Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Zatrzęsienie przy granicy. Tankują "non stop"

693

Czescy kierowcy znowu jeżdżą tankować do Polski - donosi tamtejszy "Denik". Pracownicy przygranicznych stacji paliw, z którymi rozmawiało o2.pl, potwierdzają, że gości z Czech jest naprawdę dużo. W Szklarskiej Porębie mają tankować bez przerwy. Powód jest banalny - ceny.

Zatrzęsienie przy granicy. Tankują "non stop"
Ceny paliw na czeskim Orlenie znacznie różnią się od tych w Polsce (Google Maps, o2.pl)

Różnica w stawkach jest naprawdę spora. W o2.pl pokazaliśmy ostatnio, ile kosztuje paliwo na Orlenie w Železným Brodzie w Czechach, a ile na Orlenie w Szklarskiej Porębie, czyli ok. 40 km dalej. Okazało się, że w Polsce jest znacznie taniej. W czeskiej miejscowości za litr benzyny trzeba zapłacić 7,36 zł, a w polskiej 6,64 zł (a biorąc pod uwagę promocję, nawet 6,34 zł).

W weekend czeska gazeta "Denik" poinformowała, że Czesi, po kilku miesiącach przerwy spowodowanej stabilizacją cen, znowu zaczęli częściej tankować w Polsce. - Jak co piątek pojechaliśmy do Polski na weekendowe zakupy. Zobaczyłem, że cena benzyny jest naprawdę dobra, więc zatankowałem - mówił na łamach gazety pan Martin z czeskiej miejscowości Orłowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych i cen paliw na stacjach. "Są zawyżone. Powinny być o 30-40 proc. niższe"

"Czesi przyjeżdżają cały czas"

Zapytaliśmy pracowników przygranicznych stacji paliw, czy rzeczywiście obserwują wzmożony ruch kierowców z Czech. Na Orlenie w Szklarskiej Porębie słyszymy, że Czesi tankują tam "non stop".

Czesi przyjeżdżają cały czas, aby tankować paliwo i kupować papierosy. Ruch z zagranicy jest rzeczywiście ogromny - poinformował portal o2.pl pracownik stacji.

Duży ruch notują także pracownicy Orlenu w Kudowie-Zdroju. Podkreślają, że wpływ na to mają nie tylko niskie ceny na stacjach, ale także w pobliskich sklepach. - Ruch jest rzeczywiście większy niż w ubiegłych latach. Na pewno wpływają na to ceny paliw, ale nie tylko. Czesi płacą niewiele za artykuły spożywcze w pobliskim dyskoncie, który sąsiaduje z naszą stacją - przekazał nam jeden z pracowników.

Z kolei przedstawiciele stacji Orlen w Zebrzydowicach twierdzą, że "Czechów jest zdecydowanie mniej niż w czasie pandemii". Teraz liczba zagranicznych klientów jest "standardowa".

Dlaczego paliwo w Czechach jest droższe? Ekspert odpowiada

O to, dlaczego ceny na stacjach w Czechach są sporo wyższe niż w Polsce, zapytaliśmy dr. Jakuba Boguckiego, analityka rynku paliw portalu e-petrol.pl. Ekspert podkreśla, że cen nie można tak naprawdę porównywać, bo to zupełnie inna rzeczywistość rafineryjna.

Czeski rynek ma nieco inną specyfikę zaopatrzeniową, wynikającą m.in. z położenia kraju. Niedawno państwowa spółka Mero uruchomiła projekt, który ma uwolnić Czechy od zależności od rosyjskiej ropy. Chodzi o prace projektowe nad rozbudową przepustowości europejskiego rurociągu TAL. Czechy funkcjonują w innej rzeczywistości rafineryjnej i tym samym trudno zestawiać nasze i ich ceny - mówi nam dr Jakub Bogucki.

Ekspert zauważa jednocześnie, że temat tankowania Czechów czy Niemców w Polsce ogranicza się wyłącznie do osób, które mieszkają w przygranicznych miejscowościach. I tłumaczy, z czego wynikają różnice w cenach paliw.

- Czesi do niedawna mieli obniżoną akcyzę na olej napędowy. Zmiana z początku sierpnia spowodowała, że stawka podatku na olej napędowy wzrośnie o 1,50 CZK (ok. 33 grosze) za litr paliwa. Wcześniej obniżka akcyzy miała na celu pomoc lokalnym przewoźnikom, którzy zmagali się z rosnącymi na skutek wojny cenami paliw. Według założeń wsparcie miało obowiązywać do końca roku, ale czeskie władze zdecydowały się na wcześniejsze przywrócenie normalnych stawek - wyjaśnia dr Bogucki.

Orlen: ceny paliw zależą od wielu czynników

O różnicę w cenach zapytaliśmy też PKN Orlen. Postanowiliśmy sprawdzić również, czy wakacyjna promocja Orlen (paliwo z kartą Vitay tańsze o 30 groszy na litrze) obowiązuje także w Czechach.

Ceny detaliczne paliw w poszczególnych krajach zależą od wielu czynników makroekonomicznych, m.in. giełdowych notowań gotowych produktów paliwowych, ceny ropy czy relacji kursów walut, a więc elementów niezależnych od Orlen. Na ceny paliw w Czechach w ciągu ostatnich dni mogła wpłynąć podwyżka akcyzy na olej napędowy, która nastąpiła 1 sierpnia br. (o 1,50 CZK, do poziomu 9,95 CZK) - przekazało portalowi o2.pl biuro prasowe Orlenu.

Co ważne, ceny paliw mogą różnić się także w samych Czechach. Dlaczego? - W kształtowaniu detalicznej polityki cenowej Orlen kluczowe są wskazania biznesowe [...], ale także lokalne uwarunkowania konkretnej stacji paliw. Ceny paliw różnią się w zależności od lokalizacji, ponieważ przekładają się na różnice w cenach gruntu, kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace) [...] — dodają przedstawiciele polskiej spółki.

Jak również ustaliliśmy, Czesi nie mogą skorzystać z promocji na tańsze tankowanie w swoim kraju. Ta obowiązuje tylko w Polsce.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić