Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski | 
aktualizacja 

Upały rozpaliły cały świat do czerwoności. Mapa pokazuje tragiczną sytuację

215

Niezwykle wysokie temperatury notowane są praktycznie na całym globie, czyniąc ten rok jednym z najgorszych jeśli chodzi o upały. Stworzono interaktywną mapę, która pokazuje, jak jest źle.

Upały rozpaliły cały świat do czerwoności. Mapa pokazuje tragiczną sytuację
(earth.nullschool.net)

Twórcy wykorzystują systemy pogodowe z całego świata. Komunikaty meteorologiczne i pomiary stacji badawczych są zebrane w jednym miejscu i przetwarzane za pomocą algorytmów. Te pozwalają na obejrzenie sytuacji na świecie pod różnymi kątami. Można porównać np. temperatury, siłę i kierunki wiatru, stan wód i wiele innych aspektów.

Analizy komputerowe wykazały, że obecnie nakłada się na siebie kilka pogodowych fenomenów. To ich specyficzny układ i występowanie w tym samym czasie, sprawiają, że wysokie temperatury nie ustąpią aż do końca sierpnia. Można spodziewać się także bardzo silnych i gwałtownych burz.

Jedną z przyczyn są układy wysokiego ciśnienia, które utrzymują się przez wyjątkowo długi czas. Według naukowców z Uniwersytetu w Reading, nigdy wcześniej nie były one aż tak rozległe. Za fatalną sytuację winę ponoszą także prądy strumieniowe, które tego lata są niespotykanie słabe.

Kliknij i zobacz, jak to działa

Sytuacja jest tragiczna. Upały uderzyły na całym świecie. Władze Japonii podają, że przez wysokie temperatury zginęło w ostatnich tygodniach już 65 osób. Przez dolegliwości związane z przegrzaniem organizmu do japońskich szpitali trafiło ok. 22 tys. ludzi. W pobliżu Tokio odnotowano też najwyższą w historii kraju temperaturę wynoszącą 41,1 st. C.

Upał doskwiera także tam, gdzie ludzie są do niego teoretycznie przyzwyczajeni. W Arabii Saudyjskiej termometry niemal każdego dnia pokazują ok. 46 stopni, co nawet w tym regionie jest rzadko spotykane. Gorąco jest także na południu Kalifornii, gdzie władze ostrzegają mieszkańców, by ci bez potrzeby nie wychodzili z klimatyzowanych pomieszczeń.

Źle jest również w Europie. Rekordowe temperatury notują m.in. Szwedzi, którzy przeżywają właśnie "lato stulecia". Podobnie sytuacja wygląda w Finlandii, gdzie w ubiegłych latach średnia temperatur w lipcu wynosiła zaledwie 18 st. C. Obecnie jest tam ponad 30 stopni. Wysokie temperatury utrudniają także gaszenie pożarów w Grecji, w wyniku których zginęły już 74 osoby.

Alarm związany z temperaturami podnoszą też Brytyjczycy. Tam termometry pokazują nawet 34 stopnie. W kilku regionach władze zadecydowały o ograniczenia ilości wody, jaką mogą zużywać obywatele. Zalecono maksymalnie 4-minutowe kąpiele i pod groźbą wysokich kar finansowych zakazano podlewania ogródków.

Prognozy pogody dla Polski również nie są łaskawe. Już w piątek skwar zaleje całą Polskę i ma utrzymać się nawet do połowy sierpnia. Rekord padnie w okolicach Zielonej Góry, bo tam słupek rtęci pokaże 33 stopnie Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tak wykorzystasz przejrzałe banany. Ciasto tak dobre, że znika raz-dwa
Awarii światłowodu między Finlandią a Szwecją. Policja podejrzewa sabotaż
Jakie ryby zamiast karpia? Te są pyszne i łatwo je przygotować
Wystaw swoją wiedzę na próbę. Przed tobą krzyżówka z wiedzy ogólnej
Czy wiesz, jak działa państwo? Ta łamigłówka to zweryfikuje
Wietnam. Kara śmierci dla szefowej firmy nieruchomościowej utrzymana
Starożytność i średniowiecze. Jak dobrze znasz tamte czasy?
Już się zaczęło. Sam możesz wybrać drzewko
Zamordowali ukraińskich koszykarzy. Nastoletni oprawcy usłyszeli wyrok
Jest nowy dowódca wojsk USA w Europie. Jako ostatni opuścił Afganistan
"Nikt nie wie". Ukraińcy czekają w Kursku na powrót Trumpa
"Tenis ma problem z lekami". Posłużył się przykładem Igi Świątek
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić