Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|

Szpiegują pod pretekstem pandemii. Tego nie musisz mówić pracodawcy!

6
Podziel się

Na H&M nałożono grzywnę w wysokości 35 mln euro - wszystko za nielegalne wykorzystywanie danych swoich pracowników. Okazuje się, że nie tylko szwedzki gigant odzieżowy szpieguje zatrudnionych. Podobne praktyki stosują też polscy przedsiębiorcy.

Szpiegują pod pretekstem pandemii. Tego nie musisz mówić pracodawcy!
Zdj. ilustracyjne. (Getty Images, VioletaStoimenova)
bEUliAol

Związki zawodowe alarmują, że pracodawcy coraz częściej wyciągają poufne dane od swoich pracowników. Stan zdrowia, kontakt z zakażonym koronawirusem czy dodatkowe miejsca pracy - jeśli szef będzie pytał o takie sprawy, nie musisz odpowiadać pracodawcy. Tylko sanepid może wydać decyzję o zbieraniu podobnych danych.

Nielegalne praktyki stosował H&M. Od kilku lat gigant odzieżowy gromadził wrażliwe dane pracowników. Teraz zapłaci 35 mln euro kary.

bEUliAon

Łamanie RODO na polskim rynku pracowniczym

Ale z podobnymi nadużyciami spotkać się można i na naszym rodzimym rynku. Małgorzata Marczulewska, prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom informuje, że od kilku miesięcy widać wzmożoną liczbę spraw związaną z wnikliwszą weryfikacją pracowników pod kątem spędzania ich czasu wolnego, ale nie tylko. Pracodawców interesuje również wiele prywatnych sfer życia pracownika: stan zdrowia i kontakty.

Zobacz także: Te firmy rekrutują. Potrzebni pracownicy z zagranicy
bEUliAot
Dochodziło do sytuacji, gdy np. pracodawcy odmawiali pracownikowi urlopu, bo w uzasadnieniu wpisywał on, że zamierza tego dnia udać się na ślub, wesele lub nawet pogrzeb - mówi Marczulewska.

Podobnego zdania jest Paweł Śmigielski, dyrektor Departamentu Prawnego OPZZ. Mężczyzna uważa, że pracodawcy zbierają od pracowników informacje wrażliwie, tłumacząc się przy tym pandemią. W rzeczywistości nie mają prawa ingerować w ten sposób w prywatne życie pracownika.

bEUliAou
Docierają do nas sygnały, że pracodawcy pytają pracowników o to, czy mieli kontakty z osobami przebywającymi na kwarantannie, albo gdzie pracują jeszcze poza swoim zakładem pracy - mówi prawnik.

Tak naprawdę tylko Główny Inspektor Sanitarny może wydać decyzję, która będzie wymagać od pracodawców uzyskania poufnych danych pracowników. Np. w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUliAoO
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(6)
Adam
miesiąc temu
W Rzeszowie w jednej z firm lotniczych nawet lista kontrolna o Covid powstała. A po weselu czy chrzcinach są odsyłani na kwarantanne, biurowi na pracę z domu a fizyczni nie wiem
harcerzyk
rok temu
no ciekawe, to juz tak gestapowskie panstwo mamy ze kazdy co na kwarantannie to ma wypalony znak na czole, ze ja mam wiedziec ze sie z takim spotkalem? odpowiedz prosta: nie wiem.
(A)
rok temu
Albo jedziemy na jednym wózku, razem go pchamy i razem jesteśmy za niego odpowiedzialni albo z niego wysiadamy i radzimy sobie sami. W firmie kolegi jedna z pracownic właśnie wychodzi za mąż. Wszyscy wiedzieli o tym wcześniej. Jest ustalone, że bierze parę dni urlopu, potem parę dni pracy zdalnej. W ten sposób dziewczyna realizuje swoje sprawy osobiste nie narażając współpracowników na zwiększone ryzyko zarażenia. Wszystko można rozwiązać, ale trzeba ze sobą otwarcie rozmawiać. Zabraniając pracodawcom pytać pracowników o ich wprawdzie osobiste, ale mająze związek z pracą sprawy i nazywając te pytania nieuczciwymi niszczymy zaufanie pomiedzy pracownikiem i pracodawcą, które jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania firmy. Z drugiej strony patrząc, jeśli nie mam do przełozonego dość zaufania, by mu powiedzieć o sytuacjach, które mogą mieć negatywny wpływ na organizację pracy w firmie, to co ja w takiej pracy robie?
bEUliAoP
FR1
rok temu
A tak z ciekawości. Komu zapłaci te 35 mln. euro? Chyba trzeba by sprawdzić którzy pracownicy byli zmuszani i rozdzielić między nich.
PracodawcaGr
rok temu
Jesli ktos nie ma ochoty odpowiadać - nie stawiam.go pod ściana lecz mowie do widzenia. Po.prostu nie widze potrzeby ewakuacji calej firmy po 2 tygodniach od.przyjęcia pracownika z covidem. Po 2 -jesli dana praca.ma byc praca fizyczna to normalnym jest by osoba byla zdrowa.i na silach(zeby nie miala chorego kregoslupa i po miesiaxu pracy wychodzila z l4 na pol roku. Ludzie ogarnijcie sie.
hgfds
rok temu
Nie słyszę odpowiedzi na takie pytania, NIE ZATRUDNIAM. Proste jak drut.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić