aktualizacja 

Opłata deszczowa wprowadzona. Kto musi zapłacić podatek?

234

Co rusz wydłuża się lista podatków. Wiele mówiło się na temat opłat cukrowych czy handlowych, ale i podatków od plastiku czy opłat węglowych. Niewiele osób wie jednak, że istnieje też coś takiego jak podatek od deszczu. Kto musi go opłacać?

Opłata deszczowa wprowadzona. Kto musi zapłacić podatek?
Kogo dotyczy opłata deszczowa? (Pixabay)

Polskie władze chcą walczyć z coraz niższym poziomem wód i suszami. Właśnie dlatego zdecydowano się na to, by nałożyć na właścicieli nieruchomości, które cechują się wysokim wskaźnikiem zabudowy, opłatę za deszcz.

Ma być to zachętą do stawiania na ekologię. Chodzi o sadzenie drzew, krzewów czy sianie trawy na terenie posesji. To pozwala zwiększyć retencję wody i ograniczyć skutki suszy. Ryzyko podtopień zostaje ograniczone.

Podatek obowiązuje od początku 2018 roku, jednak od 2022 r. dotyczy znacznie większej grupy właścicieli nieruchomości, a jego wysokość uległa zmianie - wyjaśnia "Dzień dobry TVN".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cleo wspomina początki kariery. "Zanim spotkałam Donatana, byłam w trudnej sytuacji finansowej"

Serwis morizon.pl donosi, że dochód z opłaty deszczowej Skarb Państwa przeznacza przede wszystkim na likwidację skutków zbyt niskiej retencji. 80 proc. przychodów trafia do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", a 20 proc. otrzymują gminy.

Kto musi płacić opłatę deszczową?

Kwestię opłaty deszczowej reguluje Prawo wodne. Od 2018 roku stan prawny nie zmienił się w istotny sposób. Szczegółowe informacje zawarte są w art. 261 ust. 1 prawa wodnego:

Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za: zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m² robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej - czytamy w przepisach.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić