Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Upały rozpaliły cały świat do czerwoności. Mapa pokazuje tragiczną sytuację

180
Podziel się:

Niezwykle wysokie temperatury notowane są praktycznie na całym globie, czyniąc ten rok jednym z najgorszych jeśli chodzi o upały. Stworzono interaktywną mapę, która pokazuje, jak jest źle.

Upały rozpaliły cały świat do czerwoności. Mapa pokazuje tragiczną sytuację
(earth.nullschool.net)

Twórcy wykorzystują systemy pogodowe z całego świata. Komunikaty meteorologiczne i pomiary stacji badawczych są zebrane w jednym miejscu i przetwarzane za pomocą algorytmów. Te pozwalają na obejrzenie sytuacji na świecie pod różnymi kątami. Można porównać np. temperatury, siłę i kierunki wiatru, stan wód i wiele innych aspektów.

Analizy komputerowe wykazały, że obecnie nakłada się na siebie kilka pogodowych fenomenów. To ich specyficzny układ i występowanie w tym samym czasie, sprawiają, że wysokie temperatury nie ustąpią aż do końca sierpnia. Można spodziewać się także bardzo silnych i gwałtownych burz.

Jedną z przyczyn są układy wysokiego ciśnienia, które utrzymują się przez wyjątkowo długi czas. Według naukowców z Uniwersytetu w Reading, nigdy wcześniej nie były one aż tak rozległe. Za fatalną sytuację winę ponoszą także prądy strumieniowe, które tego lata są niespotykanie słabe.

Kliknij i zobacz, jak to działa

Sytuacja jest tragiczna. Upały uderzyły na całym świecie. Władze Japonii podają, że przez wysokie temperatury zginęło w ostatnich tygodniach już 65 osób. Przez dolegliwości związane z przegrzaniem organizmu do japońskich szpitali trafiło ok. 22 tys. ludzi. W pobliżu Tokio odnotowano też najwyższą w historii kraju temperaturę wynoszącą 41,1 st. C.

Upał doskwiera także tam, gdzie ludzie są do niego teoretycznie przyzwyczajeni. W Arabii Saudyjskiej termometry niemal każdego dnia pokazują ok. 46 stopni, co nawet w tym regionie jest rzadko spotykane. Gorąco jest także na południu Kalifornii, gdzie władze ostrzegają mieszkańców, by ci bez potrzeby nie wychodzili z klimatyzowanych pomieszczeń.

Źle jest również w Europie. Rekordowe temperatury notują m.in. Szwedzi, którzy przeżywają właśnie "lato stulecia". Podobnie sytuacja wygląda w Finlandii, gdzie w ubiegłych latach średnia temperatur w lipcu wynosiła zaledwie 18 st. C. Obecnie jest tam ponad 30 stopni. Wysokie temperatury utrudniają także gaszenie pożarów w Grecji, w wyniku których zginęły już 74 osoby.

Alarm związany z temperaturami podnoszą też Brytyjczycy. Tam termometry pokazują nawet 34 stopnie. W kilku regionach władze zadecydowały o ograniczenia ilości wody, jaką mogą zużywać obywatele. Zalecono maksymalnie 4-minutowe kąpiele i pod groźbą wysokich kar finansowych zakazano podlewania ogródków.

Prognozy pogody dla Polski również nie są łaskawe. Już w piątek skwar zaleje całą Polskę i ma utrzymać się nawet do połowy sierpnia. Rekord padnie w okolicach Zielonej Góry, bo tam słupek rtęci pokaże 33 stopnie Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić