o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KRJ
|

Przebierańcy udają pracowników ZUS. Seniorzy, miejcie się na baczności

17
Podziel się

Oszuści wybierają na swoje ofiary starszych Polaków. Przyjemna rozmowa o czternastej emeryturze może zakończyć się wyłudzeniem danych osobowych i stratą pieniędzy. I to potężnych.

Przebierańcy udają pracowników ZUS. Seniorzy, miejcie się na baczności
Jak ostrzega Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, średnia kwota próby oszustwa kredytowego to ponad 25 tys. złotych (money.pl, Rafał Parczewski)
bELyiGXV

Listopad będzie dobrym miesiącem dla polskich emerytów. Zarówno KRUS, ZUS jak i zakłady emerytalne mundurowych zaczną wtedy wypłacać czternaste emerytury.

Oszuści wyczuli w tym szansę na szybki zarobek. Jak informuje "Fakt", dzwonią do emerytów i informują, że reprezentują Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wmawiają, że wypłata czternastki odbędzie się tylko po złożeniu stosownego wniosku.

Zobacz także: Skąd podwyżki cen gazu? Szef PGNiG wskazuje na działania Gazpromu
bELyiGXX

Naciągacze mówią: bez niego pieniędzy po prostu nie będzie. Dlatego, jak przekonują, dzwonią, by pomóc starszym osobom w wypełnieniu dokumentów. Wielu emerytów ulega. Wielu, jak łatwo sobie wyobrazić, może nawet czuć wdzięczność, że ktoś im chce pomóc. Niestety może to skończyć się dla emeryta tragicznie.

Kredyt emeryt będzie musiał spłacać sam

Naciągacze uzbrojeni w przekazane im dane osobowe mogą potem na nazwisko łatwowiernego emeryta wziąć pożyczkę, którą oczywiście to on będzie musiał spłacać. Podobne wyłudzenia kredytów i pożyczek na cudze nazwiska to problem, który w ostatnim roku mocno przybrał na sile.

bELyiGYd

Jak ostrzega Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, średnia kwota próby oszustwa kredytowego to ponad 25 tys. złotych. Dla emeryta to ogromna suma.

Oszustwo co godzinę

Jak wynika z raportu infoDOK Związku Banków Polskich, w Polsce niemal co godzinę dochodzi do próby zaciągnięcia zobowiązania finansowego na skradzione dane.

bELyiGYe

Dlatego ZUS przestrzega swoich klientów, by uważali na podobne próby. Zakład zapewnia, że nie dzwoni w sprawie czternastek.

Przypomnijmy, czternasta emerytura trafi na konta seniorów w listopadzie. Pieniądze zasilą, według szacunków ZUS, konta 9,1 mln osób. Świadczenie nie będzie jednak przysługiwać każdemu w takiej samej kwocie.

bELyiGYf

Najwięcej, czyli 1250,88 zł brutto dostaną seniorzy, których emerytury nie przekraczają 2900 zł brutto. Powyżej tego progu obowiązuje mechanizm "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że seniorzy z wyższymi świadczeniami dostaną czternastkę, ale pomniejszoną o kwotę przekraczającą próg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELyiGYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Tu i teraz
miesiąc temu
zakazać ustawowo brania kredytów przez internet...dość oszukiwania starszych ludzi
jol
miesiąc temu
,14 emerytury a w zamian obnizyc podatek do 10% od rent i emerytur, ktoś co dostaje emeryture 2 grosze bo oszukiwał państwo dostaje 13 i 14 emeryturę.Żenada
senior MANIOR
miesiąc temu
Nic dziwnego, że przecież mówi sie , że stary i głupi. I na takich właśnie żeruja oszuści wszelkiej masci.
bELyiGYz
senior
miesiąc temu
Największą głupotą jest zezwolenie brania kredytów przez internet to powinno byc zakazane ,chcesz kredyt to do banku.
Clint
miesiąc temu
To bank nie sprawdza wygladu pobierajacego ze zdjeciem w dowodzie.Paranoja.!To jest trgiczne.To po , co sa dowody osobiste.?!
zwykły2
miesiąc temu
Może by tak do jasnej cholery zmienić w końcu durne przepisy regulujące udzielanie kredytów na podstawie karty rowerowej, które ułatwiają życie złodziejom (i bankom), ale nie ludziom!
taki wniosek
miesiąc temu
najwięcej oszustów i złodziei okradających emerytów jest bezpośrednio powiązanych z zusem to albo pracownicy tej złodziejskiej instytucji albo ich rodziny. mojej mamie także ukradli emeryturę i to bezpośrednio w zusie w Tomaszowie Maz wypłacając przelewem swojemu kolesiowi zamiast na rachunek mamy
12345
miesiąc temu
od wielu lat ten proceder (oszustwo) kwitnie i rząd nie potrafi się z nim uporać. Powinno być tak, że jeżeli jakiś bank/parabank udziela pożyczki/kredytu bez osobistego stawienia się pożyczkobiorcy i bez weryfikacji danych pożyczkobiorcy - to taki bank udziela pożyczki na własne ryzyko. Nawet w Peru (byłam ostatnio) aby załatwić jakąś ważną sprawę w urzędzie czy w banku pobierane są odciski z palca co wyklucza możliwość wzięcia pożyczki na czyjeś nazwisko. A u nas od lat żyjemy w stresie czy aby jakiś oszust nie wykorzysta naszych danych w przestępczej działalności (a nasze dane praktycznie są prawie ogólnodostępne - banki, przychodnie, szpitale, zakłady pracy, urzędy, ZUS. US, poczta ... ) Jak udowodnić, że człowiek jest niewinny i nie brał pożyczki/ek? A nasze sądy są bezrefleksyjnie i każą spłacać niewinnym ludziom pożyczki , których nie brali. Jak się bronić?
Belfer
miesiąc temu
A co na to Pan zero. Ile przestępców siedzi?
No pięknie
miesiąc temu
Czyli banki zarabiają na emerytach, którzy padli ofiarą oszustów.
zorro
miesiąc temu
Podawanie sum brutto,to jak mierzenie penisa razem z kręgosłupem,zawsze to według dhebili ładniej wygląda.
Prawda
miesiąc temu
To bank jest odpowiedzialny za wszystkie przekręty ,więc niech się liczą ze strata jak nie umieją sprawdzić autentyczności osób
nieufny
miesiąc temu
Moja stara teściowa wpuściła do domu rachmistrza spisowego bo miał plakietkę. Powiedziałem jaj że za parę chwil będę miał taką samą.
bELyiGYr
och
miesiąc temu
Niby dlaczego emeryt ma spłacać cudze kredyty? Jak bank nie potrafi prawidłowo zidentyfikować kredytobiorcy, to powinien sam się tym martwić. Starczyłoby wprowadzić zasadę, że kredyty udzielają emerytom tylko w oddziałach banku, a nie przez internet, no i rzecz jasna po dokładnym sprawdzeniu tożsamości - i większość wyłudzeń nie miałaby szans powodzenia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić