To się nazywa taca! Zebrali 853 mln euro na Notre Dame

23

Wiosną miną trzy lata od czasu pożaru Notre Dame. Na remont wnętrza świątyni fundacja zebrała już 853 mln euro, ale apeluje o dodatkowe pieniądze. Odbudową zewnętrznej części katedry zajmuje się instytucja publiczna. Diecezja paryska nie pokazała opinii publicznej projektów renowacji wnętrza Notre Dame.

To się nazywa taca! Zebrali 853 mln euro na Notre Dame
Pożar katedry Notre Dame (EASTNEWS, Ania Freindorf/REPORTER)

To się nazywa zebrać na tacę. Fundacja zbierająca datki na odbudowę katedry Notre Dame poinformowała, że jak na razie wierni (i nie tylko) z całego globu przekazali na ten cel 853 mln euro. Nie znamy jeszcze szczegółów projektu odbudowy zaproponowanego przez Diecezję Paryża. Fundacja zaapelowała o dodatkowe 4,7 mln euro na rekonstrukcję wnętrz katedry. Za ten projekt w całości odpowiada Diecezja i nie jest objęty wsparciem rządowym.

Za odbudowę zewnętrza katedry zgodnie z oryginałem odpowiada instytucja publiczna zajmująca się konserwację i restaurację katedry Notre Dame. Za rekonstrukcję wnętrz katedry odpowiada Diecezja Paryża. Przy pracach na zewnątrz katedry używane są materiały zbliżone do tych, których używali budowniczowie paryskiego kościoła. Zgodnie z oryginałem ma być również odbudowana iglica, która runęła z dachu katedry w czasie pożaru 15 kwietnia 2019 r.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

Diecezja Paryż nie pokazała opinii publicznej projektu wnętrza Notre Dame. Plany zostały przedstawione jedynie Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA). Diecezja odmawia również komentarzy mediom. Z przecieków wynika, że komisja nie zgodziła się zamontowanie w katedrze ławek na kółkach, a także zaleciła pozostawienie posągów świętych na ich stałych miejscach.

Gigantyczne pieniądze na prace wewnątrz pieniędzy. Około 6 mln euro ma wynieść renowacja tabernakulum, ołtarza, baptysterium, ambon, ławek, kaplic, urządzeń do oświetlenia i nagłaśniania, odnowienie relikwiarza z koroną cierniową i zagospodarowanie związanej z nią przestrzeni modlitewnej, a na koniec całkowitą renowację skarbca.

Autor: KRWL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić