Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska| 

Radykalne zmiany w 500+? Polacy "za". "Cieszy mnie takie nastawienie"

169

500+ nie dla wszystkich - zmian w zasadach, jakie obowiązują by otrzymać świadczenie chce prawie dwóch na trzech Polaków. Wniosek płynący z badania przeprowadzonego dla WP i money.pl jest dość jasny - świadczenie mają dostać tylko ci, którzy pracują.

Radykalne zmiany w 500+? Polacy "za". "Cieszy mnie takie nastawienie"

Wielu Polakom nie podobają się warunki, jakie teraz obowiązują, by otrzymać świadczenie "500+". Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla WP i money.pl wynika, aż 62 proc. Polaków chciałoby, żeby świadczenie przysługiwało tylko wtedy, gdy chociaż jeden z rodziców pracuje. Dla porównania, przeciwko takiej zmianie jest łącznie 17 proc. Polaków.

Cieszy mnie takie nastawienie. Program "500+" miał być programem prorodzinnym i miał poprawić sytuację demograficzną. Statystyki jednoznacznie pokazują jednak, że tu sukcesu nie ma - komentuje dla money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski.
Zobacz także: Targowisko+. Biznes zaskoczony nowym pomysłem

Program 500 plus. Statystyki nie kłamią

A statystyki niestety nie kłamią. "500+" miało zapobiec nadchodzącemu kryzysowi demograficznemu. Efektów jednak brak. W lipcu tego roku liczba urodzeń była najniższa od 15 lat.

Pojawiają się jednak pewne obawy. Koronawirus mocno uderzył w rynek pracy, a to niestety nie pomoże w znalezieniu nowego źródła zarobku tym rodzicom, którzy pracę stracili. Co z tymi, którzy chcą, ale pracy znaleźć nie mogą?

500 plus po nowemu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Ekspert rozwiewa wątpliwości. Mówi, że po utracie pracy, świadczenie wciąż powinno być przyznawane na trochę innych zasadach.

Takie prawo mogłoby być odebrane po 3-4 miesiącach i to też dopiero wtedy, gdy dana osoba nie ma pracy dlatego, że nie chce jej podejmować, a nie dlatego, że nie może znaleźć oferty na rynku - mówił Sobolewski.

Program 500+ wszedł w życie w 2016 roku. Początkowo jednak wypłacane przez państwo co miesiąc pieniądze przysługiwały tylko od drugiego dziecka. W lipcu 2019 roku rząd zmienił zasady - świadczenie obowiązywało od pierwszego dziecka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić