aktualizacja 

Świetne wieści dla seniorów. ZUS szykuje ogromne wyrównanie

18

To świetna wiadomość dla seniorów, którzy przechodzili na emerytury w czerwcu w latach 2009-2019. W środę (15 listopada) Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, że należy im się wyrównanie w związku z niekorzystnym przeliczaniem wysokości świadczenia. ZUS koszty wyrównania wylicza na 1,6 mld zł plus koszt odsetek na poziomie 531,2 mln zł.

Świetne wieści dla seniorów. ZUS szykuje ogromne wyrównanie
Będą pieniądze dla seniorów. Trybunał podjął kluczową decyzję (Redakcja o2, Wojciech Darewicz)

O problemie tzw. emerytur czerwcowych w Polsce mówiło się od wielu lat. Osoby składające wniosek o świadczenie w czerwcu otrzymywali jedynie waloryzację roczną, podczas gdy inni mogli też liczyć na dodatkową waloryzację kwartalną.

Sprawa finalnie trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w środę (15 listopada) orzekł, że seniorom udającym się na emeryturę w latach 2009-2019 należy się wyrównanie. Z wyliczeń ZUS wynika, że koszt podwyższenia świadczeń emerytom z czerwca 2009-2019 wyniósłby od 258,4 mln zł w 2024 roku do 283,0 mln zł w 2033 roku. Koszt wyrównań to 1,6 mld zł plus koszt odsetek 531,2 mln zł.

Będą pieniądze dla seniorów. Trybunał podjął kluczową decyzję

Na jaką kwotę mogą liczyć emeryci? Z wstępnych ustaleń wynika, że seniorzy w ramach rekompensaty powinni otrzymać od 12 tys. zł do nawet 50 tys. zł. Jest to uzależnione od wysokości świadczenia i momentu zakończenia pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrowersja wokół nowego członka KRS. Poseł KO broni kolegi

Odchodzący rząd Mateusza Morawieckiego był świadom problemu, ale naprawiono go dopiero w roku 2021. Zdecydowano jednak, by poprawić sytuację seniorów odchodzących na emeryturę dopiero po wejściu przepisów w życie. W ten sposób poszkodowani zostali emeryci z lat 2009-2019. Te osoby, które zaczęły pobierać emeryturę od roku 2020, otrzymały bowiem wyrównanie na mocy specjalnej ustawy.

Równocześnie wyrok TK z 15 listopada 2023 roku jest problemem dla nowego rządu, który będzie musiał znaleźć w budżecie dodatkowe miliardy, aby wypłacić środki poszkodowanym emerytom.

W składzie orzekającym TK zasiedli: Stanisław Piotrowicz (jako przewodniczący; to on odczytał wyrok), Piotr Pszczółkowski (jako sprawozdawca), Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić