Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Żar leje się z nieba. Czy można odmówić pracy ze względu na upał?

17
Podziel się:

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Temperatury w wielu miejscach zdecydowanie przekraczają 30 stopni Celsjusza. Czy ze względu na upały można odmówić pracy?

Żar leje się z nieba. Czy można odmówić pracy ze względu na upał?
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Nes)

Kto nie musi pracować w trakcie skrajnych upałów? Okazuje się, że są grupy szczególnie chronione, które w wyjątkowych przypadkach nie muszą przyjść do pracy. Chodzi m.in. osoby młodociane do 18. roku życia, które nie mogą wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Poza tym chronione są kobiety w ciąży. Na taryfę ulgową w obliczu upałów liczyć mogą również osoby, dla których praca w wysokiej temperaturze może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. O przerwę w pracy z uwagi na upały starać się mogą choćby chorzy na serce.

Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?

O obowiązkach pracodawcy w obliczu upałów dowiadujemy się ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Okazuje się, że w upalne dni pracodawca może "wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. W przypadku wcześniejszego wyjścia - nie może ono powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika".

Pracodawca może również wdrażać przerwy regeneracyjne. Powinien też zadbać o odpowiednią temperaturę. "Chociaż istniejące regulacje nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, to jednak - co do zasady - nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach" - podkreśla MRiPS.

Jest także wątek klimatyzacji i zimnych napojów. "Zmniejszenie związanych z upałami uciążliwości pracy w pomieszczeniach jest możliwe między innymi dzięki zapewnieniu właściwej wentylacji oraz klimatyzacji pomieszczeń. Stosowanie takich rozwiązań zwalnia pracodawcę z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom wykonującym pracę w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza" - zaznacza resort.

Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje. W takiej sytuacji nie ma znaczenia to, czy stanowisko pracy jest wyposażone w klimatyzację, czy też nie - dodano.

A co jeśli temperatura podczas pracy na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza? W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów. Jeżeli to zlekceważy, grozi mu kara grzywny od tysiąca do 30 tys. zł.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Brukarz
3 tyg. temu
My robimy teraz obrzeża na boisku jako brukarze przez tydzień nie przywoził nam wody w ten skwar
Dr.....n
3 tyg. temu
A ja pracuję w 43 stopniach w długich spodniach, koszuli na hali produkcyjnej obok maszyn rozgrzanych do czerwoności. Co ja mam powiedzieć.
Kucharz Akrob...
3 tyg. temu
Polska gastronomia zaciera ręce
Rafi
3 tyg. temu
A spawacz w budynku jak ma pracować gdy na dworze 30 w cieniu i musisz spawać w długim ubraniu ognioodpornym. Ja jak wracam po takiej pracy to mogę dostać udaru cieplnego bo pije pije a nie siKam, w domu to winna wanna to się aż woda nagrzewa
Abi
3 tyg. temu
Hahahahaha
Smerf
3 tyg. temu
Unas 30 stopniowym upale się pracuje ostatnio tak było i co NATO powiecie
Tomek zmęczon...
3 tyg. temu
No to fajnie w lesznie od budowlańców jest cała masa,proszę zaglądać żaden pracodawca nie kwapi się by wodę dać pracuje się od 7:00 do 18:00 w samym słońcu z kaskiem na głowie,-zejście z ruszyowania skutkuje krzykiem nie obijają się bo potracę z wypłaty. Ja bym chcial żeby ktoś w tej Wielkopolsce faktycznie przyjrzał się temu? Po co ten artykuł jak każdy boi się o robotę ze straci a nikt tego i tak nie skontroluje. Jest dużo młodziutkich Ukraińców,oni pracują ze łzami w oczach i nie poddawana sue choć widac ze są chwile w których sami się boimy ze nam padną,ale oni dalej swoje wyrzynają się praca za to co ich spotkało u nich w kraju,a tu są wykorzystywani wychudzeni bo wiecie jak płaca na budowach,ih szkoda słów. Tyle lat się pracuje w tym zawodzie a jest się nikim dlatego nie rozumiem mediów gdzie kudzwa dawaja takie wypłaty,No nie w lesznie!!! Trzymajcie się koledzy pozdrawiam
Emerydka
3 tyg. temu
POwinni zabierać bogaczą i dawać dziecią
Totencham
3 tyg. temu
Ja to i bez upałów odmawiam pracy.
Mefistofeles
3 tyg. temu
Nikt a tym bardziej pracodawca nie będzie w takiej sytuacji decydował co dla mnie dobre czy nie.Pracujac na zewnątrz na wysokościach jak w moim przypadku to ja wiem najlepiej co dla mnie w tym momencie najlepsze i najbezpieczniejsze a nie gościa który tylko liczyć kasę potrafi.
□■♤
3 tyg. temu
W Holandi do 12 pracowaliśmy jak były gorączki ale to wszystko zależy od pracodawcy bo na przykład inny pracodawca był już nie wyrorumialy liczyło się dla niego zamówienie
Haha
3 tyg. temu
Prawo pracy nie istnieje ja chcem odejść z miejsca pracy bo za gorąco.A kierownik mówi do mnie że jutro też mogę nie przychodzić do pracy siedzi w biurze i ma klime a my na dworze a temperatura powyżej 35sc
Sdf
3 tyg. temu
Jak czytam kodeks pracy to głównie prawa mają białe kołnierzyki, a niebieskie żadnych
Tdi71
3 tyg. temu
Niewolnictwo w Polsce ma sie całkiem dobrze . A prawa pracownicze to fikcja . Zwlaszcza w niemieckich oboz ...tzn marketach
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić