nie rosną. Ale warto wiedzieć, że na przestrzeni wieków były w Polsce zbierane, zjadane, cieszyły się dużą popularnością - na przykład w XX-leciu międzywojennym. Jadła je nie tylko szlachta, ale i mieszczaństwo - podkreśla czytelniczka "TP".

Na stronie Lasów Państwowych czytamy, że znalezienie trufli dla grzybiarza można porównać z odnalezieniem igły w stogu siana. Od dawna rozpalają ludzką wyobraźnię, zachwycają smakiem. Wielu ulega nadziei na wielkie bogactwo po jej odnalezieniu.

Dojrzałe owocniki wabią zapachem zwierzęta. Owady, takie jak np. mucha czy chrząszcze należące do rodziny grzybinkowatych odbywają część swojego cyklu rozwojowego w owocnikach trufli. Dla cierpliwych i posiadających orli wzrok obserwacja tych owadów i podążanie za nimi prowadzi prosto do miejsca, gdzie znajdują się trufle - czytamy na stronie Lasy Państwowe.

Głównym ośrodkiem zbioru każdego rodzaju trufli jest Piemont, w północno - zachodnich Włoszech.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Udane grzybobranie. Oto co musisz wiedzieć udając się do lasu
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić