Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Zalewają Polskę. Nie zgadniecie, z jakiego kraju przybywają

55

Import słodkich ziemniaków z Europy Wschodniej wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat - wynika z nowego raportu EastFruit. Egipt jest obecnie wiodącym eksporterem słodkich ziemniaków do Polski i prawdopodobnie utrzyma tę pozycję w nadchodzących latach.

Zalewają Polskę. Nie zgadniecie, z jakiego kraju przybywają
Bataty - najwięcej eksportują ich do nas Egipt (Getty Images, Jakub Porzycki)

W ciągu ostatnich pięciu lat import słodkich ziemniaków do naszego kraju wzrósł ponad dwukrotnie.

W 2023 r. egipscy eksporterzy sprzedali 2,8 mln ton produktu klientom w Polsce, co oznacza wzrost o około jedną trzecią w skali roku. A w pierwszej połowie 2024 r. sprzedaż egipskich słodkich ziemniaków do Polski wzrosła do rekordowych 940 ton.

"Polska jest już piętnastym największym importerem słodkich ziemniaków na świecie" – wskazuje Jewhen Kuzin, analityk rynku owoców i warzyw w EastFruit. "Biorąc pod uwagę, że wiele krajów z czołówki listy importuje ten produkt w celu reeksportu, pozycja Polski w światowym rankingu konsumentów słodkich ziemniaków jest jeszcze bardziej znacząca".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jego dom nadaje się do zburzenia. "Brak słów. 20 lat pracy"

"W ciągu ostatnich pięciu lat Polska ponad dwukrotnie zwiększyła import tego produktu, a tempo wzrostu dorównuje jedynie Stanom Zjednoczonym, które znaczną część importu przeznaczają na reeksport" - dodał Kuzin.

Dlaczego warto sięgać po bataty

Bataty mają wiele zalet i korzystnie wpływają na zdrowie. Są nie tylko źródłem węglowodanów, potasu, witaminy A i C, żelaza, fosforu oraz wielu przeciwutleniaczy. Zaliczany jest także do jednego z 15 "najczystszych" warzyw, co oznacza, że jest w nim najmniej chemii.

Dodatkowo regularne spożywanie batatów pozwala obniżyć poziom kortyzolu (hormon stresu) w organizmie. Mają też dużą ilość błonnika, który jest niezbędny do zachowania prawidłowej pracy układu pokarmowego. Ze względu na niski indeks glikemiczny może znajdować się w diecie osób zmagających się z cukrzycą.

Choć bataty wykazują korzystny wpływ na nasze zdrowie, nie oznacza to, że każdy może sięgać po to warzywo. W dużych ilościach nie mogą ich jeść osoby borykające się z kamieniami szczawianowo-wapniowymi.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić