Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

"Zamach stanu" w Londynie. Ambasador spał w samochodzie

48
Podziel się:

Ambasador Mjanmy w Wielkiej Brytanii poinformował w środę, że budynek placówki w centrum Londynu został przejęty przez jego zastępcę oraz attaché wojskowego, którzy nie pozwalają dyplomacie wejść do środka. Ambasador był zmuszony spędzić noc w samochodzie.

"Zamach stanu" w Londynie. Ambasador spał w samochodzie
Ambasadora Birmy nie wpuszczono do placówki dyplomatycznej tego kraju. (PAP, EPA, Andy Rain)

Ambasador Kyaw Zwar Minn został poinformowany, że nie jest już przedstawicielem Mjanmy w Wielkiej Brytanii. Dyplomata porównał całą sytuację do "zamachu stanu". Poinformował również, że pracownicy ambasady otrzymali groźby surowej kary, jeśli nie będą współpracować z juntą wojskową. 

Jak informuje BBC, dyplomanta spędził noc ze środy na czwartek w swoim samochodzie zaparkowanym nieopodal budynku ambasady w centrum Londynu. Wieczorem przed placówką zebrali się protestujący, którzy domagali się wpuszczenia Zwar Minna na teren ambasady. Policja poinformowała, że protest odbył się pokojowo i nikt nie został zatrzymany.

Prawdopodobną przyczyną takich działań niektórych pracowników ambasady było to, że miesiąc temu Zwar Minn wezwał do zatrzymanej w Birmie przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi. O przejęciu placówki przez swojego zastępcę ambasador poinformował brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Zamknięto przede mną drzwi. Możecie zobaczyć, że okupują mój budynek - przekazał Kyaw Zwar Minn w rozmowie z Reuters.

Protesty w Mjanmie

W Mjanmie (dawniej Birmie) od ponad miesiąca trwają masowe protesty i strajki przeciwko wojskowej juncie. 1 lutego po zamachu stanu obalony został demokratycznie wybrany rząd Narodowej Ligi na rzecz Demokracji. Wojskowi przywódcy aresztowali czołową działaczkę ruchu, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Wojskowe władze postawiły jej szereg zarzutów kryminalnych.

Junta próbuje za wszelką cenę stłumić protesty. Pod koniec marca birmańskie siły bezpieczeństwa jednego dnia zabili w różnych częściach kraju ponad 140 osób. Według doniesień wśród ofiar były też dzieci. Wielka Brytania, USA i Unia Europejska ostro potępiły działania birmańskiej junty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
prawda
rok temu
poczytajcie o Aung San Suu Kyi.Juz żałuja, że dali jej nobla.
chomikos
rok temu
Rozumiem że ambasadora Mjanmy nie stać na hotel i musi spać w samochodzie...
IXI
rok temu
Zwar Minn wezwał do zatrzymanej w Birmie przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi - czy ktoś to rozumie?
Polak
rok temu
Teraz ekscelencja może poprosić Brytyjczyków o azyl i iść do zwykłej pracy. Trzeba będzie też opuścić rezydencję, bo jest własnością państwa. Miejmy nadzieję, że Ekscelencja ma umiejętności przydatne na rynku pracy.
emigrant
rok temu
Zamknięto przede mną drzwi. Możecie zobaczyć, że okupują mój budynek - przekazał Kyaw Zwar Minn w rozmowie z Reuters. Od kiedy to AMBASADA jest wlasnoscia ambasadora ??????? On jest tam TYLKO PRACOWNIKIEM ktory tylko zajmuje stanowisko ambasadora a inni maja inne stanowiska w tym budynku ktory jest wlasnoscia panstwa jakie oni reprezentuja.
Ciekawy
rok temu
Kto to jest dyplomanta? Tak jakiś chyba gimnazjalista pisze w artykule
jarko
rok temu
Polskojęzyczni w rządzie - i wśród redaktorów portalu. To widać, słychać i czuć.
Gość
rok temu
Apel: napiszcie w nawiasie, że to dawna Birma. Tak ten sam kraj gdzie niedawno dokonywano masowej rzezi muzułmanów.
mogem to pisz...
rok temu
Co to jest " Mjanmy " ?
yaboni
rok temu
dyplomanta czy dyplomata ? dzień bez błędu to dzień stracony
Noo nieee!
rok temu
A tak a propos to to panstwo nie nazywa sie Mjanma tylko Myanmar
Noo nieee!
rok temu
Znowu ktos cos opublikowal i nawet nie przeczytal artykulu! WP - dajcie to najpierw do sczytania komus kto mowi i pisze po polsku a potem publikujcie!
psy wojny
rok temu
Kiedyś po cichu wysłaliby paru fachowców i by było po Juncie ale teraz rządzą lalusie i tylko potrafią zaprotestować
Polak🦅🇵🇱
rok temu
A ten kraj to jakaś wioska
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić