aktualizacja 

Polacy zadecydowali. Podwójna waloryzacja emerytur

67

Wysoka inflacja spędza sen z powiek milionom Polaków, zwłaszcza emerytom. Sytuację ma poprawić planowana waloryzacja rent i emerytur. Jednak jest ona częściowo pożerana przez wzrost cen. Dlatego pojawił się pomysł dwukrotnej waloryzacji świadczeń. Taki ruch mógłby pomóc PiS w wygraniu wyborów.

Polacy zadecydowali. Podwójna waloryzacja emerytur
Podwójna waloryzacja emerytur. Tym PiS wygra wybory? (Adobe Stock)

W marcu 2023 roku dojdzie do waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia zostaną podwyższone o ok. 16 proc. Jednak ekonomiści prognozują, że inflacja na przełomie stycznia i lutego wyniesie ok. 20 proc. Wpłynie na nią m.in. rezygnacja z części rozwiązań zastosowanych w tarczy antyinflacyjnej. Dlatego zapowiadana podwyżka emerytur i rent zostanie skonsumowana przez wzrost cen. Efekt będzie taki, że realne dochody seniorów zmaleją.

Podwójna waloryzacja emerytur. Tym PiS wygra wybory?

Czy w związku z kryzysem rząd powinien wprowadzić w roku 2023 podwójną waloryzację świadczeń? Takie pytanie zadał Polakom Instytut Badań Pollster. Aż 76 proc. badanych odpowiedziało, że tak.

Zdaniem "Super Expressu", wynik sondażu jest jasną wskazówką dla Prawa i Sprawiedliwości przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Dodatkowa waloryzacja mogłaby się przełożyć na głosy wyborcze seniorów i dalsze rządy. - Podwójna waloryzacja może zapewnić PiS sukces w wyborach - powiedział w rozmowie z tabloidem prof. Kazimierz Kik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To kulminacja walki w rządzie. "Piekło zamarznie"

Prof. Kik szacuje, że podwójna waloryzacja mogłaby przyczynić się do wzrostu poparcia o 1,5-2 proc., co w obecnej sytuacji może być decydujące w kontekście dalszych rządów po wyborach zaplanowanych na rok 2023. Z sondaży wynika bowiem, że PiS ma przewagę nad opozycją, ale nie na tyle dużą, by zachować samodzielne rządy.

Nie będzie to korzystne dla pogrążonej w kryzysie gospodarki, bo waloryzacja jest kosztowna, ale wpisuje się w rządową politykę: "sukces wyborczy za wszelką cenę" - dodał prof. Kik.

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 17-18 grudnia na próbie 1063 dorosłych Polaków.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić