Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

18-latka zatruła się czadem. Sąd zdecydował ws. kominiarzy

12
Podziel się:

Paweł M. i Łukasz P., dwaj kominiarze ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie), zostali uniewinnieni przez sąd od zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci 18-letniej dziewczyny. To finał głośnej sprawy z 2015 roku.

18-latka zatruła się czadem. Sąd zdecydował ws. kominiarzy
18-latka zatruła się czadem. Sąd zdecydował ws. kominiarzy (PAP)

W 2015 roku, 18-letnia dziewczyna zmarła po zatruciu tlenkiem węgla. Kiedy ratownicy przybyli na miejsce, załoga pogotowia reanimowała już dziewczynę. Strażacy sprawdzili poziom czadu w mieszkaniu. Okazało się, że w powietrzu jest 176 jednostek tlenku węgla, podczas gdy już przy pięćdziesięciu, człowiek odczuwa objawy zatrucia.

Mimo trwającej godzinę reanimacji nastolatka zmarła. Przyczyną zatrucia był czad ulatniający się z piecyka podgrzewającego wodę. To najczęstszy powód podobnych zdarzeń. Szczególnie groźne jest nadmierne uszczelnienie okien, co sprawia, że zaburzona jest właściwa cyrkulacja powietrza.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach informował w 2019 roku, że w toku śledztwa zebrano kompletny materiał dowodowy. Jednym z kluczowych materiałów była opinia biegłych, dotycząca wykonania pracy przez kominiarzy: Pawła M. i Łukasza P.

To dało podstawy do przedstawienia zarzutów. Zdaniem śledczych, oskarżeni popełnili błędy, które doprowadziły do śmierci młodej osoby. Wyrok w tej sprawie zapadł w poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie).

Kominiarze uniewinnieni przez sąd

Jak powiedział PAP rzecznik Sądu Rejonowego w Kielcach Tomasz Durlej, oskarżonych Pawła M. i Łukasza P. sąd uniewinnił od popełnienia zarzucanych im aktem oskarżenia czynów. Kosztami procesu został obciążony skarb państwa.

Sąd uznał, że prokuratura nie wykazała związku przyczynowego między śmiercią nastolatki a działaniami kominiarzy. Wyrok jest nieprawomocny.

Jeśli prokuratura uzna ten wyrok za niesłuszny, to poprosi o pisemne uzasadnienie wyroku. Po uzyskaniu tego uzasadnienia prokuratura będzie miała dwa tygodnie na złożenie apelacji do Sądu Okręgowego w Kielcach - dodał Durlej.
Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Bullit
2 miesiące temu
W mediach pojawil sie artykul o pielegniarce z Los Angeles ktora jadac z nadmierna predkoscia zabila cala rodzine w wypadku. Sadzona jest za kilka morderstw i stoi przed nia wyrok dozywocia. U nas tacy ludzie siedza po pare lat i wychodza. Przetlumaczcie ten artykul i wrzuccie go na strone.
??????¿
2 miesiące temu
Sąd był przez siedem lat na urlopie?
ioryuo
2 miesiące temu
kasta sie nie wysila-pluje ludziom w twarz wyrokami po 7 latach patrzenia w sufit i myśleniu w co on/ona sie beda bawic teraz. Sedzia niektóry przychodzi do sady czyli miejsca pracy raz na tydzien. Jest nawet piec razy lepszy od nauczyciela w zakresie pensum godzinowego-tym bardziej ze go nie ma. Ludzie kasta zapisała swój kodeks pracy w Konstytucji zeby byle kto go nie mogl zmienic ot tak. Stad moecie im skoczyc.
jan
2 miesiące temu
Jeśli posiadasz piecyk gazowy do podgrzewania wody, czy urządzenie tego typu dwu-funkcyjne z ogrzewaniem mieszkania, to odżałuj raz na 5 lat 150 złociszy na dobrej jakości czujnik z alarmem poziomu tlenku węgla, producent podaje, że okres sprawności jest lat 7, ja wymieniam po 5 latach dla pewności.
Onn
2 miesiące temu
Wolne sądy! Siedem lat prowadzą sprawę. Świetna, wolna praca
Lit
2 miesiące temu
Ludzie, są warunki atmosferyczne kiedy nawet najlepiej drożny przewód kominowy nie ochroni przed zatruciem czadem. Zdarza się to zwłaszcza przy wyżowej, bezwietrznej pogodzie w zimie gdy jest silny mróz i naturalny ciąg kominowy jest tłumiony przez wysokie ciśnienie powietrza. Dlatego wymyślono czujniki tlenku węgla.
Bolko
2 miesiące temu
Take mamy Sądy!!
tzn
2 miesiące temu
Sam czujnik czadu nie wystarczy, bo jak ktoś ma słuchawki na uszach, to żadnego dźwięku ostrzegawczego nie usłyszy. Lepszym rozwiązaniem jest połączenie czujnika z włącznikiem wentylatora, który od razu zacznie wietrzyć pomieszczenie.
Hej!
2 miesiące temu
Przyczyną było grzanie wody. Więc winne mogłyby być również wodociągi?
Idiota napisa...
2 miesiące temu
Czad ulatniał się z piecyka 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Sefardyjczyk ...
2 miesiące temu
W Anglii za spaliny odpowiada instalator urządzenia ,montujesz urządzenie gazowe odpowiadasz za spaliny jakie są i czy nie trują ,kominiarze byli do pieców węglowych i kominków na drewno .Inne paliwo inne spaliny a w Polsce nic się nie zmieniło
vvvvvvvvvvvvv...
2 miesiące temu
Ktoś to rozumie bo ja za tępa coby to zrozumieć, jak można pracować nad sprawą SIEDEM LAT.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić