Zima nie oszczędzi Polaków. "Może być drogo"

Polacy obawiają się zimy. Wiele osób zastanawia się, czym będzie można ogrzewać dom. Tymczasem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek twierdzi, że w Polsce wykonano już wiele ruchów pod względem "bezpieczeństwa dostaw gazu, energii elektrycznej i węgla".

Zima nie oszczędzi Polaków. "Może być drogo"
Daniel Obajtek (AKPA)

Polacy coraz mocniej obawiają się kryzysu energetycznego. Największy problem mają ci, którzy ogrzewają domy węglem. Wszystko za sprawą tego, że ceny wzrosły kilkukrotnie, a na domiar złego występują trudności z jego kupnem.

Co ma zrobić 70-letni staruszek, który nie może kupić węgla? Przecież nie pójdzie do Żabki, by tam go kupić - powiedział przekornie prof. Andrzej Rychard, cytowany przez radiozet.pl.

Co na temat kryzysu energetycznego ma do powiedzenia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen? - Zima będzie ciężka dla całej Europy, ale uważam, że w polskich domach nie będzie zimno - zaznaczył w rozmowie z Wirtualną Polską.

Obajtek był też pytany o wzrost kosztów ogrzewania zimą. - W Polsce zrobiliśmy już dużo pod względem bezpieczeństwa dostaw gazu, energii elektrycznej i węgla. Nie sądzę, żeby zimą było w domach zimno. Jest niestety inna kwestia - ceny tych produktów - mówił.

Unia Europejska przechodzić swoje nienaruszalne filary: wspólny rynek, w tym rynek energetyczny, przepływ usług i kapitału. Dlatego w przypadku rynku energetycznego i różnych propozycji stałych lub średnich cen w najbliższych miesiącach muszą to być procesy wspólne dla całej Unii Europejskiej. Tylko solidarność europejska jest w stanie sprawić, że w żadnym kraju sytuacja nie będzie trudna. Powtarzam - dziś solidarność jest ważna jak rzadko wcześniej, więc zamiast się kłócić - powinniśmy dochodzić do porozumienia - kontynuował.

Optymizm w głosie Daniela Obajtka

Następnie podzielił się prognozą dotyczącą tego, co może przynieść wojna w Ukrainie.

Jestem przekonany, że wojna - której prowodyrem jest oczywiście Rosja - będzie impulsem do szybkiego zwiększenia niezależności energetycznej europejskiej gospodarki. Warto, by się tak stało. Po pierwsze gospodarka nie znosi próżni. Pustki po rosyjskich surowcach nie będziemy mieli w nieskończoność, ona się wypełni. Po drugie, wojna przyspieszy transformację i implementację nowych technologii - podsumował Daniel Obajtek.
Zobacz także: Celebryci walczą z inflacją, a Pazurowie łamią prawo przez kabanosy
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić