Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Polski Ład. Kalkulator ZUS

36
Podziel się:

Przedsiębiorcy mogą od soboty skorzystać z kalkulatora, który pomoże im ustalić, jaką składkę zdrowotną muszą zapłacić. Przypomnijmy, że Polski Ład obowiązuje 1 stycznia.

Polski Ład. Kalkulator ZUS
Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska ogłosiła w sobotę, że Zakład udostępnił kalkulator dla przedsiębiorców (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Polski Ład wprowadził kilka różnych stawek składki zdrowotnej. Reforma podatkowa, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., sprawia, że przedsiębiorcy łamią sobie głowy, którą stawkę powinni opłacić.

Potknąć się łatwo. Teoretycznie dla większości przedsiębiorców składka miała wynosić 4,9 proc. (kiedy przeciętny Kowalski zapłaci 9 proc.). W praktyce składka nie może być niższa niż kwota odpowiadająca 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jednym nalicza się też od przychodu, a drugim - od dochodu.

Polski Ład. Nowy kalkulator

W sobotę 22 stycznia 2022 r. naprzeciw przedsiębiorcom wychodzi ZUS. Szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska ogłosiła, że na stronach urzędu będzie dostępny kalkulator, który jasno wskaże przedsiębiorcom, jaką stawkę składki zdrowotnej powinni zapłacić.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

- Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu - zapewnia Gertruda Uścińska w wypowiedzi dla PAP.

Odpowiadamy na wszystkie pytania przedsiębiorców i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotne - zapewnia szefowa ZUS.

W tej perspektywie ciekawie brzmią słowa wicepremiera Henryka Kowalczyka. W piątek w TVN24 zapewniał, że czasu na przygotowanie się do Polskiego Ładu firmy miały aż nadto, gdyż wiedziały na 2-3 miesiące przed wejściem w życie reformy, jak ona będzie wyglądać. Przypomnijmy jego wypowiedź.

Odpowiedzialność rozkłada się na wiele czynników. Służby finansowe różnych zakładów pracy nie przygotowały się wcześniej. Ustawa była w październiku, niepodpisana przez prezydenta, ale można się było przygotować - stwierdził Henryk Kowalczyk.

Czy zatem skoro ZUS publikuje swój kalkulator po 22 dniach od wejścia w życie Polskiego Ładu, to on również nie przygotował się do reformy?

Aby ZUS mógł uruchomić kalkulator potrzebnych jest kilka kluczowych danych, w tym wskaźnika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego włącznie z wypłatami z zysku. GUS opublikował tę informację w piątek. W tej sytuacji dopiero po ogłoszeniu tego wskaźnika ZUS uruchomił kalkulator. W innym przypadku jego działanie nie miałoby sensu, ponieważ wyliczałby nieprawidłowe wartości. Należy również zaznaczyć, że składki w nowej wysokości - po zmianach na mocy Polskiego ładu - przedsiębiorcy zapłacą dopiero w lutym do 5, 15 i 20 - tłumaczy rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Skąd kilka stawek składki zdrowotnej?

Pierwotnie wszyscy mieli płacić 9-procentową składkę zdrowotną. Tak postawiona sytuacja wywołała jednak silny sprzeciw środowisk przedsiębiorców. Dlatego też rząd - by zyskać poparcie chociaż części środowiska - wprowadził zróżnicowane stawki składki zdrowotnej.

Aby zrekompensować sobie straty, rząd w Polskim Ładzie uchwalił nowy podatek. Zapłacić go muszą firmy... notujące minimalny dochód przy wysokim obrocie. Rząd przekonuje, że w ten sposób opłacą go wyłącznie cyfrowi giganci, którzy wyprowadzają zarobione środki nad Wisłą do rajów podatkowych. Eksperci mówią wprost, że zapłacą go też firmy, które działają na granicy rentowności (np. hurtownie, czy małe sklepy).

Tak naprawdę ten nowy podatek zapłacą wszystkie podmioty, które poniosły w roku podatkowym stratę lub mają niską rentowność, czyli de facto ich dochodowość będzie wynosić 1 proc. lub mniej - tłumaczył w rozmowie z money.pl dr Konrad Kleszczewski, Senior Manager - Advocate w Andersen Tax & Legal Matyka i Wspólnicy sp.k.

Rząd jednak nie widzi w tym problemu. W odpowiedzi na pytania money.pl Ministerstwo Finansów poinformowało, że zmiany w sposobie naliczania podatku od minimalnego dochodu nie są planowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Uti
5 miesięcy temu
Przed wyborami Prezydent obiecał pieniądze na pomóc w leczeniu chorób mało spotykanych,Ministerstwo zdrowia rok czasu nie wydało złotówki na wsparcie chorym,bo musieli się przygotować by to zrobić.Pisoski nieład wyprowadzono bez namysłu i podstaw prawnych, ale z,podpisem Prezydenta.Kto jedzie na narty.
Wacek.
5 miesięcy temu
Jak ktos niezadowolony to niech mu Balcerowicz dolozy.
Pola
5 miesięcy temu
Nie ma problemu, od 2022 spółka na Słowacji i z głowy.
doniek
5 miesięcy temu
Polski niełąd to wielkie oszustwo
lolita
5 miesięcy temu
Polska mafia nie nadaje się do niczego
waku
5 miesięcy temu
Rządy pisowskie potrafią zepsuć nawet najprostrzą ustawę. Ciekawe ile będzie do tej ustawy poprawek
Trzeżwy
5 miesięcy temu
Do Henryka Kowalczyka - jeżeli ustawa jest niepodpisana przez prezydenta to w obrocie prawnym jej nie ma...Przygotowywanie się do czegoś czego jeszcze nie ma to chyba motto tego nie - rządu....
Nowa polityka...
5 miesięcy temu
Zlikwidować zaklad udręki społecznej. Rozbój w biały dzień. Do czego jest potrzebny ze swoimi leniwymi pracownikami. Ile idzie kasy na ich utrzymanie. Trzynastki, czternastki, nagrody kwartalne, to pewnie wypracowali.
asa
5 miesięcy temu
ciekawe ile płacą rolnicy?
Sprawiedliwy
5 miesięcy temu
Może by tak opodatkować kościoły jak im kasy brakuje w budżecie , a nie zdzierać ostatni grosz z obywateli .
Artur
5 miesięcy temu
Skoro mam płacić 800 lub więcej składki zdrowotnej to chce do lekarza specjalisty czekać nie dłużej niż dwa dni a do pierwszego kontaktu być przyjęty w dniu zgłoszenia A nie jak obecnie lekarz rodzinny od 3 do 7 dni Specjalista np okulista grudzień 2023 To nie jest składka to jest podatek na załatanie dziury budżetowej jaka zaserwował nam PiS i jego patologiczny elektorat
rezult
5 miesięcy temu
Poprawka do poprawki, aneksy, dokładanie , odejmowanie. Jednym słowem zamieszanie, że nikt nic nie wie ile i dlaczego i z czego.
Zed
5 miesięcy temu
Ha ha ha! Jak pinokio nazywa to ładem to w wewnątrz rządu musi być bałagan jak w meksykańskim burdelu.
pytek
5 miesięcy temu
A kiedy w 2021 roku przypadała data, od której podatnik pracował już na własne konto?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić