Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Upały dają się we znaki. Rząd przypomina pracodawcom o obowiązkach

12
Podziel się:

Nie jest łatwo pracować, gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Upał potrafi mocno dać w kość. Co wobec tego powinien zrobić pracodawca? Jak poprawić komfort pracowników?

Upały dają się we znaki. Rząd przypomina pracodawcom o obowiązkach
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że jeżeli ze względu na warunki atmosferyczne dochodzi do pogorszenia warunków pracy, to pracodawca powinien podjąć odpowiednie działania, by je poprawić. O jakie kroki chodzi?

  • skrócenie czasu pracy pracowników,
  • wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy,
  • zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku,
  • zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach pracy.

Resort wyjaśnia jednocześnie, że dodatkowe przerwy lub skrócenie czasu pracy zależą "wyłącznie od dobrej woli pracodawcy".

W przypadku wcześniejszego wyjścia - nie może ono powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika - wyjaśniono.

Warto odnotować, że istnieją regulacje nakładające na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza i zabezpieczenia przed wilgocią, a także niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem. Niestety, nie ma określonej maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach.

Upał? Pracodawca musi to robić

Pracodawca powinien dbać o to, by pracownik mógł wykonywać zadania w możliwie jak najlepszych warunkach. W obliczu upałów przydaje się wentylacja i klimatyzacja. "Stosowanie takich rozwiązań zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza" - czytamy na gov.pl.

Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację czy też nie - podkreślono.
W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej - czytamy w komunikacie.

Pracodawca musi pamiętać o przytoczonych obowiązkach. Jeżeli je zlekceważy, może dostać karę grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

Zobacz także: Co za widowisko! Rój 160 dronów nad Warszawą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Mariusz
miesiąc temu
Pracuję w ochronie praca po 24 h ,brak wody do picia w okresie letnim ,praca w małym pomieszczeniu plus obchody wewnątrz i na zewnątrz.wszelkie prośby o wodę zostają pomijane
VegaPol
miesiąc temu
Ludzie pracują w szklarniach na plantacji pomidorów.- Temperatura tam jest na poziomie 60 stopni i plantator ma to w D:-Nie chcesz to nie pracuj.-tak się przejmują.
Koli
miesiąc temu
Co wy tu wypisujcie w Polsce dbanie o pracownika śmieszne. Może o biurowego ale nie o pracownika fizycznego ten ma robić aż nie padnie na r.j potem jest jego wina bo nie uważał na swoje zdrowie przypominam durniom z rządu że wy macie ludzi gdzieś dla was liczą się tylko bogole
Sober
miesiąc temu
Bzdury tutaj czytam. Przecież na budowach np. zbrojarze pracują cały czas na słońcu które nagrzewa do ponad 50'C i nie ma żadnych kontroli, liczy się tylko plan.
Masa
miesiąc temu
Woda do picia w dusznym biurze (wentylowanym 1 rozwalającym się wiatrakiem o który pokoje walczą między sobą) tylko od 28 st.- kto to wymyślił, bo na pewno nikt znający co to praca w takich warunkach
kae
miesiąc temu
Pracodawca produkuje inwalidów, zadnych kontroli.Po co to pisać jak to wszystko jest fikcyjne.
Polskawpraktý...
miesiąc temu
Spróbuj zachorować i do widzenia nie ma pracy.
tak sobie myś...
miesiąc temu
Ale to nie ma nic znaczenia w przypadku kiedy pracodawcy nie są skutecznie sprawdzani pod kątem przestrzegania wszystkich przepisów wobec pracownika. Doskonale wiecie jak to wygląda w Polsce gdzie bardzo dużo pracodawców wykorzystuje pracowników jak się tylko da. W Polsce dla przeciętnego pracodawcy, pracownik to maszynka do zarabiania DLA niego pieniędzy, ich nie interesuje twój stan zdrowia, najlepiej abyś pracował po 14 godzin dziennie i to tylko z 15 minutową przerwą, a i tak zawsze będą jakieś pretensje. Niestety ale u nas nie ma skutecznej walki z tego typu zachowaniem, dlatego też 'szefowie' pozwalają sobie na dużo więcej iż jest to zapisane w prawie. Z drugiej strony mamy pracowników którzy nie protestują masowo, a gdzieś się słyszy o pojedynczych przypadkach, ale te przypadki jak tylko się sprzeciwią, od razu są zwalniani z pracy. Są też ludzi którzy nie mają innego wyboru i ślepo słuchają się swojego pracodawcy, np: przez to że nie potrafią wykonywać innego zawodu niż obecny. Myślę że państwo powinno o wiele bardziej zadbać o prawa pracownika a skutecznie walczyć z ludźmi którzy nie przestrzegają danych praw.
abc
miesiąc temu
Marzenia. Klimatyzacja w szkole, gdy w salach lekcyjnych w maju, czerwcu i wrześniu temperatura przekracza 30C, to powinien byś standard! Dzieci mdleją, wody do picia nie ma. Nasza rzeczywistość. Gdzie kontrole BHP?!
Majka
miesiąc temu
Ja pracowałam u ogrodnika30stopni, Żar z nieba a my na gołym polu, wodę, czy napój sami kupowaliśmy, a jak po kolejnym upomnieniu kupił gospodarz zgrzewkę napoju to miała wystarczyć na 1tydzien.masakra,w końcu ludzie zaczęli odchodzić. 🥶🥶🥶🥶🥶🥶
Polak
miesiąc temu
A gdzie kontrole BHP teraz powinni jeżdzić i sprawdzać i walić kary pracodawcom , niech się nie tryby w końcu nauczą , że trzeba dbać o swoich pracowników.
Emhyr
miesiąc temu
Szkoda ze to dotyczy tylko sektora państwowego bo jakoś nigdzie nie widzę żeby skracali czas w fabrykach albo magazynach a już o wszelkiej maści kierowcach od małych po duże to nikt nie myśli.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić