Średnio 8391 zł. Sprawdź, kto może dostać kasę z ZUS

6

Pracownicy, którzy mieli wypadek w pracy lub walczą z chorobą zawodową, mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Aktualnie średnia wysokość tego świadczenia to aż 8391 złotych! Kto może otrzymać takie wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)?

Średnio 8391 zł. Sprawdź, kto może dostać kasę z ZUS
ZUS (Getty Images, SOPA Images)

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek w czasie pracy lub chorobę zawodową przysługuje tym osobom, które pracują i są zapisane do ubezpieczeń społecznych. Najczęściej chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które odprowadzają składki na ubezpieczenia chorobowe, rentowe, emerytalne oraz wypadkowe.

Jednorazowe odszkodowanie jest najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym. Jego wysokość zmienia się, co roku i jest uzależniona od procentowego uszczerbku na zdrowiu, który jest orzekany przez Lekarza Orzecznika lub Komisję Lekarską ZUS – powiedziała Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez "Strefę Biznesu".

Portal przytoczył dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które są bardzo wymowne. Wynika z nich, że w zeszłym roku oddziały ZUS wypłaciły w sumie 42,6 tys. odszkodowań za wypadek w trakcie pracy lub chorobę zawodową. Ich łączna wartość to w sumie 294 mln złotych. W pierwszym półroczu br. średnia wysokość świadczenia wyniosła aż 8391 zł!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polaków zapytano o Brauna. "Brzydko wyszło"

Ile wynosi odszkodowanie z ZUS? Kogo dotyczy?

Wysokość odszkodowania jednorazowego stanowi 20 proc. średniej pensji za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że wiosną 2024 roku wartość świadczenia prawdopodobnie wzrośnie - donosi "Strefa Biznesu".

A kogo dotyczy jednorazowe odszkodowanie?

  • "Osoby, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

albo

  • uprawnionego członka rodziny osoby zmarłej spełniającego określone warunki, tj.:
  • małżonka
  • dzieci: własnych, drugiego małżonka, przysposobionych
  • przyjętych na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuków, rodzeństwa i innych dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej
  • rodziców

osoby zmarłej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej" - wyjaśnił ZUS na swojej stronie internetowej.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić