Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KB
|

Niemcy. Zakupy w sklepach nie dla wszystkich. Obroty spadną na łeb i szyję

242
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że osoby, które nie są szczepione, zostaną pozbawione możliwości dokonywania zakupów, które nie są "niezbędne do przeżycia". Przy wejściu do sklepu personel będzie skanował klientom paszporty covidowe. Handel obawia się drastycznego spadku obrotów i fali agresji.

Niemcy. Zakupy w sklepach nie dla wszystkich. Obroty spadną na łeb i szyję
Do niemieckich sklepów mogą wejść tylko osoby zaszczepione. Nie dotyczy to sklepów z żywnością czy aptek, czyli tych, które są "niezbędne do przeżycia". Fot. stock.adobe.com

Do niemieckich sklepów mogą wejść tylko osoby zaszczepione. Nie dotyczy to sklepów z żywnością czy aptek, czyli tych, które są "niezbędne do przeżycia".

Osoby niezaszczepione nie będą mogły również korzystać z restauracji, obiektów kulturalnych i rekreacyjnych – poinformowała 2 grudnia kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

Przeciwko nowym obostrzeniom protestują nie tylko klienci, ale też detaliści, na których spadł obowiązek skanowania w drzwiach wejściowych do sklepów paszportów covidowych. Zwracają uwagę, że proces skanowania jest uciążliwy i już spowodował długie kolejki.

To katastrofa dla handlu detalicznego, ponieważ jesteśmy w środku okresu świątecznego. Dodatkowo czas oczekiwania przy drzwiach niekoniecznie sprzyja atmosferze zakupów - alarmuje stowarzyszenie handlowe Handelsverbands Nord.

Handlowcy skarżą się, że muszą zmagać się z dużą agresją i frustracją klientów. Podkreślają też, że badania wykazały, że ryzyko zarażenia się w sklepach jest niewielkie.

Nowe przepisy już wyhamowały sprzedaż. Związek branżowy Berlin-Brandenburg odnotował spadek sprzedaży w pierwszy weekend kończących rok wyprzedaży.

Według niemieckiego serwisu informacyjnego Tages Schau stowarzyszenie spodziewa się, że w okresie świątecznym sprzedaż spadnie od 15 do nawet 40 proc.

Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) szacuje stratę w obrotach w handlu stacjonarnym w grudniu na około 5,3 miliarda euro, nie wliczając w to dodatkowych kosztów związanych z kontrolą paszportów.

Detaliści obawiają się również, że w tych warunkach supermarkety i gracze e-commerce przejmą ich sprzedaż niespożywczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(242)
Krisod
6 miesięcy temu
Jakoś nie widzę lamentu sprzedawców i mniejszej ilości klientów w sklepach w Niemczech. Autor artykułu chyba pisał go na kanapie w Warszawie
Moim skromnym...
6 miesięcy temu
Oczywiście nie jestem zwolennikiem przymusu ale patrząc na ignorowanie wirusa przez ludzi myślę że sami są sobie winni.Gdybyśmy byli odpowiedzialni i ostrożni mogłoby być inaczej.
Zaszczepiony
6 miesięcy temu
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło na razie, że od 1 marca obowiązkiem szczepień obejmie przedstawicieli ochrony zdrowia, nauczycieli i służby mundurowe. No i się skończyło polska idzie z duchem postępu szkoda ze tak późno pewnie potem wy szczepią resztę
Nela
6 miesięcy temu
Ilu polityków się zaszczepiło trzema dawkami? Prezes znalazł czas na szczepienie bo wciąż przekładał?Szczepionkowcy chcą najwyraźniej zarażać się tylko od szczepionkowcow.Dajcie ludziom wybor, nie krytykujcie , bo nie znacie dalszych efektów. Szczepienia są by odciążyć sł. Zdrowia, brak lekarzy, łóżek. Nawet nie możemy być pewni co wstrzykują. Każdy niech robi jak chce. Nie szczepieni zarażają tak samo jak szczepieni.
dde
6 miesięcy temu
Niemcy w końcu legalnie mogą iść drogą wyznaczoną przez Hitlera- faszyzm jak widać mają we krwi- zobaczycie za chwilę będą getta dla niezaszczepionych a potem komory gazowe.... bo się niestety okaże, że niezaszczepieni żyją dłużej niż zaszczepieni....bo to szczepionka wykańcza a nie covid....
Ola
6 miesięcy temu
Wprowadzając zakazy skazują innych na brak dochodów wszystkich którzy mają swoje biznesy...ale kto o tym myśli myśla tylko o szczypawce ale za to się ktoś dorabia i to nieźle
Xdse
6 miesięcy temu
Dziś zaszczepiło się prawie 160000 ludzi co wy na to antyszczepionkowców szeregi topnieja
Lotek
6 miesięcy temu
Nie spadną bo jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to zdecydowana większość jest wyszczepiona. Dzieci zaniżają statystkę :) i tylko malutka głośna grupka nie szczepi się ale oni w opinii publicznej i medialnej nie są traktowani poważnie. To nie Polska, to kraj w którym ludzie szanują swoje zdrowie i wierzą w naukę. Pozdrawiam z Berlina
SzaRex
6 miesięcy temu
Dlatego szczepmy się dla zdrowia siebie i innych
SzaRex
6 miesięcy temu
Było spotkanie G20 i cała śmietanka bez masek,blisko siebie… Tam świrusowi strach nie pozwalał się kręcić? No tak,dostał rozkaz i poleciał do sklepów do restauracji i itp. 🙈
SzaRex
6 miesięcy temu
No tak,w sklepach z żywnością,aptekach nie ma świrusa? Tylko w restauracjach,kinach i tych większych sklepach? Inteligent z tego świruska pewnie inżynier😂
Asia
6 miesięcy temu
Dlatego szczepmy się dla zdrowia siebie i innych
Zębiełek
6 miesięcy temu
Dlatego szczepmy się dla zdrowia siebie i innych
Zębiełek.
6 miesięcy temu
Ciekawa jestem co z tymi ludźmi,którzy mają zwierzęta,a są te osoby nie zaszczepione czy też nie będą miały wstępu do sklepów dla zwierząt,aby mogli kupić jedzenie dla swoich pupili?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić