Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Ania i Ernestyna zniknęły 29 lat temu. Archiwum X przejmuje sprawę

42
Podziel się:

17-letnie wówczas Anna Semczuk i Ernestyna Wieruszewska z Warszawy pojechały na wycieczkę w Tatry w styczniu 1993 roku. Ślad po nich zaginął, gdy poszły kupić bilety powrotne na dworzec. Policyjne Archiwum X wraca do sprawy.

Ania i Ernestyna zniknęły 29 lat temu. Archiwum X przejmuje sprawę
Anna Semczuk i Ernestyna Wieruszewska (Facebook)

Anna Semczuk i Ernestyna Wieruszewska w 1993 roku miały 17 lat. Pochodziły z Warszawy, a połączyła je miłość do gór. W styczniu '93 ferie postanowiły spędzić w Kościelisku, by pochodzić po Tatrach. Nikt nie spodziewał się tego, że z wycieczki nie wrócą.

Jako ostatnia widziała je właścicielka pensjonatu, w którym mieszkały. 17-latki powiedziały jej, że idą na dworzec kupić bilety powrotne do Warszawy. Z policyjnego śledztwa wynika, ze faktycznie bilety kupiły, jednak do pensjonatu po rzeczy nie wróciły.

Gdy kobieta zorientowała się, że nastolatki nie wróciły wieczorem do pokoju, zawiadomiła policję i ich rodziców. Rozpoczęto poszukiwania TOPR na szlaku, jednak wykluczono, że dziewczęta wyszły w teren. Tego dnia panowały kiepskie warunki pogodowe, a swoje rzeczy (ciepłe ubrania na wyjście w góry czy dokumenty) zostawiły w pokoju.

Śledztwo w sprawie umorzono w 2005 roku. Policji udało dowiedzieć się, że w dniu zaginięcia Anny i Ernestyny widziano w okolicy dworca dwie dziewczyny wsiadające do auta na zagranicznych tablicach. Istnieje podejrzenie, że zostały porwane i wywiezione z kraju, jednak żadne dowody tego nie potwierdzają.

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że sprawą znów zajęła się policja. Zebranym dowodom mają przyjrzeć się specjaliści z Archiwum X z Komendy Głównej. Czy nowe technologie i ponowne przejrzenie sprawy pozwoli odpowiedzieć na pytanie co stało się z Anną i Ernestyną?

Zobacz także: Paweł Kukiz odpowiada Suskiemu. Na żywo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Mizantropka
4 miesiące temu
Może to głupie, ale intuicja mi mówi, że rozwiązanie zagadki nie jest w górach tylko na tej kwaterze lub w jej okolicy. Mama tej Ernestyny mówiła w tvn, że ta gaździna, która ją znała zadzwoniła z informacją o zaginięciu do tych drugich nieznanych jej rodziców, a potem przyjęła ją nie wiadomo dlaczego - chłodno, wrogo. SKĄD TAKA REAKCJA WŁAŚCIWA NIECZYSTEMU SUMIENIU LUB POSIADANIU NIEWYGODNEJ WIEDZY O CZYMŚ ?
wojtek
4 miesiące temu
Ja wiem! Ja wiem! Przeżyły swoją pierwszą wielką przygodę.
...
4 miesiące temu
Tak sobie myślę o tej sprawie od dawna i mam wątpliwości... Ernestyna cały czas jest szukana przez swoich rodziców, to Oni nagłaśniają tę sprawę, zlecają wykonanie portretów progresywnych córki, założyli stowarzyszenie... Co z rodziną Anny? Nikt jej nie szuka już od dawna. Czy jej rodzice żyją? Anna prowadziła pamiętnik. Miała go także na tej ostatniej wycieczce w góry. Pamiętnik został w pokoju, tak samo jak paszporty dziewcząt. Wraz z rzeczami osobistymi odnaleziono je w pokoju w Kościelisku, który wynajmowały. Ten pamiętnik mógł zawierać ważne zapiski, albo jakiś trop. Tymczasem pamiętnik nie został zabezpieczony przez policję, tylko zwrócony rodzinie. W marcu 1993 roku ojczym Anny zgłosił, że włamano się do jego samochodu i ukradziono stamtąd paszport i pamiętnik jego pasierbicy... Miało to miejsce w Warszawie. Rozumiem kradzież paszportu - dokumenty były wtedy w cenie, łatwo było je przerobić, przewieźć kogoś innego przez granicę itp. Ale po co przypadkowy złodziej wziął pamiętnik, skoro nie zginęło nic więcej z samochodu? Czy na pewno był to przypadek? Czy Anna wtedy już nie żyła, czy miała być gdzieś przewieziona? Czy w pamiętniku było coś, co mogło pomóc w rozwiązaniu sprawy? No i po co ojczym Anny woził ten pamiętnik i paszport przez prawie dwa miesiące w aucie? Czy na pewno woził? A kto jeszcze wiedział, że on ma te rzeczy w samochodzie? Co z matką Anny? Tak mi coś tu nie gra. Może ktoś ma jakiś pomysł?
POlak
4 miesiące temu
Polecam każdemu zainteresowanemu kanał Kompulik na YT. Gość robi genialne analizy spraw kryminalnych w serii ZArpiwumX . Na temat tej sprawy również jest tam materiał.
ABCD
4 miesiące temu
AUTO STOP ! 100% !
Krzysztof K.
4 miesiące temu
Nie dawajcie takich tytułów (na stronie głównej) sugerujących, że to się stało teraz. Nie róbcie kpin z czyjejś śmierci, by podnieść oglądalność kanału. Jesteście podli!
szer, america
4 miesiące temu
tragedia ale 17 lat i brak makijarzu????
ancymon
4 miesiące temu
Nikt się nie spodziewał, że z wycieczki już nie wrócą ... a czy kiedykolwiek ktoś się tego spodziewa?
jasność widze
4 miesiące temu
Myślę że Jackowski już wie
assa
4 miesiące temu
sprawdzić wszystkie zagraniczne wyjeżdżąjące samochody z polski 0d 0-do tyg po zaginięciu i chłodnie
krawaciarz
4 miesiące temu
W tym okresie było wiele tajemniczych zniknięć jak i mordów
krawaciarz
4 miesiące temu
Mam wątpliwości,że uda się sprawę wyjaśnić a do tego z roku 1993.Oby się udało wyjaśnić
asj
4 miesiące temu
Chyba porwano je na " części zamienne" dla bogatych ludzi na Zachodzie. Przed moze 20 laty czytalem artykół w "Angorze" na temat porwań młodych ludzi a nawet dzieci na części zamienne
Scherlock H.
4 miesiące temu
Trzeba było poczekać jeszcze kilka lat i wtedy ujawnić tą wstrząsającą wiadomość
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić