Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Nowe podatki i opłaty w 2022 r. Chwytaj się za portfel

43
Podziel się:

Dopiero co przywitaliśmy 2022 r., a już musimy się przygotować na znaczące zrewidowanie naszych domowych budżetów. W życie weszły nowe podatki, a do tego po kieszeni Polaków uderzą wyższe rachunki za prąd i gaz. Swoje dołoży żywność oraz rosnące raty kredytów.

Nowe podatki i opłaty w 2022 r. Chwytaj się za portfel
Nowe podatki i opłaty w 2022 r. uszczuplą nasze portfele (money.pl, KIB)

Nowy Rok zwiastuje konieczność zrewidowania domowego budżetu w sposób, jakiego Polacy nie oglądali od lat. Nakładają się na to wyższe ceny energii i podstawowych produktów, ale też polityka rządu. Swoje bowiem dołoży Polski Ład, tzw. tarcza antyinflacyjna, czy podniesienie płacy minimalnej - pisze portal Interia.pl, który zebrał wszystkie nowe podatki i opłaty.

Co zmieni Polski Ład?

Finansami Polaków najmocniej wstrząśnie Polski Ład. Choć rząd woli mówić wyłącznie o wyższej kwocie wolnej od podatku, czy podniesieniu płacy minimalnej to jednak nie oznacza to, że nie zabrakło w nim też nowych obciążeń fiskalnych. Ale po kolei.

Zacznijmy od wyższej kwoty wolnej od podatku. Od początku 2022 r. wzrosła ona z 8 tys. do 30 tys. zł. To oznacza, że osoby zarabiające do 2,5 tys. zł brutto rocznie, nie będą płacić podatku dochodowego. W ten sposób nawet 8 mln emerytów ma pobierać nieopodatkowane świadczenie.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

Wzrośnie też jednak składka zdrowotna. Od 1 stycznia Polacy nie mogą jej sobie częściowo odliczyć i płacą pełną, 9-procentową stawkę składki. Aby jednak Polski Ład rzeczywiście się opłacał, rząd w ostatniej chwili dołączył do niego tzw. ulgę dla klasy średniej. Przysługuje ono osobom z przychodem rocznym od 68 tys. do 133 tys. zł. Ważne! Mówimy tu o przychodzie, a nie dochodzie.

Wzrośnie też II próg podatkowy. Od nowego roku 32-procentowego podatku nie zapłacą osoby z dochodami do 120 tys. zł rocznie.

Wyższa płaca minimalna to wyższe składki

Od 1 stycznia 2022 r. wzrosła też płaca minimalna. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19,70 zł brutto.

To oznacza też wyższe składki. Pracodawca od minimalnej pensji przekaże na ZUS o 43,02 zł więcej, a pracownik - 28,08 zł.

Rosnące rachunki za energię

Więcej przyjdzie nam też zapłacić za prąd i gaz. URE zatwierdził taryfy, zgodnie z którymi gospodarstwo domowe zapłaci o około 24 proc. więcej za prąd i o około 54 proc. więcej za błękitne paliwo.

Na początku roku jednak rachunki nie wzrosną skokowo, a to za sprawą tarczy antyinflacyjnej. Rząd w ten sposób rozłożył ich wzrost na kilka miesięcy, gdyż tarcza obniża podatek VAT na energię.

Jeśli chodzi o prąd, to wzrośnie również opłata mocowa. Danina, z której opłacane są nowe elektrownie i modernizacja już istniejących będzie wyższa o około 26 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
Bob
6 miesięcy temu
Mogę chwytać się za portfel spokojnie ile wlezie … niech podnoszą tylko w portfelu pusto …. Ostrzegam wiec wio
ijuż
6 miesięcy temu
Zabieranie nabytych praw to specjalizacja bandy PiS.
Bat Chłopski
6 miesięcy temu
Drodzy Emeryci: Cieszcie się póki rząd nie opodatkował Wam jeszcze jedzenia resztek ze smietnikow. Na razie możecie się najeść do syta zupełnie za darmo. Obawiam się, że niebawem nie dla wszystkich tych resztek wystarczy.
Ketiw
6 miesięcy temu
Ale Ziobro znalazł 25 mln. na zakup Pegasusa na inwigilację ludzi i to z Funduszu Sprawiedliwości !!! Tak wygląda sprawiedliwość społeczna wg Ziobry. Do dymisji i pod Trybunał Stanu !!!
emeryt
6 miesięcy temu
Zamiast zyskać na Polskim ładzie straciłem. Nie dość, że szaleje inflacja to jeszcze obniżają emerytury ludziom, którzy całe życie wypruwali żyły, żeby mieć wyższą emeryturę. SKANDAL !!! Nie głosujcie na PiS w wyborach !!!!
vfzcx
6 miesięcy temu
Polski bezład czy bezwład… Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
Jasiek co to ...
6 miesięcy temu
Która partia zapowie w swoim programie Stary Ład, ma mój głos
Kazik
6 miesięcy temu
Tak właśnie nasz rząd zaczyna walkę z inflacją podnosząc ceny i podatki . Moja emerytura bez podatku już została pożarta .
NIK
6 miesięcy temu
Nie tylko pis ale żaden z poprzednich nierządów nie zrobił cokolwiek aby później nie rosły Nam koszty, a wręcz zrobili coś co odczuwamy obecnie - nie wybudowali el atomowej w Żarnowcu, podpisali układ z kołchozem o handlu emisjami co2 co zmusiło obecny rząd do zamknięcia nowo budowanej elektrowni węglowej ( Chiny uruchamiają elektr węglową największą na świecie) opóźnili budowę gazoportu. lewactwo unijne pod ruskim patronatem doprowadziło do kryzysu energetycznego który obecnie jest małym pikusiem w stosunku do tego jak ruskie z szkopami zrealizują swój projekt Jak ich nie zatrzymamy to będą robić co tylko zechcą -bo wymuszą to szantażem !
brawo
6 miesięcy temu
brawo pisiorki brawo - normalni ludzie pracujący cierpią a wy szukacie elektoratu w patologi i jeszcze ją wspieracie... co stary elektorat wirus przetrzebił to trzeba sobie inaczej ciepłe posadki zatrzymać
Josie
6 miesięcy temu
Polski Nowy ład zaczął się od podwyższenia pensji o ładnych kilka tysięcy złotych w rządzie, a skończy na podniesieniu pensji obywateli o parę złotych.
Emeryt
6 miesięcy temu
Co z tego, że rząd coś tam da emerytom, jak w podatkach i innych daninach odbierze kilka razy więcej.
Ela
6 miesięcy temu
Nowy Ład wprowadzi w naszym kraju nową biedę.
gość
6 miesięcy temu
Pis spowodowała sytuację taką że pracodawca powiedzmy zatrudniający 10 inżynierów i 100 robotników, będzie zmuszony tym drugim podwyższyć płace ale może już nie udźwignąć podwyżki dla inżynierów, więc dojdziemy tym tropem do sytuacji że wszyscy będziemy jednakowo zarabiać no i po co się uczyć rozwijać?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić