o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Protest kobiet w środę. Konsekwencje w miejscu pracy mogą być bolesne

61
Podziel się

Prawnicy nie mają dobrych wieści dla kobiet, które wezmą udział w środowym strajku. Jeśli ich firma nie spojrzy na ich decyzję przychylnym okiem, w ewentualnych sporach z pracodawcami są raczej bez szans.

Protest kobiet w środę. Konsekwencje w miejscu pracy mogą być bolesne
Nie wszystkie kobiety będą mogły strajkować w srodę (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bDZOpidN

W poniedziałek blokada miast w Polsce, od środy strajk i odejście od stanowisk pracy - taki plan na protesty kobiet po wyroku TK ma Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Pojawia się pytanie - czy dojdzie do paraliżu kraju? Istotne dla funkcjonowania kraju zawody, które są w dużym stopniu sfeminizowane - jak pielęgniarki czy nauczycielki - raczej do akcji masowo nie przystąpią. Nie włączą się w nią też urzędnicy i handlowcy.

bDZOpidP
Już w tej chwili ok. 30 proc. pielęgniarek i położnych jest na kwarantannie lub w izolacji. W sytuacji ekstraordynaryjnej, w jakiej się znaleźliśmy z powodu pandemii COVID-19, liczy się przede wszystkim dobro pacjenta. Nikt nie zostawi chorych ludzi bez opieki - mówiła Zofia Małys, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Zobacz także: Branża gastronomiczna o decyzji rządu. "Zostaliśmy napiętnowani"
bDZOpidV

Strajk kobiet. Strach o karierę

Z kolei Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, uważa, że pracodawcy będą mieli za złe kobietom, które w środę nie pojawią się w pracy, że naraziły firmę na dodatkowe trudności. Twierdzi, że nie widzi powodu, by firmy ponosiły konsekwencje gospodarcze światopoglądowego sporu z państwem swoich podwładnych.

Dla wielu z tych pań może się to skończyć zawaleniem kariery - ostrzega Kaźmierczak.
bDZOpidW

Tymczasem Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ, przypomina, że w Polsce nie można wyjść ze strajkiem poza zakład pracy.

Strajk generalny przeciwko państwu jest nielegalny. Akcja zaplanowana na środę nie jest wymierzona przeciwko pracodawcom, ale rządowi, wobec czego ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie będzie tu miała zastosowania. Formalnie strajku zorganizować więc nie można - ocenia Radzikowski.

Dodaje, że obecny system prawny nie przewiduje przepisów chroniących pracowników w związku z tego typu strajkiem i ich nieobecnością w pracy.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Andrzej Fal o konsekwencjach protestów dla sytuacji epidemicznej

bDZOpidX
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZOpieq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
StarszyPanW
7 miesięcy temu
A czy ktoś próbuje zmuszać innych domstrajkowania ? Więc po co te bzdety o "nie wszystkich kobietach" ? To "oczywista oczywistość", że strajkują ci, którzy są do tego przekonani i chcą.
StarszyPanW
7 miesięcy temu
Weźmy przykład z demokratycznej opozycji z czasów PRL. Oni założyli KOR (Komitet Obrony Robotników) dla wspieranua represjonowanych PRAWNIE i FINANSOWO. Stwórzmy KOK (Komitet Obrony Kobiet) o analogicznych celach. Groszowe składki tysięcy osób pragnących demokracji i wolności obywatelskich dla kobiet stworzą fundusz potrzebny do obrony przed despotą.
Kicia
7 miesięcy temu
Hahaha prawdziwe kobiety wyszly na ulice, wiec prawdziwi prawicowcy zostali w domach i pisza komentarze na o2. Piekny obrazek.
bDZOpier
Lolek
7 miesięcy temu
Czego nie strajkowały jak Rząd łamie Konstytucje art 32 i 33 o dłuższych emeryturach dla Panów o 5 lat - 65 lat co znaczy, że im krótszych o 5 lat tj 60 lat życia !!! Tu jest OK tak ??? !!!
Hubi20
7 miesięcy temu
Same dzieci tam chodzą, bo to teraz takie modne hurra walczymy o wolność bo tak nam jest źle.... I przy okazji mogą wspólne rzucać obelgami :) Świetnie zapowiada się nam przyszłość ;[
Xyz
7 miesięcy temu
Aborcja.yyym? Prawie wszystkie nastolatki po wpadce by się skrobały bo młode, bo kariera, bo szkoła... Dopiero w średnim wieku by przemyślały co najlepszego zrobiły...
Hakg
7 miesięcy temu
A co to kogo obchodzi ze idę na strajk mogą robić co chca nie idę do pracy i tyle dzwonię o zetona nie dostaje go wale po l4 po temacie. A że beda później w razie kryzysu pierwsze do zwolnienia to tyle w temacie pozdrawiam. A druga strona medalu jest taka ze 3/4 tych ludzi to gimbusy które nawet nie wiedzą w czym uczestniczą tylko idą za stadem bo inni ida. Każdy robi co chce i za to będzie sam odpowiadać później. Ogólnie zakaz zgromadzeń jest niby pandemia wlepic każdemu mandat 5tyś czy 30tyś i po temacie jutro już nie przyjdą na protest strajk czy co to ma być
doniek
7 miesięcy temu
Jestem pracodawca jak kobiety nie przyjda do pracy to nie dostaną premii kwartalnej ani rocznej tylko naganę za opuszczenie stanowiska pracy
urlopik
7 miesięcy temu
Tylko nie straszcie iiiiiiiiiii nie wprowadzajcie stanu psychozy i to tylko dlatego, że ci w Rządzie boją się o swoje stołki !!!!!!!!!!
ale ubaw
7 miesięcy temu
feministkom brakuje przemocy w domu, to przemocy szukają na mieście
Dyrektor IT
7 miesięcy temu
W teamie 4 z 15 kobiet nie przyszły. A że szykowała się i tak redukcja etatów przez stan gospodarki, to właśnie one wylecą. :)
górnik
7 miesięcy temu
ja jestem pracodawca ,powinno być tak jak za POPSL policja powinna strzelać do protestujących,
3333
7 miesięcy temu
"Pracodawca 12 godz. temu Jestem pracodawcą. To co robili przez ostanie kilka lat Panowie utwierdzeni przez obecny rząd, że to jest ich rynek pracy daje wam Panią naprawdę możliwość nie przyjścia do pracy. Tzw. Kacowe już teraz kilka razy w roku, a poza tym telefon do lekarza i L4. POLECAM. I WSPIERAM. " w agencji towarzyskiej?
bDZOpiej
fedff
7 miesięcy temu
jak widziałem faceta z transparentem "PRECZ OD MOJEJ MACICY" to zrobiłem zdjęcie, śmiejemy się non stop
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić